Probleme magazin online

Din cate stiu vine default cu cateva procesatoare de plata. Pentru plata cu cardul iti recomand https://dashboard.stripe.com/dashboard care este rapid si comision foarte mic, iar daca alegi ca moneda Dolar, poti accepta plata si prin bitcoin, plus nu trebuie sa astepti saptamani sau luni pentru a primi banii in cont. Eu primsc plata azi si in cateva zile banii sunt in contul meu automat.
Sper ca am inteles ce vrei tu.
Pentru orice metoda de plata e nevoie de un procesator de plati. Mai este posibil ca userul sa trimita datele de la card si prin paypal sau banca ta, daca ai activat optiunea necesara poti face singur plata. Paypal are o optiune de genul si cred ca se numeste offline payment sau phone payment.
 
Foloseste un procesator de plati, majoritatea au pluginuri pentru woocommerce.
Exemplu: euplatesc, payu, etc
 
Nu poti lucra cu MobilPay fara sa semnezi un contract cu ei ... suna-i, cauta-i si vei ramane surprins ca au solutia la problema ta :)
 
Eu asa cum am spus Mai sus, as recomanda in procesator extern pentru ca Este Mai Putin complicat, taxe Mai mici si timp de retragere foarte rapid Fara costuri sumplimentare.
Daca esti invatat cu PayPal iti da si cicitor de card care Costa 49€ sa poti Lua plati offline si multe altele. Userul nu trebuie sa aiba cont paypPasa faca Plata cu doar card activ.
 
Eu asa cum am spus Mai sus, as recomanda in procesator extern pentru ca Este Mai Putin complicat, taxe Mai mici si timp de retragere foarte rapid Fara costuri sumplimentare.
Daca esti invatat cu PayPal iti da si cicitor de card care Costa 49€ sa poti Lua plati offline si multe altele. Userul nu trebuie sa aiba cont paypPasa faca Plata cu doar card activ.
Nu e chiar asa. Procesatorul de plati ar trebui ales in functie de tara in care vinzi.
Oferta procesatoarelor romanesti (pentru cei care vand in romania, bineinteles) e departe de ofertele procesatoarelor externe. Ca tot ziceai de paypal, acolo pierzi in primul rand la conversia leu->doloar/euro (leul nu e acceptat, de aici vine si alta problema de integrare in platforma) + comisionul mult mai mare.
Ca exemeplu: La o plata de 25$, comisionul paypal e 1.03$ (3.4% + Fixed Fee) , pe cand la mobilpay e sub 1.5 lei (0.9% + 0.3 lei).
 
Ca exemeplu: La o plata de 25$, comisionul paypal e 1.03$ (3.4% + Fixed Fee) , pe cand la mobilpay e sub 1.5 lei (0.9% + 0.3 lei).
Ai dreptate si nu te contrazic, insa din cate stiu (e posibil sa se fi schimbat intre timp) procesatorii din romania au terman mare la retragerea banilor in contul propriu, la care adauga si comision, iar daca vrei mai rapid comisionul creste, care per total este mai mare si ramai cu banii blocati timp de o luna sau mai mult. Pe cand la alti procesatori ai retragere zilnica sau saptamanala fara cost separat.
Am dat exemplu paypal pentru ca este integrat ca default pe orice platforma cu toate optiunile. Iar daca nu vrei sa pierzi la conversie poti adauga la pret un 3% si gata.
Pe mine personal ma intereseaza cat de repede ma pot folosi de banii incasati, cat de complicat este integrarea si costurile.
La volum min nu e problema, insa la volum mare este o problema mare, in special la banii blocati timp de 1-3 luni pana poti face retragere. Apoi un alt lucru care trebuie luat in considera si este foarte important este chargeback/refund. Unele procesatoare au taxa fixa care e destul de mare per chargeback plus procent. Daca ai ''norocul'' sa prinzi 2-5 pe luna din astia, poti pierde foarte multi bani.
Spun asta ca sunt patit, chiar daca am avut castig de cauza si chargeback a fost abuziv, am pierdut timp, nervi si daca pierdeam ramaneam cu produsul dat, refund la bani si taxa, daca foloseam un serviciu care taxeaza pentru asta.

Vreau sa se inteleaga ca nu este vorba cine are dreptate si cine nu, ci fiecare isi expune opinia personal sau experienta ca cel care a deschis topicul sa isi faca o idee mai buna cand vine vorba sa aleaga un procesator.
 
