Probleme Windows 10 dupa ultimul update

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Dupa ultimul update la Windows 10 am probleme în special cu uTorrent care fie se blochează de tot, adica tot laptopul ori face un load foarte mare.

Apoi in task manager apar tot felul de procese ciudate cu semnătura Microsoft care și acestea consuma foarte multe resurse.

Asta seara dupa ani si ani am primit cunoscutul Blue screen.

Tot asta seara si-a dat singur reboot pentru ca a ramas fara resurse si asta doar cu uTorrent deschis de 5 minute.

Folosesc versiune 2.0.4 cea fara reclame si minare, care conform specialiștilor este clean.

Virusi nu am pentru ca am scanat cu de toate si nimic.
 
Problema nu este doar la uTorrent, am dezinstalt si tot face figuri.
Procese Windows care pana acum nu le-am văzut consuma foarte multe resurse.
Scriere/citire, ram, CPU, network, apoi uneori dupa 15 min dupa ce se blochează apare ecran negru si mesajul no boot device.

Am deconectat so reconectat HDD, verificat si repair HDD, scanat, etc si totul este OK.

Toate acestea dupa ultimul update.

Nu e prima oara cand se întâmplă asta insa ca acum nu a fost niciodată.
In mod normal dupa 7-10 zile se da un nou update care reface totul și merge super.

Format si reinstalat iese din discuție pentru ca am date care se vor pierde de tot si chiar cu backup nu vor mai funcționa.
 
Problema nu este doar la uTorrent, am dezinstalt si tot face figuri.
Procese Windows care pana acum nu le-am văzut consuma foarte multe resurse.
Scriere/citire, ram, CPU, network, apoi uneori dupa 15 min dupa ce se blochează apare ecran negru si mesajul no boot device.

Am deconectat so reconectat HDD, verificat si repair HDD, scanat, etc si totul este OK.

Toate acestea dupa ultimul update.

Nu e prima oara cand se întâmplă asta insa ca acum nu a fost niciodată.
In mod normal dupa 7-10 zile se da un nou update care reface totul și merge super.

Format si reinstalat iese din discuție pentru ca am date care se vor pierde de tot si chiar cu backup nu vor mai funcționa.
Eu am rezolvat prin oprirea urmatoarelor procese si prin dezactivarea lor din Services.
Superfetch sau numit si sysmain, windows search, diagtrack. De asemenea iti recomand un update la toate driverele, un program bun ar fi Driver Booster de la iObit. Este ok si versiunea free.
 
Dupa ultimul update la Windows 10 am probleme în special cu uTorrent care fie se blochează de tot, adica tot laptopul ori face un load foarte mare.

Apoi in task manager apar tot felul de procese ciudate cu semnătura Microsoft care și acestea consuma foarte multe resurse.

Asta seara dupa ani si ani am primit cunoscutul Blue screen.

Tot asta seara si-a dat singur reboot pentru ca a ramas fara resurse si asta doar cu uTorrent deschis de 5 minute.

Folosesc versiune 2.0.4 cea fara reclame si minare, care conform specialiștilor este clean.

Virusi nu am pentru ca am scanat cu de toate si nimic.
La fel face si la mine. Initial am crezut ca am luat vre-un virus ceva si tot am dat drumul la diverse scanari gen Malwarebytes, Spybot-S&D, adwcleaner_8.0.4 etc. Dupa ce le-am rulat de cateva ori am sesizat aceeasi problema, am schimbat si utorent cu bittorent si tot la fel mi-a facut. Efectiv imi dadea crash in conditiile in care am numai ssd(1 pt windows si 1 de 1 terra pentru fisiere). Uneori deschid task manager si parca merge mai bine cu el deschis :))
 
Faza cu task manager deschis o știu de mult si stat tot timpul deschis insa de cateva zile e naspa rau, nici asta nu funcționează.
Serviciile Windows sunt dezactivate de multa vreme insa trebuie sa verific daca nu cumva le-a activat singur ca nu e prima oara cand ar face asta pentru ca scrie in TOS ca o poate face oricând, ba chiar sa iti stearga programe, fisiere si chiar folosi calculatorul ca bot sau torent.

Noroc ca-l am pe cealalt pentru a putea sa imi fac treaba.

Nu ai pentru ce, eu personal asa am rezolvat problema cu HDD si CPU care stateau in 100%
La mine CPU sta ok sa zic asa, problema estea scrierea si citirea la HDD. Pur si simplu mi-l tine la 100% tot timpul fara sa am deschis nimic si toate sunt procese Windows.
 
Faza cu task manager deschis o știu de mult si stat tot timpul deschis insa de cateva zile e naspa rau, nici asta nu funcționează.
Serviciile Windows sunt dezactivate de multa vreme insa trebuie sa verific daca nu cumva le-a activat singur ca nu e prima oara cand ar face asta pentru ca scrie in TOS ca o poate face oricând, ba chiar sa iti stearga programe, fisiere si chiar folosi calculatorul ca bot sau torent.

Noroc ca-l am pe cealalt pentru a putea sa imi fac treaba.


La mine CPU sta ok sa zic asa, problema estea scrierea si citirea la HDD. Pur si simplu mi-l tine la 100% tot timpul fara sa am deschis nimic si toate sunt procese Windows.
Incearca ce ti-am scris mai sus, am rezolvat pe alt laptop fix aceasi problema tot la fel dupa update la windows. Importante sunt si update-urile la drivere.
 
Loading...
Back
Sus