Propagare domeniu pe VPS Cpanel

MarianVIP

Active Member
Registered
Full Member
Salutare,
Am o problema cu un domeniu nu vrea deloc sa se propage pe noua gazduire a mea un VPS cu cPanel. Am in total 3 domenii la care am pus aceleasi nameservere si 2 merg, iar unul nu vrea :( L-am sters l-am adaugat iar si tot asa de o saptamana nu vrea. Domeniile ok sunt happyhost.ro si ammatv.ro iar cel cu problema regeletv.net . Pe intodns.com primesc ceva erori de dns dar nu inteleg ce sa ii fac :( Ceva ideei ?
 
Lasa dns default la provider daca ofera , daca nu, atunci adauga ns si apoi doua A recorder pe www si non www.
Ar trebui sa meargă.
Si care este eroarea care ți-o da??
 
aia e forma :) Nu folosesc eu cloudflare ... aceleasi nameservere le folosesc la ammatv.ro si la happyhost.ro si alea merg fara probleme. Ce naiba sa fac la asta sa mearga si el ?
 
Si cum dau reconstructie ? Am tot umblat pe la edit dns zone... am refacut de 2 ori cont pentru domeniu asta si nu vrea sa mearga :(
 
1. ti-am spus sa faci A record la domeniu unde este inregistrat pentru ca am avut aceiasi problema si asa am rezolvat.
2. poti face propriile ns pe rotld
3. pune ns-urile care le are radio
4. in cpanel la dns zone vezi daca exista A recorder pentru domeniu
Uite ce mi-a arata dig pe regele
regele1.png

Dig pe radio
regele2.png
 
Nu are treaba radiovip.ro e gazduit in alta parte!
In ROTLD am facut nameserverele apoi am configurat VPS asta. Am adaugat pe rand domeniile ce le aveam libere(fara gazduire) din cele 3 care sunt toate inregistrate la acelasi register am pus nameserverele respective si apoi le-am adaugat in whm/cpanel. La 2 domenii merge treaba si la 1 nu desi am facut aceasi pasi la toate si nu am primit erori la adaugare sau ceva de genul...
 
Nu are treaba radiovip.ro e gazduit in alta parte!
Pai stai putin ca nu inteleg.
Deci site tau regele este pe un host iar radio este pe alt host nu?
Si tu vrei sa mearga ns-urile de la domeniu care este pe alt host/server.
 
Da Alex,
domeniu meu radiovip.ro e pe alt host. Eu am creat la rotld nameserverele respective nsa si nsb catre ip de la VPS. Ce trebuie neaparat sa fie domeniu pe server respectiv sa mearga nameserverele ?
 
Pai normal ca trebuie sau facute pe acelasi host sau server.
Ca si cum as avea numele meu dar adresa trecuta la tine, deci toata corespondeta va ajunge la tine si nu la mine.
Domeniu care-l folosesti pentru ns--uri trebuie sa fie pe acelasi host cu domeniu care-l adaugi.
Se mai poate, daca serverul e configurat de asa natura sa ai ns-uri de pe serverul X dar A record pe serverul Y.
 
Pai si domeniu ammatv.ro de ce merge ? :)
Nu iti pot raspunde la asta pentru ca nu stiu ce ai pe acolo sau daca am inteles exact ce ai facut sau vrei sa faci.
In Teoria ti-am explicat mai sus cum functioneaza.
 
Loading...
Back
Sus