Redirect 404 error wordpress catre locatie random de pe site

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cand este bun de folosit aceasta metoda pentru a scapa de sute sau mii de errori din google webmaster.

1. mutat sau schimbat tematica la site si are multe link-uri indexate sau exista share pe retele sociale si cand intra articolul respectiv nu mai exista
2. ai cumparat un domeniu care a expirat de curand si inca are url indexate
3. orice url care accesat care nu exista pe site tau

In general lumea face redirect spre homepage dar parerea mea este ca mai bine facem redirect spre un articol din site.

1. instalam pluginul Better Random Redirect
2. mergem in folderul la tema si deschide fisierul 404.php
3. adaugam codul de mai jos ca prima linie sus, sau chiar stergem restul si adaugam doar codul
Cod:
<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header('Location: https://www.site.com/random/');
exit();
?>
4. inlocuiti site.com cu numele la site vostru

Acum orice url accesat si care nu exista pe site va fi redirectionat catre un articol din site.

Daca vreti neaparat sa fie redirectionat catre homepage atunci folositi codul de mai jos.
Cod:
<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: ".get_bloginfo('url'));
exit();
?>
 
Cand este bun de folosit aceasta metoda pentru a scapa de sute sau mii de errori din google webmaster.

1. mutat sau schimbat tematica la site si are multe link-uri indexate sau exista share pe retele sociale si cand intra articolul respectiv nu mai exista
2. ai cumparat un domeniu care a expirat de curand si inca are url indexate
3. orice url care accesat care nu exista pe site tau

In general lumea face redirect spre homepage dar parerea mea este ca mai bine facem redirect spre un articol din site.

1. instalam pluginul Better Random Redirect
2. mergem in folderul la tema si deschide fisierul 404.php
3. adaugam codul de mai jos ca prima linie sus, sau chiar stergem restul si adaugam doar codul
Cod:
<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header('Location: https://www.site.com/random/');
exit();
?>
4. inlocuiti site.com cu numele la site vostru

Acum orice url accesat si care nu exista pe site va fi redirectionat catre un articol din site.

Daca vreti neaparat sa fie redirectionat catre homepage atunci folositi codul de mai jos.
Cod:
<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: ".get_bloginfo('url'));
exit();
?>
Multumesc
 
Nu am mai scris de mult pe aici, bine v-am regasit :)

Din punctul meu de vedere metoda postata de @AlexH ar trebui evitata din cauza faptului ca riscati o penalizare pe toate paginile catre care redirectionati.
Argumentele mele:
1. in primul rand ideea de redirect 301 catre o pagina random e o idee total gresita. si zic asta pentru ca daca tematica paginii catre care dai redirect e diferita.. nu te ajuta cu absolut nimic, ba mai mult..
2. daca pagina redirectionata e penalizata, sunt sanse 50-50 ca la o redirectionare 301 sa transfere si penalizarea catre pagina catre care da redirect. Si cum redirectul se face random.. concluzia o trage fiecare.

Ce recomand eu:
- o pagina 404 atractiva cu un mesaj de eroare si eventual cateva linkuri catre pagini care ar putea fi relevante (homepage, linkuri populare etc). Avatajul de a pastra pagina 404 e ca putetei vedea in webmaster tools paginile vechi si le puteti redirectiona catre continut relevant.

PS: ati vazut vreun site mare care sa faca asta?
 
Deci, daca tema face automat redirect catre pagina 404 in caz ca un articol nu este gasit, pluginul si redirectionarea catre alte pagini, nu isi mai are rostul.
Asta incerci sa pui?

Gen sa lasam asa cum este tema doar sa personalizam 404 page?!
 
Si eu sunt pentru personalizare de 404. Pot fi ceva articole in ea random ca si titluri insa numele paginii trebuie sa fie 404. Este normal sa ai un site care pulseaza si are erori 404, asta inseamna ca el misca, e dinamic si 404 face parte din natura fireasca a unui site.
Poti pune un camp de cautare, poti scrie un mesaj funny in ea sau poti interoga baza de date dupa ultimile articole sa pui un preview sau ceva ... insa 404 trebuie sa existe, sa ceara scuze si sa ajute ...
 
Am renuntat si eu la redirect pe prima pagina. Am personalizat pagina 404, cu o poza 404 error, un search si linkuri catre cele mai importante categorii de pe site.
 
Ideea la topic a fost pentru a scapa de zecile sau sutele mesaje din webmaster.
Personalizare la fișierul 404.php este recomandata pentru cei care se pricep si aici metodele sunt multe pentru a avea un impact mai puternic pentru site tau.
 
Si eu folosesc metoda cu redirect dar ca in alt mod la wordpress

in functions.php am adaugat urmatorul cod

Cod:
add_action('init','random_add_rewrite');
function random_add_rewrite() {
   global $wp;
   $wp->add_query_var('random');
   add_rewrite_rule('random/?$', 'index.php?random=1', 'top');
}

add_action('template_redirect','random_template');
function random_template() {
   if (get_query_var('random') == 1) {
           $posts = get_posts('post_type=post&orderby=rand&numberposts=1');
           foreach($posts as $post) {
                   $link = get_permalink($post);
           }
           wp_redirect($link,307);
           exit;
   }
}

iar in Rank Math SEO la Redirections am setat custom redirection si am adaugat linkul asta

Cod:
https://site.com/index.php?random=1
 
Loading...
Back
Sus