Redirect 301 subdomain to root

isshmen

Active Member
Registered
Full Member
Doar ce am cumparat primul meu domeniu expirat si vreau sa beneficiez de toate backlinks-urile care le are.
O sa-l folosesc, deci voi face blog pe el, nu l-am luat sa dau redirect spre alt site.

Asadar:

Are ceva backlinks faine dar spre subdomenii cat si alte paginii, gen: sub.site.ro, sub2.site.ro, sub.site.ro/articol-fain

NU vreau sa recreez/pastrez subdomeniile/paginile anterioare, deci ma gandesc ca un redirect spre root ar fi cel mai ok de facut. Dar cum beneficiez de valoare linkurilor la maxim?

Ma gandesc sa recreez subdomeniile si paginile acestora care au backlinks spre ele, ca apoi sa le dau redirect cu diferite pluginuri spre root, dar cineva mi-a spus ca nu e cel mai ok lucru dpdv seo. imi spunea ceva de wild cards, dar cum nu prea stiu cum se folosesc.

Ce solutii as avea?

Multam.
 
Daca ai multe subdomenii care stau bine, cel mai bine in opinia mea este sa faci fiecare subdomeniu in parte, apoi un undex cu text si link super optimizat spre ce vrei tu.
Cred ca te-ar ajuta mai mult asa decât redirect.
 
fiind domeniu expirat, nu sta nimic bine. doar are ceva links :)
are doar o pagina indexata (un subdomeniu).

cat despre redirect, cred ca cea mai buna solutie e cum ai spus si tu.

sub.site.ro sa redirectionez spre site.ro/SUB - unde sub va fi o pagina optimizata.

un cod 301 redirect pentru htaccess?
thanks.
 
cineva de la namecheap m-a ajutat, astfel:

1. a creat un subdomeniu: SUB.site.ro
2. a creat un redirect in cPanel, de la sub.site.ro spre sub.site.ro/^/(.*)$
3. in subdomaniul sub.site.ro a creat un .htaccess cu urmatorul cod:

Cod:
RewriteEngine On
RedirectMatch 301 ^/(.*)$ https://site.ro/SUB

Am creat o pagina in wordpress (SUB) si redirectul merge ok.
INSA, nu stiu cum arata dpdv seo. Va beneficia pagina SUB de backlinkurile aduse la subdomeniu, dupa redirect?

E prima oara cand ma intalnesc cu redirecte, desi nu stiu ce si cum.

Ce idei aveti?
 
nu-si da nimeni cu parerea? :)
la pagina site.ro/SUB (indexata) la care am facut redirect, am scris niste text si am inclus links spre alte articole - dar care INCA nu sunt indexate (desi au trecut plus 48 de ore).
banuiesc ca e ceva cu redirectul.

are cineva o solutie mai buna?
 
Daca ai Wordpress poți folosi instant index de la Rank math.
Daca am înțeles eu bine, metoda scrisă de mine mai sus cred ca e cea mai buna si ai mai mult control la cum ca fi indexat tot.

Update
Daca nu e neapărat nevoie nu instala Wordpress ci un simplu index fara multe rahaturi, pentru a avea un load super fast.
 
mersi Alex.

pana la urma am lasat subdomeniile fara redirect. am uploadat un template html (doar index.html) si am dat links spre ultimele postari unde am blogul pe root.

ma gandesc ca acum e cel mai ok.
 
E ok, dar cel in opinia mea este cum am spus mai sus. Fiind un simplu index care se incarca super fast e bun un text super optimizat pe keywords care trebuie si îți va aduce mai multe beneficii.
 
Loading...
Back
Sus