Problema webhost pe vps

Stereo

Member
Registered
Full Member
Detin un vps pe care am instalat vestacp si am urmatoarea problema :
Cand vreau sa instalez un plugin direct din cpanel de la wordpress imi cere acele date de la ftp care nu raman salvate si tot nu-mi permite instalarea . Am gasit rezolvare la asta dar tot nu pot instala nimic manual , pentru ca spune ca nu poate face directorul sau nu poate redenumi (difera eroarea) . Singura rezolvare este sa dau permisiuni 777 dar nu imi place sa fac asta deoarece risc sa-mi fure fisierele .
 
Asta pentru ca apache ruleaza pe DSO si nu suPhp. Nu cunosc bine acest panel dar ar trebui undeva sa poti schimba acest lucru.
Mai este problema daca urci/descarci un fisier prin consola sau cu userul root automat are permisiune 644 si trebuie setat 0777 pentru a putea modifica. Asa se face la arhive cand le urci pe server. Daca nu setezi 0777 atunci mai tarziu va trebui sa setezi manual la fiecare fisier din script/arhiva permisiunea 777.
suPHP iti permite sa editezi un fisier fara sa dai permisiunea 777.
 
Salut aceeasi problema o am si eu ,de fapt e asemanatoare si ca sa nu mai deschid alt subiect o sa postez aici.Mi-am cumparat un VPS de la Ovh si un amic mi-a configurat cpanel (vestaCP) si mi-a pus un site pe el
As vrea sa mai adaug un site dar nu reusesc,sau nu inteleg ce nameservere ar trebui puse la noul domeniu
Aici gasesc erorile peste care dau intoDNS: superfilme.ro - check DNS server and mail server health
ma poate ajuta cineva?
 
Salut aceeasi problema o am si eu ,de fapt e asemanatoare si ca sa nu mai deschid alt subiect o sa postez aici.Mi-am cumparat un VPS de la Ovh si un amic mi-a configurat cpanel (vestaCP) si mi-a pus un site pe el
As vrea sa mai adaug un site dar nu reusesc,sau nu inteleg ce nameservere ar trebui puse la noul domeniu
Aici gasesc erorile peste care dau intoDNS: superfilme.ro - check DNS server and mail server health
ma poate ajuta cineva?
Pai tu trebuie sa inregistrezi ns-urile respective in panoul de administrare al domeniul la register (firma unde ai inregistrat domeniul). Setezi ns1 si ns2 sa duca catre ip-up seeverului.

Dar mai simplu este sa folosesti cloudflare.
 
Pai tu trebuie sa inregistrezi ns-urile respective in panoul de administrare al domeniul la register (firma unde ai inregistrat domeniul). Setezi ns1 si ns2 sa duca catre ip-up seeverului.

Dar mai simplu este sa folosesti cloudflare.
si cum folosesc cloudflare? Adaug domeniul,cloudflare imi da ns1,ns2 apoi le pun la register?
 
si cum folosesc cloudflare? Adaug domeniul,cloudflare imi da ns1,ns2 apoi le pun la register?
Da, si in cloudflare adaugi o intrare de tip A catre ip-ul vps-ului si o intrare de tip CNAME cu numele www care sa duca catre domain.tld.

Exemplu:
A: la name pui @ si la target pui ip-ul
CNAME: la name pui www si la target pui @
 
Da, si in cloudflare adaugi o intrare de tip A catre ip-ul vps-ului si o intrare de tip CNAME cu numele www care sa duca catre domain.tld.

Exemplu:
A: la name pui @ si la target pui ip-ul
CNAME: la name pui www si la target pui @
Da aici nu intelegeam eu,ce simplu era cu cloudflare deoarece registrer-ul nu imi oferea decat nameserverele sa le pot schimba.Multumesc frumos,om bun !
 
Salut aceeasi problema o am si eu ,de fapt e asemanatoare si ca sa nu mai deschid alt subiect o sa postez aici.Mi-am cumparat un VPS de la Ovh si un amic mi-a configurat cpanel (vestaCP) si mi-a pus un site pe el
As vrea sa mai adaug un site dar nu reusesc,sau nu inteleg ce nameservere ar trebui puse la noul domeniu
Aici gasesc erorile peste care dau intoDNS: superfilme.ro - check DNS server and mail server health
ma poate ajuta cineva?
Da-mi mesaj pe SKYPE !

Detin un vps pe care am instalat vestacp si am urmatoarea problema :
Cand vreau sa instalez un plugin direct din cpanel de la wordpress imi cere acele date de la ftp care nu raman salvate si tot nu-mi permite instalarea . Am gasit rezolvare la asta dar tot nu pot instala nimic manual , pentru ca spune ca nu poate face directorul sau nu poate redenumi (difera eroarea) . Singura rezolvare este sa dau permisiuni 777 dar nu imi place sa fac asta deoarece risc sa-mi fure fisierele .
Poti rezolva simplu facand un FTP separat pentru blog si cand vrei sa intalezi plugin introduci datele ftp , sa nu uiti sa acorzi permisiuni 777 la foloderul in care adaugi pluginul !
 
Da-mi mesaj pe SKYPE !


Poti rezolva simplu facand un FTP separat pentru blog si cand vrei sa intalezi plugin introduci datele ftp , sa nu uiti sa acorzi permisiuni 777 la foloderul in care adaugi pluginul !
Niciodată să nu acorzi permisiuni 777 la foldere. Permisiunile pentru wordpress sunt 755 pentru directoare si 644 pentru fisiere
Cu putty intri in folderul site-ului si rulezi urmatoarele comenzi
Cod:
find . -type d -exec chmod 755 {} \;  # Change directory permissions rwxr-xr-x
find . -type f -exec chmod 644 {} \;  # Change file permissions rw-r--r--
 
Niciodată să nu acorzi permisiuni 777 la foldere. Permisiunile pentru wordpress sunt 755 pentru directoare si 644 pentru fisiere
Cu putty intri in folderul site-ului si rulezi urmatoarele comenzi
Cod:
find . -type d -exec chmod 755 {} \;  # Change directory permissions rwxr-xr-x
find . -type f -exec chmod 644 {} \;  # Change file permissions rw-r--r--
Pe VestaCP nu o sa meargă pana nu setezi 777 , asta din experiența mea cu acest CPanel !
 
Pe VestaCP nu o sa meargă pana nu setezi 777 , asta din experiența mea cu acest CPanel !
Merge fără probleme pentru ca folosesc și eu vestacp.
Problema este ca are php cu dso și nu suPHP.
Recompileaza php cu SuPHP și va funcționa fără probleme.
 
Loading...
Back
Sus