Problema viteza internet 100mb/s

Sebastian

Active Member
Registered
Full Member
Salut. Am cumparat o unitate dell optiplex 3020 sff la care am urmatoarea problema:
Link: speed (viteza de internet) este de doar 100mb/s .
Am cumparat o placa de retea tp-link tg-3468 de 10/100/1000 mb/s - driver actualizat si tot aceasi viteza de 100mb/s o am.
Daca intru la adapter options si schimb speed & duplex la 1gb/s tot nu trece viteza de 100mb/s .
Am cablu utp cat6 iar conectat la laptop functioneaza 1gb/s si la celelalt pc care il am functioneaza tot 1gb/s.
Ce as mai putea face? Am citit pe internet tot ce se putea citi legat de aceasta problema. Majoritatea au rezolvat problema schimband cablul, dar este bizar faptul ca la laptop functioneaza cu 1gb/s iar la celelalt pc la fel, functioneaza cu 1gb/s doar la noul pc dell optiplex 3020 nu functioneaza, nici cu placa de retea noua.
 
am avut si eu aceeasi problema si era cablul de vina... efectiv in consola imi ducea 1gbs dar cand il bagam in laptop era 100mbs maximul... am schimbat cablul si acum e totul ok.. duce 1gbs si pe laptop
 
Asa cum a spus si Vasile+ e de la cablu. Mi-am luat un pachet de la digi de 1000 mb/s iar mie in comp imi ajungea doar 100 mb/s Am schimbat cablu si am rezolvat problema.
 
Loading...
Back
Sus