Problema Youtube

Iedi

Active Member
Registered
Banned
Am si eu o problema cu un canal de youtube, il am de ceva timp dar nu am mai postat de pe el de ani buni. Intr-o zi am primit acasa plicul de la google cu pin-ul pentru contul de adsene, am introdus pin-ul si am scos si suma care era de plata, ulterior m-am gandit sa si postez pe canalul respectiv, ce-i drept este un canal de seriale la care nu am nici un drept de autor.. Dupa ce am scos bani am vazut ca reclamele numai sunt funcionale si pe mine ma puna sa astept pentru verificara canalulul. Intrebarea mea este sa mai astept, sa fac parteneriat cu o firma pentru reclame ? Contul de ads poate fi folosit si pe alt canal de Youtube ?
 
Intrebarea mea este sa mai astept, sa fac parteneriat cu o firma pentru reclame ?
Singura alternativa adsense buna (dupa parerea mea) pentru youtube este Freedom care platesc pana la 95% din revenue (la adsense maximul e de 68%) si minim payout e de 1$, platesc si prin paypal.
Dar pentru a aplica la freedom trebuie ca canalul de yt sa fie mai intai conectat cu adsense.
Contul de ads poate fi folosit si pe alt canal de Youtube ?
Da, poate fi conectat chiar si daca canalurile sunt facute de pe alte adrese de email. Tot ce trebuie sa faci este sa te deloghezi de pe toate email-urile si sa te loghezi cu cel pe care ai adsense ca cont principal, apoi cu cel pe care ai canal de yt
 
Singura alternativa adsense buna (dupa parerea mea) pentru youtube este Freedom care platesc pana la 95% din revenue (la adsense maximul e de 68%) si minim payout e de 1$, platesc si prin paypal.
Aici faci putina confuzie.
1. freedom nu plateste 95% ci 60%
2. dar sa luam exemplu tau, freedom plateste 95% din cei 68% platiti de google. Adica daca tu faci cu adsense 100$ freedom iti va plati 68$, iar daca erai singur fara ei primeai intreaga suma. Ai inteles acum?
Dupa ce am scos bani am vazut ca reclamele numai sunt funcionale si pe mine ma puna sa astept pentru verificara canalulul
E normal asta dupa ce a impus de anul trecut aceasta restrictie.
Intrebarea mea este sa mai astept, sa fac parteneriat cu o firma pentru reclame ? Contul de ads poate fi folosit si pe alt canal de Youtube ?
NU poti folosi alta firma sau adsense pana cand verificarea este finalizata si monetizarea activata.
Contul de adsense il poti folosi pe alt canal dar care are monetizarea activata.
 
Aici faci putina confuzie.
1. freedom nu plateste 95% ci 60%
Am spus ca pana la 95, dar da, la inceput iti da 60. Eu am ajuns anul trecut sa fiu promovat la 80% (cu o zi inainte ca youtube sa decida sa imi inchida canalul :D)

2. dar sa luam exemplu tau, freedom plateste 95% din cei 68% platiti de google. Adica daca tu faci cu adsense 100$ freedom iti va plati 68$, iar daca erai singur fara ei primeai intreaga suma. Ai inteles acum?
Hmm, interesant. Eu intelesesem de la ei ca doar trebuie ca contul youtube sa fie aprobat de adsense pentru a te aproba si ei, adica sa ai monetizarea activata de google, dar ei inlocuiesc reclamele adsense cu ale lor. Totusi eu am lucrat cu ei cu mai mult de un an in urma, poate nu imi aduc eu aminte bine.

Totusi nu stiu ce sa zic referitor la faptul ca ei platesc 60% din venitul de la adsense, adica eu aveam rpm de ~0,7 euro la adsense si tot de ~0.7 la freedom. E adevarat ca am avut parte de o coincidenta si la 2-3 zile dupa ce am aplicat la freedom am inceput sa cresc cu aproape 1k subs pe zi, poate asta a influentat advertiserii sa dea mai mult.
 
Totusi nu stiu ce sa zic referitor la faptul ca ei platesc 60% din venitul de la adsense
Te poti interesa si o sa vezi ca am dreptate. Tot ce fac acestia este sa schimba reclamele tale cu ale lor.
Eu despre ei nu pot spune nimic de bun pentru ca si acum sunt datori cu 4000$ care nu mi-au platit.
La adsense venitul este 100% al tau dar ar prag de 70$ minim de plata.
La Freedom imparti venitul tau ci ei, adica tu 60 si ei 40 iar pragul este de 1$.
Exista un topic pe forum care vorbeste despre asta.

Cand alegi o retea MCN sau Adsense pentru canalul tau youtube
 
La Freedom imparti venitul tau cu ei, adica tu 60 si ei 40 iar pragul este de 1$.
Am cautat pe net si am gasit si eu ca asa e. Deci am avut parte de coincidenta perfecta avand in vedere faptul ca la adsense si freedom am avut acelasi rpm... si uite asa am pierdut vreo doua sute de euro :D
Daca o sa imi mai fac canal de youtube o sa stiu .. Dar ce pot sa zic, destepti oamenii
 
Loading...
Back
Sus