Recomandare google: mentine site simplu

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
De curând într-o declarație google a spus cat se poate de clar si fara probleme de înțeles: mentine site simplu, fara chestii care dau cool sau nu sunt neapărat necesare si nu trebuie sa iti face probleme de eventuale update de la Google.
Cine e mai vechi pe aici stie ca mereu am recomandat acest lucru, dar foarte putini au luat in considerare.
Tot conform google un site simplu in html isi poate face fara probleme treaba fara sa fie nevoie de scripturi complicate.
Sunt multi care folosesc scripturi la site de prezentare sau landig page cand pot folosi un simplu template HTML5 si care poate aduce mai multe rezultate decat orice altceva.
Deci mentineti totul cat mai simplu și totul va fi bine.
De reținut ca vorbesc la general pentru ca sunt site unde este nevoie de ceva mai special.
Pana acum multi nu au dar importanta la forma cum este scris codul ci doar la aspect, lucru total gresit.
Un code scris naspa iti poate duce de rapa intreg proiectul.
De ce recomanda google sa mentinem totul simplu?
Pentru ca ii este mai usor sa înțeleaga ce vrei sa faci, cui te adresezi, sa iti reduca costurile. Il loc sa plătești 7 euro pe luna la un site de prezentare, poti rula fara pe probleme cu unul de 0.50€, deci o reducere foarte mare.
Desigur ca mai sunt si alte motive.
 
De curand ma gandesc sa fac o schimbare la un site facut ptr cazari si sa-mi bag o tema cat mai simpla fara prea multe fisiere, voi renunta si la random order ptr ca sunt nevoit sa folosesc cache... Ma intreb exista vreo solutie in joomla sa folosesti random order si cache?
 
Tema simpla si fara prea mult code in sursa. Ratia la text/code sa fie peste 15%.
Ma intreb exista vreo solutie in joomla sa folosesti random order si cache?
Pentru asta cred ca trebuie sa vorbești cu @Susp3kt.
Nu stiu cum e forma la site tau si daca oferi booking online, dar ai putea folosi metoda cu pagini sau landig page care am discutat in alt topic.
Gen faci o pagina cu titlul Cazare ieftin Neptun unde faci text optimizat pe asta.
Mai poti face inca 10 pagini pe aceiași locatie locatie gen:
Cazare Neptun 10 lei pe noapte unde incluzi link catre bookiing.
 
Tema simpla si fara prea mult code in sursa. Ratia la text/code sa fie peste 15%.

Pentru asta cred ca trebuie sa vorbești cu @Susp3kt.
Nu stiu cum e forma la site tau si daca oferi booking online, dar ai putea folosi metoda cu pagini sau landig page care am discutat in alt topic.
Gen faci o pagina cu titlul Cazare ieftin Neptun unde faci text optimizat pe asta.
Mai poti face inca 10 pagini pe aceiași locatie locatie gen:
Cazare Neptun 10 lei pe noapte unde incluzi link catre bookiing.

Nu @AlexH , nu este de booking. Este strict de cazari :) in categorie am unitatile ( unitatile transformate din article joomla cu cck ). Aveam pana acum random order dar acum nu mai pot folosi aceasta optiune, trebuie sa gasesc alta solutie. M-am gandit si incerc sa fac cu un url de stergere cache accesat prin cron odata la 2-3 minute... doar asa pot.
 
M-am gandit si incerc sa fac cu un url de stergere cache accesat prin cron odata la 2-3 minute... doar asa pot.
Pai e simplu de facut.
Daca ai platforma ta are un fisiere care face asta, atunci faci un cron in cpanel cu accesare directa la aceasta si rulare la fiecare minut sau 3 minute. In caz ca nu exista acest fisier, atunci faci un fisier sh unde incluzi comanda rm -rf /home/user/public_html/cache/* si adaugi cron catre acest fisier in cpanel la interval care vrei tu.
/* sterge tot din acel folder.
 
Buna, astazi am vazut cateva erori in webmaster tools cu privire la compatibilitatea cu dispozitivele mobile si nu stiu cum sa le rezolv. Am incercat sa dau ca am remediat problemele insa nu functioneaza. Atasez doua imagini cu problemele. Si daca se poate o idee de posibila rezolvare. Multumesc ;)

Screenshot_1.jpg Screenshot_2.jpg
 
Ultima editare de un moderator:
Loading...
Back
Sus