Probleme din cauza css?

carrypotter

Active Member
Registered
Full Member
Salut! Pe homepage am reusit sa fac thumbnailurile sa fie clare (hd) dar cand dau pe 1 film sau serial si ma uit in box-ul in care este descrierea, thumbnailu este neclar...are o rezoluție prea mare...am modificat din setări dimensiunea acestuia si degeaba. Ma poate ajuta cineva cu un simplu ochi pe codul css?
Va multumesc frumos anticipat!
Poza cu problema https://i.imgur.com/A1tywkw.jpg
 
@Naruto9 sau @Susp3kt stiu ca se pricep la asta.
Cum ai facut pe homepage, nu poti face si la single.php? Presupun ca procesul este acelasi.
 
Cauti
Cod:
@media screen and (min-width: 48em)
.TPost.Single .Image {
    position: absolute;
    left: 0;
    top: 0;
}

si inlocuiesti cu

Cod:
@media screen and (min-width: 48em)
.TPost.Single .Image {
    position: absolute;
    left: 0;
    top: 0;
    width: 133px;
}

Cauti si o stergi de tot:

Cod:
.TPost.Single .Image figure {
    padding-top: 260px;
}

Pentru mobil cauti si stergi width: 180px;

Cod:
.TPost.Single .Image {
    width: 180px;
    margin: 0 auto 1.25rem;
}


E o greseala ca vin pozele mai mici decat ar trebui. Nu-ti pot spune und gasesti liniile, banuiesc ca sunt puse in body intre tagul <style></style>
 
Ultima editare:
Cauti
Cod:
@media screen and (min-width: 48em)
.TPost.Single .Image {
    position: absolute;
    left: 0;
    top: 0;
}

si inlocuiesti cu

Cod:
@media screen and (min-width: 48em)
.TPost.Single .Image {
    position: absolute;
    left: 0;
    top: 0;
    width: 133px;
}

Cauti si o stergi de tot:

Cod:
.TPost.Single .Image figure {
    padding-top: 260px;
}

Pentru mobil cauti si stergi width: 180px;

Cod:
.TPost.Single .Image {
    width: 180px;
    margin: 0 auto 1.25rem;
}


E o greseala ca vin pozele mai mici decat ar trebui. Nu-ti pot spune und gasesti liniile, banuiesc ca sunt puse in body intre tagul <style></style>
Degeaba sterge el css-ul care limiteaza imaginile la 133px pentru ca imaginile sunt servite deja la 133px si o sa i le afiseze pixelate cand le mareste.

Intra la Settings -> Media si mareste de acolo dimensiunea la thumbnails (exemplu: 250x375)
 
Degeaba sterge el css-ul care limiteaza imaginile la 133px pentru ca imaginile sunt servite deja la 133px si o sa i le afiseze pixelate cand le mareste.

Intra la Settings -> Media si mareste de acolo dimensiunea la thumbnails (exemplu: 250x375)
El le-a vrut clare, css ul ala le face clare. Nu inteleg ce vrei sa spui cu degeaba sterge css. I-am spus si eu ca imaginile vin mai mici.

@LE ala nu e css-ul care le limiteaza la 133px, ala e css ul care le face mai mari cand pozele sunt servite la 133px, de aia l-am pus sa il scoata,, ca pozele sa ramana la dimensiunea lor.
 
Ultima editare:
El le-a vrut clare, css ul ala le face clare. Nu inteleg ce vrei sa spui cu degeaba sterge css.
O imagine devine neclara atunci cand este redimensionata din css la o dimensiune mai mare decat este imagina originala.

Exemplu: containerul are 300 de pixeli iar imagina servita are 180px, automat imaginea o sa devina neclara cand o sa fie redimensionata din css la 100% din div-ul parent.

Exemplu2 in imaginea atasata:
- Imaginea din wp are 133x200px (albastru) iar containerul din site (rosu) are 180x260px - automat imaginea o sa fie redimensionata si se duce claritatea.
- L-ai pus sa seteze 133px pe clasa ".TPost.Single .Image", automat atunci trebuie sa redimensioneze si clasa .ClFx si .Description pentru ca altfel o sa se "strice" designul, o sa ramana ratingul, ora, anul, views (etc) in afara "designului" (vezi partea verde)

La aia m-am referit cand am zis ca sterge degeaba.

LE: Uita-te la atasamentul 'demo2234.png' ca sa vezi la ce ma refer.
 

Atașamente

  • demooosadf.png
    demooosadf.png
    294,8 KB · Vizualizări: 14
  • demo2234.png
    demo2234.png
    289,1 KB · Vizualizări: 10
Ultima editare:
Modifica prima data direct din wp, de ce sa faci modificari in cod cand ofera deja tema optiunea asta? Daca nu functioneaza nici asa, atunci faci modificare in css.
 
In wp de la dimensiuni mari am pus mai mici in thumbnail da ar in acel container din portare le face la dimensiuni mai mari si neclare...asa a fost si cand era la setările default
 
In wp de la dimensiuni mari am pus mai mici in thumbnail da ar in acel container din portare le face la dimensiuni mai mari si neclare...asa a fost si cand era la setările default
Am testat si eu tema asta si functioneaza perfect (vezi atasamentul).
 

Atașamente

  • gdsfgdsgf234.png
    gdsfgdsgf234.png
    487,8 KB · Vizualizări: 15
Loading...
Back
Sus