Redirect .ro pe .com

crystygye

Well-Known Member
Registered
Full Member
Am un site pe .ro, cu cloudflare, pe un vps de la digitalocean.
Am cumparat acelasi nume .com, si vreau sa fac redirect sa mearga pe .com direct fara sa pierd autoritate, rank, etc.

Care sunt pasii care trebuie sa ii fac sa fac acest redirect? Am inteles ca trebuie sa fac pe .ro doar un htaccess cu comenzile de redirect iar .com sa fie site.
Dar am cloudflare si nu stiu ce fac cu el + nameserverele cum raman la ambele domenii?

Vreau si eu sa stiu exact ce trebuie sa fac pas cu pas. Multumesc!
 
In cloudflare la dns schimbi ip de destinatie la fiecare sau pui numele la domeniul nou. Si in mode normal ar trebui ca la accesare a mearga catre noul domeniu.
Nu uita ca indiferent de tipul redirectioanri 301 sua 302 se transfera autoritate, rank catre noul domeniu.
 
Deci eu acum in cloudflare la dns am ip de la vps unde este siteul cu extensia .ro
Va trebui sa sterg acel ip si sa trec numele la domeniul nou .com ? Iar la domeniul nou .com ce nameservere pun? Ca nu inteleg partea asta.

Cand am schimbat hostul inainte, am schimbat ipurile la dns in cloudflare doar cu ip de la noul server.
Dar la domeniu nu inteleg ca este cu nameservere.
 
Cele doua domeniu in cloudflare au acelai ip? Daca nu, atunci doar schimbi la .ro ip cu cel de la .com
Daca au acelasi ip in cloudflare fa inregistrare cname cu point catre noul domeniu.

Daca cel ro este hostat undeva pur si simplu adaugi un fisier htaccess und epui regula si gata.
 
Deci am exemplu.ro pe cloudflare, cu ip de la host direct la dns in cloudflare.
exemplu.com care vreau sa se faca redirect catre, e dabea cumparat, netrecut in cloudflare, nefolosit niciodata.

Cum fac sa imi fie cel mai usor in cazul de fata si sa pastrez functionabilitate la cloudflare, etc ce foloseam inainte?
 
Daca au acelasi ip in cloudflare fa inregistrare cname cu point catre noul domeniu.

Am pus si .ro si .com pe cloudflare.
.ro are ip de la host la dns.
.com nu are nimic.doar l-am adaugat in cloudflare si i-am pus nameserverele de la cloudflare.

Modific la fostul domeniu, cname www cu domeniul nou si gata?
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus