Promovare Pagina de Facebook

Iedi

Active Member
Registered
Banned
Salut, detin o pagina de facebook a orasului in care locuiesc, ma gandesc sa incerc intr-o oarecare masura sa si monetizez ceva, aveti ideea cum as putea ? Nu ma refer la monetizare de la facebook, ci strict la parterneriate sau bartere ceva de genul..
 
Eu am aproape 10k likes la pagina orasului meu. https://www.facebook.com/OrsovaOnline
Am primit ceva oferte sa promovez serviciile/ofertele unor pensiuni/restaurante, etc.

Mai fain au fost cu alegerile, cand castigam cateva mii de euro pentru postari (cam asta a fost ideea paginii)

In general, pagina imi aduce undeva la 800-1000 lei pe an.
 
Puteti face si cate un website despre oras pe care sa puneti ceva reclame si sa distribuiti pe aceste pagini. eu unu as miza pe chestii frumoase facute in alte orase si sa le postati sub intrebarea : Pe cand si in Orsova ? Ceva de genul asta care sa prinda si sa distribuie oamenii din oras :) Chiar si articole pe politica cu critica pe placul locatarilor sa ii determine sa distribuie! Tot felul de chestii de genul asta, mai ales acum cu sarbatorile unde in toate orasele sunt braduti care mai de care mai mare si mai voinic. Etc ...
 
Eu am aproape 10k likes la pagina orasului meu. https://www.facebook.com/OrsovaOnline
Am primit ceva oferte sa promovez serviciile/ofertele unor pensiuni/restaurante, etc.

Mai fain au fost cu alegerile, cand castigam cateva mii de euro pentru postari (cam asta a fost ideea paginii)

In general, pagina imi aduce undeva la 800-1000 lei pe an.



Momentan eu nu am primit nici o oferta sau ceva de genul, pagina are undeva la 8k de like..
 
Despre ce oras/pagina vorbim?

O posibilitatea ar fi sa-i contactezi tu. Le spui ca ii poti promova serviciile in schimbul banilor, unui pranz, unei nopti de cazare, etc. Ideea e sa castigi ceva de pe urma paginii.

In vara asta am promovat o firma de "croaziere pe dunare" (e o activitate foarte intensa aici), in schimbul a unei curse gratis, de 8 persoane, care costa undeva la 400 lei.

Anul trecut am promovat un centru de nutritie (am fost platit cu 1.000 lei, plus 200 lei cheltuiti prin fb ads). Am fost contactat de cineva direct pe pagina Screenshot - rezultatul dupa 24 de ore Screenshot . apoi au mai urmat si alte colaborari cu ei. (nu am scris-o sa ma laud, ci doar sa arat ca se poate)

Bineinteles, in spate sunt cativa ani (7) in care s-a postat poze, stiri, etc.
 
Depinde cate like are pagina si daca toti sunt din oras.
Apoi dupa ce aduni o buna parte din userii care traiesc in acel oras mergi la firme, magazine, baruri si le propui parteneriate. Acum cativa ani asa facea unul de la mine din oras.
In perioada alegerilor vei castiga bine, mai ales daca esti a politic si nu conteaza cine plateste promovarea, postare.
Cum a spus si @isshmen din alegeri poti scoate cateva mii de euro bune si daca ai 90% plus din userii care locuiesc in acel oras + activitate poti depasi 10.000 euro din alegeri.
Daca nu te pricepi la vanzari (asa cum sunt si eu :D) poti angaja pe cineva contra unui comision, in special daca gasesti o tipa super hot si smart care in loc de 5 euro per postare iti poate aduce 10 euro. :D
 
Despre ce oras/pagina vorbim?

O posibilitatea ar fi sa-i contactezi tu. Le spui ca ii poti promova serviciile in schimbul banilor, unui pranz, unei nopti de cazare, etc. Ideea e sa castigi ceva de pe urma paginii.

In vara asta am promovat o firma de "croaziere pe dunare" (e o activitate foarte intensa aici), in schimbul a unei curse gratis, de 8 persoane, care costa undeva la 400 lei.

Anul trecut am promovat un centru de nutritie (am fost platit cu 1.000 lei, plus 200 lei cheltuiti prin fb ads). Am fost contactat de cineva direct pe pagina Screenshot - rezultatul dupa 24 de ore Screenshot . apoi au mai urmat si alte colaborari cu ei. (nu am scris-o sa ma laud, ci doar sa arat ca se poate)

Bineinteles, in spate sunt cativa ani (7) in care s-a postat poze, stiri, etc.
https://www.facebook.com/Pitesti-369449126867/
Pagina este
 
Ai destul de multe like-uri la fiecare postare, asta inseamna ca pagina e vie. Daca cineva ar cumpara reclama pe pagina ta, nu ar face-o degeaba si tu trebuie sa profiti de asta ...

Se intampla rar sa fi contactat de cineva asa din senin, sa cumpere publicitate. Tu trebuie sa fii cel care ii contacteaza pe ei. Ca exemple pot fi tot felul de afaceri locale: restaurante, pensiuni, patiserii si tot felul de mici afaceri. Si in mediul online, site-uri de stiri din zona ...

Trimite-le un mesaj si prezinta-ti pagina cat mai bine, e si in avantajul lor. De cele mai multe ori reclama cumparata de la astfel de pagini e mai ieftina decat cea cumparata direct prin facebook ads ...
 
Recomand sa personalizezi mesajul pentru fiecare firma în parte ca altfel îți va pune Facebook tag de spam, plus da mai bine când userul crede ca e dedicat lui.
 
Ca idee, Orsova are undeva la 15.000 locuitori (inclus ce-s plecati afara) - pagina are 10k likes :)
Pentru un oras ca Pitesti e mult mai ok sa ai o pagina de 100.000. Deci mai trebuie lucrat la pagina. Mult!

Cum spunea klande, o modalitate ar fi sa contactezi tu unitatile din oras. Cauta pe facebrands.ro pagini din Pitesti, scrie un mesaj personalizat pentru fiecare in parte (cum zicea Alex, da mult mai bine), si astept rezultatul. O alta varianta ar fi sa te duci tu in persoana. Poti lasa un fel de "carte de vizita" unde iti expui propunerea de colaborare.

Asta imi aduce aminte de cate nopti pierdeam sa scriu mesaje paginilor, cand vandeam fani facebook, pagini din mai toate categoriile - si unde nu prea aveau multi fani. Asta a fost la inceput, ca apoi era sa fiu contactat direct. Moama, ce vremuri faine.

Facebook-ul iti poate aduce foarte multi bani daca i te dedici. Am un prieten care creste pagini si apoi cauta clienti pentru publicitate. Cam asta face toata ziua. Pentru el e ok, avand in vedere ca nu stie ce inseamna un site, html, etc. Dar e BUN pe facebook. Cica face aproximativ 1000 euro lunar cu cei 300.000 de fani adunati la pagini de genul - pentru el e mina de aur.

Deci lucreaza la pagina. Ai nevoie de inca zeci de mii de fani pentru putea face bani faini din pagina. Alegeti targetul (+25 prinde cel mai bine), evita postari "share pls, va rog share, distribuie", pune momente "emotionante" - care trezesc amintiri, ca strazi din oras, oameni pe strada, scrie si pentru cei de afara, etc.
 
Ca idee, Orsova are undeva la 15.000 locuitori (inclus ce-s plecati afara) - pagina are 10k likes :)
Pentru un oras ca Pitesti e mult mai ok sa ai o pagina de 100.000. Deci mai trebuie lucrat la pagina. Mult!

Cum spunea klande, o modalitate ar fi sa contactezi tu unitatile din oras. Cauta pe facebrands.ro pagini din Pitesti, scrie un mesaj personalizat pentru fiecare in parte (cum zicea Alex, da mult mai bine), si astept rezultatul. O alta varianta ar fi sa te duci tu in persoana. Poti lasa un fel de "carte de vizita" unde iti expui propunerea de colaborare.

Asta imi aduce aminte de cate nopti pierdeam sa scriu mesaje paginilor, cand vandeam fani facebook, pagini din mai toate categoriile - si unde nu prea aveau multi fani. Asta a fost la inceput, ca apoi era sa fiu contactat direct. Moama, ce vremuri faine.

Facebook-ul iti poate aduce foarte multi bani daca i te dedici. Am un prieten care creste pagini si apoi cauta clienti pentru publicitate. Cam asta face toata ziua. Pentru el e ok, avand in vedere ca nu stie ce inseamna un site, html, etc. Dar e BUN pe facebook. Cica face aproximativ 1000 euro lunar cu cei 300.000 de fani adunati la pagini de genul - pentru el e mina de aur.

Deci lucreaza la pagina. Ai nevoie de inca zeci de mii de fani pentru putea face bani faini din pagina. Alegeti targetul (+25 prinde cel mai bine), evita postari "share pls, va rog share, distribuie", pune momente "emotionante" - care trezesc amintiri, ca strazi din oras, oameni pe strada, scrie si pentru cei de afara, etc.
Bune extrem de bune sfaturi de la tine, rugăminte crezi ca poți sa m-a pui și pe mine in legătura cu prietenul tău ? Poate mai îmi da și el ceva sfaturi..
 
Bune extrem de bune sfaturi de la tine, rugăminte crezi ca poți sa m-a pui și pe mine in legătura cu prietenul tău ? Poate mai îmi da și el ceva sfaturi..

Sorry, nu mi-a dat acordul sa-ti dau fb lui (l-am intrebat inainte) nu stiu de ce :))
Dar ii poti scrie pe pagina mehedintiul meu, ii spui ca te-am trimis eu.
 
Loading...
Back
Sus