Recomandari Laptop sub 500$ ?

Iurra838

你为什么要浪费时间翻译这个?
Registered
Full Member
Salut, sunt in cautarea unui laptop pentru lucru in mare parte, cu un buget de maxim 500$

Pe el planuiesc sa scriu destul de mult, multitasking pe web browsers, download si upload la mult continut zilnic, edit si watermark video.
Sunt tipul de om care daca are de lucru 5 ore o sa faca tot posibilul ca sa se grabeasca si sa termine in 3 ore ca celelalte 2 sa se odihneasca, deci as vrea sa fie destul de rapid, sa nu trebuiasca sa astept dupa el prea mult.

Jocuri nu joc deloc.

Ar fi extrem de bine daca laptopul ar putea fi gasit pe site-uri gen aliexpress si gearbest (Amazon nu livreaza unde unde stau eu).

Daca stie cineva un laptop decent pentru ce vreau sa fac si sa se incadreze in aceasta suma, va rog sa lasati un raspuns mai jos. Nu vreau brand, vreau calitate :)

Pana acum am gasit Yepo 737a (versiunea de 8GB RAM) si Jumper Ezbook 3 Pro care par destul de ok daca le adaug un SSD, dar nu stiu sigur ce sa zic pentru ca nu ma pricep la componentele calculatoarelor aproape deloc.
 
Ultima editare:
Odata ce faci editare media ai vrei rapid nu poti in acest pret.
Recomand:
  1. Mareste bugetul, dublu ar fi super
  2. Te uiti dupa un cpu cat mai bun, 6 core si 3+ GHz
  3. Ram minim 16gb, orice mai putin iti vei smulge părul din cap.
  4. Neapărat 2 HDD cel primar pentru Windows si main task sa fie SSD, un 240 e destul si unul de storage pentru a avea spatiu
  5. Placa video buna pentru a te ajuta la rendare.
 
Odata ce faci editare media ai vrei rapid nu poti in acest pret.
Recomand:
  1. Mareste bugetul, dublu ar fi super
  2. Te uiti dupa un cpu cat mai bun, 6 core si 3+ GHz
  3. Ram minim 16gb, orice mai putin iti vei smulge părul din cap.
  4. Neapărat 2 HDD cel primar pentru Windows si main task sa fie SSD, un 240 e destul si unul de storage pentru a avea spatiu
  5. Placa video buna pentru a te ajuta la rendare.
Rapid pe cat se poate in pretul asta am avut in vedere, stiu ca pentru ceva chiar bun trebuie mai mult... Dar nu prea vreau sa bag asa de multi bani intr-un laptop
 
Rapid pe cat se poate in pretul asta am avut in vedere, stiu ca pentru ceva chiar bun trebuie mai mult... Dar nu prea vreau sa bag asa de multi bani intr-un laptop
Pai e cam ciudat ce spui.
Nu vrei sa bagi multi bani într-un laptop dar mănânci de pe urma lui.
Tare de tot asta.
Mai bine astepti sa strangi bani si apoi cumperi decat sa dai 500 pe ceva care nu te ajuta prea mult.
Dar na .. fiecare cu ale lui. :D
 
Pai e cam ciudat ce spui.
Nu vrei sa bagi multi bani într-un laptop dar mănânci de pe urma lui.
Tare de tot asta.
Mai bine astepti sa strangi bani si apoi cumperi decat sa dai 500 pe ceva care nu te ajuta prea mult.
Dar na .. fiecare cu ale lui. :D
Eu pentru lucrul de zi cu zi am calculatorul de masa, dar o saptamana odata la 2-3 luni plec de acasa si nu vreau sa ma opresc din lucru. Nu vreau sa par zgarcit, dar nu e prea rentabil pentru mine sa cumpar unul de 1k+ daca eu il folosesc doar o saptamana din 10
 
Cum am spus mai sus, tu stii mai bine.
Eu mereu aleg ceva bun din prima pentru ca nu cumpar in fiecare luna un laptop.
Spre exemplu sa fac upgrade la al meu, sa iau unul nou pentru a face fata le tot ce fac costa usor 1800€.
Cand ajung acasa voi incerca sa iti gasesc cateva configurații in bugetul tau.
 
Un i7 gen 7 sau 8, cu ssd 500gb, și 8 16 GB ram, dacă ai nevoie de spațiu ii poți lua și un HDD extern, pe astea as merge. Pe pcgarage găsești multe recomandări. Legat de spațiu poți sa te folosești și de un cloud, mai ales ca lucrezi pe 2 laptopuri
 
Din proprie experienta ti-as recomanda Laptop ASUS X540UB-DM756 cu procesor Intel® Core™ i7-8550U pana la 4.00 GHz, Kaby Lake R, 15.6", Full HD, 8GB, 1TB, NVIDIA . Eu l-am cumparat acum o saptamana, inca nu am avut timp sa il forjez putin dar imi pare ok. Am mers pe acelasi brand din obisnuinta, acum tastez de pe un alt Asus i3 pe care il am de 12 ani fara probleme extraordinare si a fost forjat la maxim, se deschide doar daca e conectat la incarcat.
Clasa i7 e net superioara fata de ce am acum i3 la fel si componentele hardware ca sa nu mai vorbesc de spatiu, placa grafica s.a.m.d

Pe Emag (de unde l-am luat) am lasat un review de 4 stele deoarece i7 vine cu Endless OS preinstalat iar driverele de pe CD sunt doar pentru Windows10 in rest e brici.

Sare putin din bugetul tau
Asta e parerea mea. Poate sunt alte produse mai "super avioane" cu configuratii gaming or whatever dar am postat despre ce cunosc
Succes
 
Loading...
Back
Sus