[Reteta]Chilli con carne

Mirela

Staff
Administrative
Registered
Full Member
21XH5IY.png

Sunt sigura ca toti pasionatii de gatit au auzit pe undeva de reteta asta. Nu va spun eu prea multe despre ea si nici nu va fac nici o analiza a retetei, dar va spun ca provine din Mexic, se face cu carne tocata de vita sau porc, este condimentata, asa cum imi place mie, se foloseste ardei iute, chimion macinat, paprika afumata, rosii si desigur fasole neagra cu bobul mare...Aici eu am inlocuit fasolea neagra cu fasolea alba cu bobul mic, adusa de la neamurile de la tzara...Reteta este super buna si aduce o schimbare, pentru noi, mai conservatori in a gati fasolea. Este foarte gustoasa si foarte versatila, se pot adauga dupa preferinte legume, se poate servii cu orez fiert simplu si cu diferite salate. Iar daca se foloseste fasole de la conserva se prepara si foarte repede.

INGREDIENTE
  • 800 gr pulpa de porc(sau vita sau in amestec)
  • 3-4 linguri ulei de masline
  • 1 ceapa alba
  • 1 ceapa rosie
  • 3 catei de usturoi
  • 1/2 ardei iute rosu
  • 1 lingurita paprika afumata
  • 1 lingurita chimion zdrobit in mojar
  • sare si piper proaspat macinat dupa gust
  • 2 linguri pline de concentrat de rosii
  • 2 linguri pasta de ardei copt
  • 1-2 linguri frunze uscate de coriandru
  • 1 legatura de patrunjel proaspat tocat marunt
  • 500 ml suc de rosii(facut in casa)
  • cateva felii de ardei jalapenos de la borcan
  • 350-400 gr fasole uscata

MOD DE PREPARARE RETETA Chilli con carne:
Se spala carnea, se zvanta, se taie cuburi. Se cuarata ceapa, se taie in sferturi si se pune in bolul robotului de bucatarie. Se adauga usturoiul curatat de coaja si ardeiul iute curatat de seminte si nervuri. Se maruntesc legumele la robot nu foarte marunt, nu este nevoie sa devina o pasta legumele, ci trebuie tocate marunt. Intr-o tigaie mare tip wok am pus uleiul la incins, am adaugat legumele tocate la robot si le-am lasat sa se caleasca, amestecand mereu cu o lingura de lemn. Peste legumele calite se adauga paprika afumata si chimionul. Se amesteca si se lasa pe foc pana mirodeniile isi lasa aroma, nu mai mult de 1 minut. Intre timp am tocat si carnea in robotul de bucatarie. Am adaugat carnea tocata la celelalte ingrediente, am lasat pe foc sa se caleasca si am amestecat mereu cu lingura de lemn sa se desfaca carnea si sa se caleasca uniform.

Adaugam restul ingredientelor, mai putin fasolea si sucul de rosii. Amestecam bine toate ingredientele sa se intrepatrunda aromele si mai lasam pe foc inca 3-4 minute. La final adaugam sucul de rosii si lasam sa dea in clocot.

Fasolea a fost aleasa, si spalata din timp in mai multe ape si pusa la fiert. Cand fasolea a fost pe treisferturi fiarta am pus-o intr-o oala termorezistenta, eu am folosit o oala de lut, am adaugat peste fasole ingredientele facute anterior la tigaie, le-am amestecat, am pus capac peste oala si am dat oala la cuptorul incins la 160 grade pentru 1 ora. Mancarea este gata cand fasolea este complet fiarta. Noi am servit mancarea de carne si fasole cu salata asortata de muraturi si paine de casa. Sa va fie de folos!!
 
Loading...
Back
Sus