Alex din pacate afirmatiile tale sunt destul de departe de realitate.
Procesatorii de plati de la noi fac decontarile la sumele incasate in 3-5 zile. Ba chiar unele fac si in aceiasi zi daca ai cont deschis la ei (Libra Bank) sau a doua zi in alt cont.
Cat despre comisioanele de transfer acestea sunt cam asa:
100 – 999,99 lei – comision 5 RON + TVA
1000 – 49.999,99 lei – comision 6 RON + TVA
peste 50.000 lei – comision 7 RON + TVA
Fara comision daca ai cont la Garanti.
Exemplul de mai sus e de la mobilpay, dar cam asa sunt si la celelalte.
Pentru un magazin din romania nu exista procesator de afara care sa bata preturile astea. Daca ar fi existat si-ar fi facut loc pe piata.

Si acum 3 probleme foarte importante.
1. La volum mic diferentele astea de cost sa zicem ca sunt destul de mici, dar la volum mare de plati cu cardul pierderile sunt semnificative. Cresterea preturilor nu e o solutie intr-o piata in care pretul e principalul criteriu. Costurile de chargeback pt cardurile 3d-secure, in eventualitatea unei fraude, nu sunt suportate de comerciant. (Legat de subiectul asta, dintre magazinele mari de afara aliexpress nu are 3d-secure)

2. Personal nu as recomanda nici unui magazin folosirea paypal ca procesator de plati. (ebay nu e magazin) Motivul principal e acela ca in cazul disputelor acestia favorizeaza cumparatorul, vanzatorul (magazinul) nefiind luat prea mult in seama. Urmatoarea problema e ca la dispute repetate nu blocheaza doar suma din tranzactiile raportate, ci tot contul.

3. Poate cel mai important lucru este ca procesatoarele romanesti functioneaza dupa regulile locale, raspund in fata autoritatilor locale, ii poti da in judecata in tara etc. Pe cand potentialele probleme cu ceilalti le poti rezolva doar "amiabil". ;)
 
Bun raspuns.
Precizari:
Procesatorii de plati de la noi fac decontarile la sumele incasate in 3-5 zile.
Am specificat Mai sus ca Este posibil sa se fi schimbat intre timp.
asta, dintre magazinele mari de afara aliexpress nu are 3d-secure
Are propriul procesator de plati si Este unul din cele Mai sigure sisteme de Plata.
Personal nu as recomanda nici unui magazin folosirea paypal ca procesator de plati. (ebay nu e magazin) Motivul principal e acela ca in
Am recomand pentru ca e usor si toti sunt invatiti cum functioneaza, etc.
 
Are propriul procesator de plati si Este unul din cele Mai sigure sisteme de Plata.
Nu am zis ca nu e sigur.
Am zis ca nu are 3D Secure activat. De ce e important pentru un magazin sa foloseasca un procesator de plati cu 3d secure ACTIVAT? Pentru ca nu se poate face chargeback sau daca se face esti reprezentat de visa/mastercard si isi asuma ei costurile. Pentru tranzactiile procesate fara 3D Secure se poate initia chargeback mult mai usor si in aproape toate cazurile magazinul o sa plateasca pentru ca nu se face reprezentare.
Ce ziceam eu de aliexpress e ca poti face chargeback la orice comanda care nu are tracking ;)
 
Ma poate ajuta si pe mine cineva care a mai implementat plata cu cardul prin mobilpay? Astazi cam facut cont la ei, urmeaza sa le trimit contractele semnate si parafate, insa am o problema, nu imi apare key-ul de securitate din cont ca sa il configurez cu woocommerce, are idee cineva, imi apare dupa ce sunt trecuti toti pasii de verificare? Multumesc !
 
Ma poate ajuta si pe mine cineva care a mai implementat plata cu cardul prin mobilpay? Astazi cam facut cont la ei, urmeaza sa le trimit contractele semnate si parafate, insa am o problema, nu imi apare key-ul de securitate din cont ca sa il configurez cu woocommerce, are idee cineva, imi apare dupa ce sunt trecuti toti pasii de verificare? Multumesc !
keyurile iti apar si in varianta demo, adica inainte sa iti activeze contul.
practic trebuie sa faci prima data implementarea si abia pe urma o sa iti activeze contul.
 
Loading...
Back
Sus