Proiect Arhiva Social Media

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acum ceva vreme am inceput proiectul Arhiva Social Media.
Asta pentru ca majoritatea figurelor publice din politica si nu numai, posteaza azi un mesaj pe social media, apoi dupa o vreme il sterge.
Se practica mult pe extern dar si la noi.

Asa ca am inceput acest proiect unde posteze , fac o copie la ce posteaza online nume publice din Romania de moment. Daca maine sau intr-o zi spun ca nu au postat asa ceva, ei bine exista o dovada.

In acest moment postez urmatorul template:

1. text postat
2. imagine daca are, daca nu caut una, pentru ca postarea are nevoie de o imagine, in general le fac manaul cu titlul la articol
3. Mesaj ca acest articol este din Arhiva Social Media si link catre postare.

Cand imi permite timpul, fac si un screen, pentru a aduce o greutate in plus la postare.

Acelasi lucru fac si la reclamele folosite de unii pentru a arage foloase personale din situatii unde unii oameni sufera.

De ce fac asta si de ce v-as ruga sa o faceti si voi?
1. pentru a le arata cata de mincinosi si ipocriti sunt toti
2. dovada ca au spus, scris doar pentru asi atinge scopurile si folosinduse de anumite situatii. Exemplu clar aici era unul din parlamentul european care nu avea nici macar o postare despre ucraina dar a facut o campanie cu steagul si gen ajuta ucraina si suntem cu ucraina, doar pentru a atrage like la pagina lui. Mi se pare grotesc sa te folosesti de o astfel de situatie pentru interesele personale. Stiu ca toti o fac dar cineva ar trebui sa-i traga de ureche cand e nevoie.
3. pentru a putea fi trasi la raspundere cand e nevoie


Eu folosesc 3 platforme personale care le puteti folosi si voi daca doriti dar puteti orice alta sursa daca acestea nu va sunt pe plac.

Video - rovideo.net
Limba Romana - blogul meu alexhardyoficial.com
Limba Engleza si restul - ilw.one

Toate sunt fara cenzura si se poate publica fara restrictii, insa responsabilitatea va apartine. Cu cat tratati mai serios acest lucru cu atata va vor lua si altii in serios.


Surse
Eu in acest moment folosesc doua surse, facebook si twitter.

Cum procedez?
Follow la toate paginile, conturile persoanelor publice, indiferent de apartenența lor politica.
Cand vad o postare care cred eu ca ar trebui salvata, o postez. Va dati seama usor daca cunoasteti personajul. Sau puteti salva totul.

Daca alegeti sa faceti pe platformele proprii, nu recomand sa folositi sisteme gen wordpress.com, blogger, sau orice altceva care va poate suspenda contul/blogul iar daca folositi site personal aveti grija ca backup-ul sa fie activat zilnic si salvat in calculator.


De ce ai face asta?
NU iti pot oferi un motiv, asta va trebui sa-l gasesti tu.
Zilele trecute discutam cu cineva despre asta si imediat a spus.:
Hmmm buna idee, voi avea cu ce sa-i santazez dupa asta, daca nu platesc suma X de bani nu sterg.

Eu nu as recomanda asta pentru ca am fi exact ca ei si nu asta e ideea la aceast proiect.

Sper sa se alature cat mai multi.

Se poate posta si aici pe forum, voi face o categorie special pentru asta unde sunteti liberi sa postati.
 
Loading...
Back
Sus