Protectie DMCA + ascundere sursa video

Si eu sunt de acord cu @GoldMember , am testat si eu metoda cu 2target si chiar pierzi vizite, acuma daca ai un site cu 100 vizite nu se simte diferenta dar cand ai un site cu 10k vizite pe zi se observa in netu sau openload la vizionari diferenta, acum fiecare face cum crede ca e mai bine... daca tineti la vizitatorii vostri si doriti sa revina nu recomand...

E si normal ca se simte diferenta. Poti sa ii spui captcha. Ai avantaje si dezavantaje, tu decizi. :)
 
In final depinde ce doresti si cat de bine te pricepi la seo si aduce trafic pe site.
Explicam intr-un topic Caut mentor în ale online-ului ca sunt doua tipuri de webmasteri.
1. vreau ca userul sa aiba o experienta placuta pe site meu, dar bani putini
2. ma doar in 14 daca ii place sau nu, ideea sa fac eu cat mai multi bani. Se intelege ca acesta face mult mai multi bani decat primul.
Ma uitam la un site de prin afara acum ceva timp unde primul si al doilea desktop era plin de reclame, dar numai reclame si nu altceva, banner sub banner. Abia dupa ce dadeau scroll bine in jos iti aparea player unde iar reclame, popup si multe altele.
Site-ul respectiv are undeva la 35k pe zi numai la u serviciu la care am acces sa vad statisticile si nu scade din trafic.
Era mai rau daca baga si popup plus altele, dar un simplu banner nu e mare lucru. Acum pe partea de dmca, cine nu a sters sau a editat 100-300 cereri pe zi, normal sa nu inteleaga si cand numarul acesta se reduce la 1-5 pe zi, vei spune mii de multumiri, iar acel timp care era dedicat la editat, upload la fisierele sterse il aloci pentru promovare si ce mai faci tu sa urci in trafic.

Nu mai spun ca un mesaj de genul: Asteapta 10 secunde sa se faca preload la film, poate ajuta mult si userul revine.
Cum am spus, depinde ce tip de webmaster esti.
Eu ii vad utilitatea, dar daca altcineva nu o vede atunci sa nu foloseasca ori poate alege alt serviciu unde iti va oferi 0.01 cpm :D

Voie buna. :p


E si normal ca se simte diferenta. Poti sa ii spui captcha. Ai avantaje si dezavantaje, tu decizi.
Exact.
 
Nu mai spun ca un mesaj de genul: Asteapta 10 secunde sa se faca preload la film, poate ajuta mult si userul revine..
Cum adica userul revine ? Ti se pare normal si organic sa stai 10 sec la fiecare episod pentru doar a-ti incarca iframeul? Iti reamintesc ca spre exemplu la opeload urmeaza 30+ secunde de reclame ... Pe ce planeta daca ai un mesaj cu "asteapta" inseamna ca vei avea rezultate ? Reformulez, PE CE PLANETA a astepta sa se incarce un video 10 secunde va incuraja userul sa stea acele 10 secunde ? Nu vreau sa va jignesc, dar voi sunteti batuti in cap? De aia au bagat si yt acel 5sec pass unde poti da skip, tocmai pentru ca oamenilor nu le place sa stea F mult timp asteptand. Aceasta discutie nu ajunge nicaieri in ritmul asta, probabil e vina mea ca am indreptat-o in directia asta pe cand acest topic trebuia sa fie vorba doar despre ajutor, dar ca idee este o idee anti ajutor din punctul meu de vedere. Va trimiteti traficul automat catre alte site-uri. Eu pesonal daca as fi nevoie sa astept pentru ceva, as da close si as da click pe rezultatul urmator pe google. Inca o data scuze pentru ca transformat topicul asta in altceva. Stima.
 
