Promovare site prestari servicii pe google ads.

Sebastian

Active Member
Registered
Full Member
Buna seara.

Ma adresez in special celor care stiu sa promoveze o afacere pe google ads. Cei care au mai folosit google ads pentru promovare exclusiva de prestari servicii .

Eu Folosesc google ads pentru a promova prestari de servicii . insa vreau sa invat ceva nou, sa exploatez si mai mult google ads, sa storc cat se poate de mult din el. Eventual sa zic asa, sa primesc mai multi clienti sau sa invat o strategie noua de la voi.

Eu pot spune cum fac eu sa investesc cat mai putini bani si sa primesc si lucrari. Insa stiu sigur ca se poate si mai bine de atat.

Fac astfel:
Creez un anunt in google ads, intr-o campanie noua . Selectez ca obiectiv, trafic site-ului, deoarece eu conduc clientela pe site la mine unde am toate detaliile despre firma, video, poze si contact. Si selectez reteaua de cautare, pentru ca doresc ca clientela sa caute dupa anumite cuvinte cheie.
4429

Mai departe imi apar setarile generale ale campaniei create. Unde imi apar bifate Reteaua de cautare si Reteaua de display, insa le debifez si explic si de ce .
4430
Eu sunt de parere ca ajunge ca cineva sa caute doar pe google.ro de exemplu , "Mecanic Auto" si sa apara site-ul meu promovat pe primele pozitii. Nu vreau ca cineva care este pasionat de masini, care se uita pe promotor de exemplu, sa vada anuntul meu si sa intre de curios pe el, sa imi ia bani si sa nu castig nimic.

Mai departe selectez locatiile , limbile vorbite si bugetul , unde de obicei folosesc intre 30 si 100 lei pe zi.

Imi mai apare si o sectiune numita Licitarea.

4431

Unde eu folosesc clicuri , setez manual o suma de 2 lei . Doar metoda asta am folosit-o , deoarece mi se pare normal . Nu stiu daca ar trebui sa folosesc alte optiuni de optimizare ?!

Mai folosesc si extensii de sitelink si de apel , care mai ajuta si ele .

La anunturi, folosesc doar un singur anunt cu un titlu, descriere cat mai bine si punctuala .
Folosesc si programarea anunturilor, setez un intervar orar gen de la 07:00 pana la 20:00 .

Ce imbunatatiri as putea sa aduc ? Site-ul este facut profesional si arata ca unul profesional . Are tot ce trebuie pe el ,de la descriere corecta la portofoliu bogat, video ,poze, contact .

Legat de google ads, stie cineva vreo strategie mai buna ?

Am observat ca pot face si anunt gen: Cauti mecanic auto? Aici vei gasi cel mai bun mecanic! (acest anunt va aparea doar la cuvantul cheie mecanic auto) Insa astfel trebuie sa creez multe anunturi, gen multe cuvinte cheie = multe anunturi.
Ce ziceti se merita astfel ?
As dori sa mai aud si parerile celor trecuti prin google ads. Multumesc.
 
Este o vorbă care spune ceva de genul:
  1. Uneori cel mai rapid este foarte incet
  2. Uneori cel mai ieftin este cel mai scump

Acum sa clasificam putin ceea ce faci sau oferi tu.

  1. Ce localitate sau localități poți oferi tu servicii de mecanic auto??
  2. Ce servicii ca mecanic auto oferi??
  3. Oferi servicii auto doar la atelier sau te si deplasezi la domiciliu?

Acum sa analizam putin natura umană sa spun asa:

  1. Userul rar cauta per general gen "mecanic auto"
  2. Userul cauta gen:
  • Mecanic auto Vaslui
  • reparare parbriz vaslui
  • schimb roata mașina Vaslui
3. Userul rar merge pe a doua pagina pentru a gasi o oferta, daca nu esti pe prima pagina atunci degeaba.

