Recenzie Windows 10 - Pana la urma este bun sau rau noul windows 10?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In cursa dupa ceva trafic in plus, mai multe ziare si posturi TV din Romania au lansat zvonuri ca Windows 10 ar avea probleme grave, sau ca nu functioneaza bine si rahaturi de gen.

Am facut update la prima oara cand a fost lansat oficial si de atunci pana acum, nu am regretat nici un moment trecerea la noul windows 10.
Un lucru trebuie sa retineti legat de windows 10.
Acesta este facut si gandit pentru o mai buna comunicare si conectare cu persoanele din grupul tau, familia, prietenii, etc. Asa cum spune si in reclama promo pentru windows 10, copilul tau nu trebuie sa mai tina minte parole complexe, sa faca zeci sau sute de pasi sau setari pentru a conecta 2 calculatoare, sau sa folositi aceleasi resurse impreuna.

Multi au scris ca toate acestea sunt probleme grave de securitate, ca oricine din lista ta de amici are acces la parola ta wifi, date de contact si alte chestii.
1. Toate acestea se pot dezactiva foarte usor daca vrei.

56kZuRf.png

G2n58kc.png

mgyhzAQ.png


Ce am aratat mai sus este doar un exemplu. Alegeti ce vreti sa fie activat sau nu.
Windows vine default cu toate activat, dar le poti dezactiva oricand.

2. Unde altii vad o problema eu vad un avantaj, ceva in plus fata de alte sisteme de operare.

Chiar si o masina cand o cumperi vine cu setari default din fabrica, dar dupa ce o primesti tot setezi macar scaunul. Asta nu inseamna ca masina cumparata de tine are o problema.

Windows 10 este bun, chiar foarte bun si va asigur ca stiu ce vorbesc. Sunt genul de persoana care poate tine orice calculator oricat de performant ar fi la 110%. Cel putin la mine consumul de resurse a scazut cu aproximativ 45% fata de cat comsumam pe windows 8.1.

Parerea mea este sa nu ascultati ce se spune pe net, pentru ca majoritatea sunt doar niste minciuni si scrise pentru a atrage mai mult trafic la site. Windows 10 este bun, functioneaza foarte bine, tot ce ai nevoie este mai usor de accesat, arata foarte bine si ce mi-a placut foarte mult, a fost faptul ca la upgrade, nu am pierdut nici macar o setare sau fisier, lucru foarte important pentru mine.

Iar pentru cei care uita ca au nevoie de un antivirus, windows 10 vine cu program activat default pentru a va proteja. Nu mai spun de auto update care este foarte bun pentru majoritatea dintre utilizatori. Stiu din exeprienta ca multi uita sa faca un update la windows sau sa instaleze un antivirus si desigur update. Apoi se plang de probleme de securitate, ca au calculatorul plin de virusi.

Sunt doar cateva zile de la lansarea windows 10 si chiar daca nu a trecut mult timp, sunt foarte multumit. Sunt sigur ca in viitor va fi si mai bun.
Ca final un lucru care ma bucura la windows 10, este ca peste cateva luni sau un an, nu trebuie sa reinstalez windows sau sa trec la o alta versiune.
Pentru mine care imi castig existenta de pe urma calculatorului acest lucru e foarte importanta.
Sa reinstalez un now windows, sa instalez toate programele, setari, etc, mi-ar trebui o zi intreaga, lucru care m-ar face sa pierd multi bani.
 
Uite si reclama la care am facut referire mai sus.
 
Cel putin la mine consumul de resurse a scazut cu aproximativ 45% fata de cat comsumam pe windows 8.1.
Super. Ma asteptam ca consumul de resurse sa fie la fel ca in win 8.1 sau putin mai mare, tinand cont ca e prima versiune stabila, e proaspat lansat, scos din cuptor.

Vorbeam si eu un prieten despre win 10 si el spunea ca are o gramada de buguri ca nu merg multe aplicatii, ca nu-stiu-ce, dar eu cat timp l-am testat in virtualbox totul a mers perfect fara aproape nicio eroare. (mici erori la updateuri la windows defender dar le-au rezolvat).

Deci si eu recomand sa testati windows 10, microsoft se indreapta cu siguranta in directia corecta cu sistemul de operare mult-iubit.
 
Ma asteptam ca consumul de resurse sa fie la fel ca in win 8.1 sau putin mai mare
Eu am fost multumit si de windows 8.1 de felul cum mergea. Singura neplacere sa spun asa era ca totul era greu de accesat/gasit. Plus de doua ori am primit bluescreen, daca iti poti imagina asta. In comparatie cu Vista a fost foarte bun.

Vorbeam si eu un prieten despre win 10 si el spunea ca are o gramada de buguri ca nu merg multe aplicatii, ca nu-stiu-ce,
Se vor gasi multi care sa spuna asta. Majoritatea abia stiu sa deschida un calculator sau folosesc programe fara support la windows 8 macar, nu mai vorbesc de 10.
E si normal sa fie cateva probleme pentru ca a fost lansat acum cateva zile. Plus mai conteaza si configuratia la calculator. Stiu ca nu toata lumea isi permite un calculator bun, dar sa rulezi si acum pe un sistem de 512MB RAM si un CPU de 1.2Ghz si apoi sa te astepti ca totul sa ruleze bine, trebuie sa fii nebun.
Experienta mea cu windows 10 de la lansare si pana acum este super buna si pe mine ma ajuta la ceea ce fac.
 
Loading...
Back
Sus