Cum adica userul revine ? Ti se pare normal si organic sa stai 10 sec la fiecare episod pentru doar a-ti incarca iframeul? Iti reamintesc ca spre exemplu la opeload urmeaza 30+ secunde de reclame ... Pe ce planeta daca ai un mesaj cu "asteapta" inseamna ca vei avea rezultate ? Reformulez, PE CE PLANETA a astepta sa se incarce un video 10 secunde va incuraja userul sa stea acele 10 secunde ? Nu vreau sa va jignesc, dar voi sunteti batuti in cap? De aia au bagat si yt acel 5sec pass unde poti da skip, tocmai pentru ca oamenilor nu le place sa stea F mult timp asteptand. Aceasta discutie nu ajunge nicaieri in ritmul asta, probabil e vina mea ca am indreptat-o in directia asta pe cand acest topic trebuia sa fie vorba doar despre ajutor, dar ca idee este o idee anti ajutor din punctul meu de vedere. Va trimiteti traficul automat catre alte site-uri. Eu pesonal daca as fi nevoie sa astept pentru ceva, as da close si as da click pe rezultatul urmator pe google. Inca o data scuze pentru ca transformat topicul asta in altceva. Stima.
Prietene, e clar ce gen de site-uri ai tu.. Fără supărare pe mine, majoritatea site-urilor sunt pline de pop și reclame multe ( decât să dau pe pop să mi se deschidă N tab ) sau de scroll pentru a scăpa de reclame, mai bine folosesc chestia asta cu 10 secunde care ascunde DMCA cum ziceam.. E doar o idee, nu ești obligat s-o folosești, dar nu poți spune că datorită ei pierzi trafic.. GOOGLE dictează traficul, dacă chiar dorește poți fi zeu în SEO, în 2 zile ești down.
 
@Gold, m-ai jicnic făcându-mă bătut în cap, tocmai asta zic și eu suntem aici să ne ajutăm... Dacă vrei folosești sursa dacă nu, asta e.. Dar asta nu înseamnă că noi de-aici care folosim " nu avem rezultate "... Ba din contră, merge foarte bine...
 
Cred că discuția s-a abătut spre o direcție greșită. Personal îi văd utilitatea că mă scapă de dmca care pentru mine contează, apoi că pot câștiga și ceva pe lângă asta e un fel de bonus. Sunt servicii care fac același lucru unde nu câștigi nimic, ba chiar ești taxat, când acesta e gratis și pe lângă asta mai și câștigi. Că cele 10 secunde sunt multe sau puține, asta decide fiecare. Eu îl văd ca un tool util și de asta am și postat că poate și altora li se pare un tool util sau îi ajută.
 
Cred că discuția s-a abătut spre o direcție greșită. Personal îi văd utilitatea că mă scapă de dmca care pentru mine contează, apoi că pot câștiga și ceva pe lângă asta e un fel de bonus. Sunt servicii care fac același lucru unde nu câștigi nimic, ba chiar ești taxat, când acesta e gratis și pe lângă asta mai și câștigi. Că cele 10 secunde sunt multe sau puține, asta decide fiecare. Eu îl văd ca un tool util și de asta am și postat că poate și altora li se pare un tool util sau îi ajută.
Ce gen de site-uri am eu ? Cum ai dedus tu "genul" site-urilor mele ?

Era misto daca se face inregistrarea pe site doar persoanelor peste 18 ani, poate genul de comentarii nu mai apareau.

@Robert1427 suntem aici sa ne ajutam, nu sa ne jignim, nu inteleg scopul comentariului tau.
inteleg care este ideea ta in toata treaba asta si nu te contrazic intradevar este greu sa astepti..dar oricum acel timp de 1 min de ai spus tu si daca nu ai avea acest tool utilizatorul tot cam acelasi timp de asteptare ar avea....plus ca acest tool este in principal pentru a nu mai primi dmca...nu stiu daca ai patit sau nu sa primesti vreo 300 de fisiere sterse la openload..este un chin sa le inlocuiesti la loc...
in fine concluzia este
1.acest tool este unul pentru anti-dmca la openload + castigi niste $ in plus
2.acele 10 secunde intradevar nu sunt foarte placute dar nu sunt chiar asa de deranjante
3. fiecare face cum vrea... ( eu chiar ma bucur ca @Naruto9 a facut acest topic) prin intermediul lui am reusit si eu sa scap de multe dmca-uri ca in ultima vreme primeam in fiecare zi vreo 300
4.in legatura cu numarul de views inca nu am o parere dar dupa ce o sa il folosesc 2 luni o sa revin cu o concluzie
 
pentru cei care au citit toata discutia de mai sus, dupa ce mi-am pus javascript pentru a afisa sursa, nu am mai primit nici o singura reclamatie. Apoi, haterii (hai sa le zicem baietii DMCA) au inceput sa trimita manual dmca pe surse. Dar pana atunci, zero timp de asteptare, totul ok, load instant. Pentru mine, in ultima vreme, cineva sta si da dmcauri pentru ca e un ultim jeg de om si trimite dmca ca retardatul, dar asta e in ultima vreme. vroiam sa spun ca atunci cand am trecut pe java, nu am mai primit nici macar 1 singur dmca. Chiar si acum, singurele dmca pe care le primesc sunt de la scursurile de oameni care nu au ce face si stau toata ziua si trimit mailuri. :p
 
