Problema webmaster tools

Avalon

Member
Registered
Banned
Va salut,
Vin in fata voastra cu o problema pe care o intampin.
Am cumparat un site, totul bine si frumos pana la urma. L-am inscris in webmaster tools, dupa 1-2 zile a preluat datele si sitemap si a mers bine o saptamana, dar astazi cand am intrat am observat ca am numai erori de conectare.
Problema cu care ma confrunt acum este ca in Webmaster Tools daca dau "Fetch as Google" imi returneaza in majoritatea cazurilor Temporarily unreachable si doar foarte rar se intampla sa poata prelua cate o pagina.
Mai mult, daca incerc din nou sa preia o pagina deja preluata nu va mai merge, da Temporarily unreachable... Daca va ajuta numele la domeniul il dau atunci, sa nu zica cineva ca fac reclama..
j9UkLjs.png
 
Incerca si cauta site-ul in google ex: site.com. sau site:site.com daca nu iti apare inseamna ca ai penalizare pe el si de aici aceasta problema. Sau mai poate fi de la host. Vezi si ns-urile sunt bine puse.
 
Intreaba hostul de problema asta.
1. ceva blocheaza google cand incearca sa acceseze site tau
2. site-ul nu trimite semnalul care trebuie cand google incearca sa acceseze.

Solutii:
verifica robots.txt
intreaba hostul
 
Intreaba hostul de problema asta.
1. ceva blocheaza google cand incearca sa acceseze site tau
2. site-ul nu trimite semnalul care trebuie cand google incearca sa acceseze.

Solutii:
verifica robots.txt
intreaba hostul
Tocmai am schimbat acum webhostul la alta firma si osa vad rezultatul sper. Iar robots.txt nu am. E absolut necesar?
 
Iar robots.txt nu am. E absolut necesar?
Acesta este folosit pentru a spune botilor daca au voie sa acceseze site-ul tau sau nu.
Il poti folosi doar daca vrei.
Wordpress are unul default virtual. Chiar daca nu exista pe servere, daca accesezi site.com/robots.txt iti va afisa continutul acestuia.
 
Ok, multumesc Alex.
Observ ca la cateva minute de cand am schimbat ns-urile pe alt webhost, a indexat deja sitemap-ul. Astept si maine sa vad daca se rezolva problema cu dns din poza.
 
Ai verificat cu atenție in web tools dacă tu ți-ai eliminat domeniu din google sau verifica in robots.txt poate ai redirect și sau hostul tau e atât de praff de cade mereu în cât google s-a săturat de el!
 
Loading...
Back
Sus