Tendințe in ads pe Google
Una din noile tendințe de acum este sa licitezi pentru toate pozițiile din prima pagina. Se pare ca fa rezultate foarte bune.

Posibile setări in google pentru rezultate mai bune si cost mai mic per general.

  1. Vorbitori de limba română
  2. Zonă: localitate unde esti
  3. Posesorii de carnet de conducere
  4. Posesorii de mașină
  5. In funcție de preturile care le ai poti alege si un venit minim
  6. Afisare in functi de device, adica un anunț doar pentru desktop si un altul doar pentru mobil.
  7. Poți face un target si pe concurența directa, adica cand x cauta pe Google concurența ta sa afișeze ads tau.


Cum găsești keywords pe care sa afișezi ads
  1. Cauta prima data mecanic auto
  2. Te uiti la final de pagina sugestiile oferite de google
  3. Intri pe fiecare si vezi ce concurența ai, rezultate, etc
  4. Faci același lucru de pe desktop cat si mobil. Cautarile, sugestiile, rezultatele sunt diferite pe fiecare device
  5. Căutările care au rezultate acceptabile si fara reclame de la Google faci anunț, pentru ca nu ai concurența si costul va fi minim

Foarte important unde ajunge userul dupa click.
  1. In general aceiași pagina pentru mai multe keywords care nu e bine
  2. Recomandat pe cat posibil sa ai pagina per keyword phrases optimizat si nu doar seo ci si pentru cititor, client. Acel text il va convinge pe user sa iti devină client. Plus daca pagina e bine optimizată apoi poți apărea in google fara ads.

Mai sunt si alte aspecte dar ne lungim foarte mult.)
Prima data discutam la ce am postat.

Alta sugestie.

  1. Faci un video convingător de 5 secunde nume la atelier si tot ce este nevoie.
  2. Nu face video pe ideea ca x sa dea click pe reclama pe YouTube, ci sa vada firma ta apoi la final spune ceva de genul: cauta online "mecanic auto vaslui ieftin" . Desigur keywords ales de tine trebuie ca tu sa fii pe prima poziție în google.
  3. Un al truc aici este ca google te va taxa minim pentru ca nu depășește cele 5 secunde de skip, deci salvezi niste bani frumoși.
 
@AlexH ti-a dat foarte multe sfaturi bune, pe care le poti aplica.
Un sfat pe care ti-l pot da in legatura cu starea de licitatie, lasi pe maximizare clicuri poti scoate licitarea de 2 lei per clic ca nu cred ca ai tu foarte multi competitori ca sa folosesti licitare peste deoarece o sa iti manance bugetul foarte repede.

Creaza un anunt dinamic ca incare sa incluzi serviciile pe care le oferi, plus pentru fiecare sercviciu in parte sa faci cate un anunt simplu cu cuvintele cheie corespunzatoare.

Si inca ceva daca contul este nou si nu ai un istoric al cautorilor, la inceput nu o sa fie foarte lizibil anuntul, in mod normal dupa 30 de zile sau mai putin o sa mai urci si mai mult in cautari.
 
Ce localitate sau localități poți oferi tu servicii de mecanic auto??
Aici am vazut eu ca se pierd cei mai multi bani. Ar trebui sa setezi clar zonele unde vrei sa fie afisate reclamele. Iti dau un exemplu real, similar celui cu "mecanic auto". Am promovat o afacere pro bono, un loc de joaca pentru copii din Galati. Reclamele le-am limitat la orasul Galati si o raza de nu mai stiu cati km si Braila, care e aproape. Nu aveam nici un interes ca cineva din Arad sa dea click pe reclama. Mai mult ca sigur ca si la cautarea ta ''mecanic auto" trebuie sa faci asta.
Nu vreau ca cineva care este pasionat de masini, care se uita pe promotor de exemplu, sa vada anuntul meu si sa intre de curios pe el, sa imi ia bani si sa nu castig nimic.
in locul tau as limita afisarile reclamei numai pentru cautari Google
 
Loading...
Back
Sus