dupa ce mi-am pus javascript pentru a afisa sursa, nu am mai primit nici o singura reclamatie.
Sunt boți care trec și de javascript, concepuți să simuleze un click cu date cât mai reale precum refferer, browser etc. Eu personal cu un nivel entry-level am reușit să parsez un site aflat sub under-attack(protecție cloudflare) în care efectiv te pune să aștepți ceva secunde, iar apoi salvez cookie transmis de cloudflare și am acces la site fără probleme. Nu știu ce fel de protecție ai și nu vreau să mă pronunț dar nimic nu e sigur 100%. Dacă ai multe dmca pe zi(pe același site) atunci e șansă să fie un proces automat și nu manual. Poți verifica și logurile că de cele mai multe ori vorbesc de la sine..
 
poi, haterii (hai sa le zicem baietii DMCA) au inceput sa trimita manual dmca pe surse.
Stiu doi useri de pe forum care au site-uri populare unde primesc dmca manual dat de alti useri, concurenta.
Nu este greu sa faci asta si se practica. Orice ai face nu ii poti bloca, nu ramane ddecat sa incerci si sa incerci poate, poate obosesc. :D

ca e un ultim jeg de om si trimite dmca ca retardatul,
Sa aveti grija la limbaj ca doar nu suntem pe aratura.
 
Sunt boți care trec și de javascript, concepuți să simuleze un click cu date cât mai reale precum refferer, browser etc. Eu personal cu un nivel entry-level am reușit să parsez un site aflat sub under-attack(protecție cloudflare) în care efectiv te pune să aștepți ceva secunde, iar apoi salvez cookie transmis de cloudflare și am acces la site fără probleme. Nu știu ce fel de protecție ai și nu vreau să mă pronunț dar nimic nu e sigur 100%. Dacă ai multe dmca pe zi(pe același site) atunci e șansă să fie un proces automat și nu manual. Poți verifica și logurile că de cele mai multe ori vorbesc de la sine..
E clar ca se poate face manual, pentru fiecare site in parte.
Precum a zis si Alex, sunt oameni care primesc manual, precum si eu le primesc. Ideea era ca eu schimband divurile, botii ar trebui sa aibe probleme sa extraga sursa daca nu ajung in locul potrivit, intelegi ce zic ?
In legatura strict legat cu scunderea sursei si 2target este o solutie ok, dar faptul ca tre sa astepti 10 secunde este dezavantajant, pui mai sigur un java cu click sa extraga sursa si aia e...

Oricum ar fi, daca e manual, oricum ai face, tot iti afla sursa si iei dmca oricum.

@AlexH +1 suntem 3 acum pe care-i stii, sunt bombardat de dmca-uri din toate partile, stiu cred ca si de unde dar si asa, cu ce ma ajuta...
 
Ca da nu va mai certati cei de la Etarget au scazut durata la 5 secunde .(au ochi peste tot si mereu vor sa-si multumeasca utilizatorii ) , posibil cu inca ceva dezbatere sa scada la 3 secunde :)) .
 
Ca da nu va mai certati cei de la Etarget au scazut durata la 5 secunde .(au ochi peste tot si mereu vor sa-si multumeasca utilizatorii ) , posibil cu inca ceva dezbatere sa scada la 3 secunde :)) .
Aha, deci e al tau etarget, bine ca te dai de gol :) :) :).
Eu zic asa ca ar trebui pus butonu cu Play Video in loc de Start video + cei care ii folosesc sa isi verifice versiunea mobil a siteului sa vada cum le apare. Nu de alta dar traficul mobil este in crestere si de aici se poate pierde si trafic . Asta ca idee
 
upladati filmele pe google drive sa va cumparati spatiu
Aici nu e chiar asa. E destul de scump in comparație cu un server dedicat, apoi e problema cu protectia la video unde ti-l fura oricine imediat, nu mai spun ca Google limiteaza traficul per video si te trezești ca ni mai funcționează.
 
Ok, imi cer scuze, am gresit... oamenii chiar stiu ce fac ... ma bucur ca am deschis acest topic ...

Am lucrat cu baietii si vreau sa spun ca sunt uimit, mega multumit,, baiatul (sau baietii) sunt mega profesionisti. Efectiv nu am ce sa reprosez. Sper o colaborare de durata cu ei.

Adevarat au redus la 5 sec ceea ce e misto, dar au optiuni pentru a-ti adapta pe site-ul tau.
Eu personal am vrut ceva dinamic, si chiar si asa s-a putut si acum nu pot sa zic decat MULTUMESC. O zi buna,
 
Loading...
Back
Sus