Recomandari dezactivare module admin Sentora

Peter Pony

Vedeta
Registered
Full Member
Am un server de la online.net care incepe sa ajunga resursele maxim (proc si disk IO).
Pe langa optimizarea siteului, m-am gandit ca poate pot sa mai fac sa mai scot unele chestii, care poate l-ar ajuta sa duca mai mult.
Parca am auzit ca Webalizer din sentora ar consuma multe resurse, asa ca am intrat in Module Admin si l-am dezactivat. Ar mai fi si alte module de care nu am nevoie si mananca resurse? Cum ar fi mail-ul daca nu l-as folosi?
 
Alea din categoria Reseller, are vreun rost sa le dezactivez? s-ar vedea/simti vreo diferenta?
 
Parca am auzit ca Webalizer din sentora ar consuma multe resurse
Da consuma si am facut un topic pe aceasta tema, plus umple disk-ul cu loguri.
Alea din categoria Reseller, are vreun rost sa le dezactivez?
Le poti dezactiva dar nu vor face nimic pentru ca e simplu acces.
Acum depinde ce ai pe server si de cand a inceput load asa mare.

Da comanda TOP, vezi ce PID consuma multe resurse, apoi rulezi lsof -p idpid .
Din experienta pe alte servere cu aceiasi problema, era un virus/script ascuns in wordpress si singura solutie este compararea cu fisierele originale si scanarea in calculator.
Uite aici un exemplu:
http://www.roforum.net/threads/wordpress-hack-care-face-load-cpu-100-si-acces-la-tot-serverul.2671/
 
Nu.. load--ul a inceput din cauza ca mi-am dat putin interesul si au inceput sa fie mai multi vizitatori.
 
load--ul a inceput din cauza ca mi-am dat putin interesul si au inceput sa fie mai multi vizitatori
Cati vizitatori ai de s-a ridicat asa mult load?
20k stream pe zi, plus alte site si tot nu se ridica de 0.80-1.25 cpu.
Totusi verifica serverul pentru chestii suspecte. Poti instala si avg pentru scanare.
 
Loading...
Back
Sus