[Publisheri] Facebook audience network sau Google Adsense?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Care din aceste doua retele Facebook audience network si Google adsense sunt mai bune, poti face mai multi bani si este mai accesiibila.

1. Facebook audience network
Desi este in trend pentru ca este relativ noua pentru majoritatea din punctul meu de vedere nu este asa accesibila si apoi implementarea este destul de grea pentru un novice si chiar pentru unul care are ceva cunostinte.
Minimul de plata este 100$ care este cu 30$ mai mare decat adsensse.
Sistemul de acceptare a fost schimbat foarte mult in ultima vreme care pentru un publisher normal poate fi chiar imposibil sa ruleze reclame de la facebook.
Daca prin miracol esti acceptat trebuie doar trafic din facebook pentru a face bani si daca ai articole dedicate pentru cpa in multe cazuri poti pierde comisioane frumoase din cauza ca blocheaza sistemele de ref/afiliere.
Rata de blocare/suspendare a unei pagini in Facebook audience network este mult mai mare decat in google adsense
Pe partea de video este putin mai accesibila ca adsense dar nu are acoperiere world wide.

2. Google Adsense
Este cunoscuta si folosita de majoritatea. Rata de acceptare este mult mai usoara acum si dupa noile reguli cand exista o problema pe o pagina sau chiar site, blocheaza doar pagina sau site si nu intreg contul. In Facebook audience network stiu cazuri cand toate veniturile sau pierdut dupa suspendarea la pagina sau cont.
Acoperiere globala si pentru orice device.
Minim de plata 70$/euro
Daca se optimizeaza bine se poate scoate un cpm/rpm foarte bun.
Dupa ce Facebook audience network a dar drumul world wide la sisstemul de publisheri e posibil ca adsense faca acceptarea mai usoara pentru publisheri.
Pe partea de video cererea de acceptare este putin mai complicata si de durata, dar odata acceptat, cu trafic bun poti scoate bani foarte frumosi fara a avea trafic enorm.

La voi cum se vede diferenta dintre cele doua firme pentru publisheri?
Ce ati alege, sau care este mai buna?
 
Depinde cum vezi lucrurile .. pentru mine ambele sunt ok . Cu adsense am reusit greu sa il aduc pe website dar nu pentru a avea mari profituri de moment . Ideea este alta : indexarea in google . Fara adsense ma vedea si nu prea . Acum el vrea sa ma urce pentru a-si vinde produsele . Deci este un mic avantaj .
Despre Facebook este ok am 2 plati de la ei .. sunt ok . Platesc bine dar sa vedem cat . E o parte proasta ca doar daca vin din facebook vizitele sunt contorizate. Bine este sa stai pe social media ok pentru a avea succes cu cea din facebook ..
 
Facebook audience network - această optiune pe facebook e valabil la orice pagina de facebook fara a avea multe like-rui sau care sunt conditiile ?
 
Facebook audience network
Daca te referi la video atunci vezi aici https://www.roforum.net/threads/afl...-este-eligibila-pentru-monetizare-video.6602/
Pentru instanta article trebuie ca site tau sa respecte regulile lor.
 
Loading...
Back
Sus