problema redirect 301

cataspy

Active Member
Registered
Full Member
De cateva zile am dat redirect 301 de pe un domeniu vechi pe unul nou si acum observ ca mi-a scazut trafficul cu 50 %.. in webmasters tools la sitemap am 7 k pagini trimise si 3.6 k indexate pana in momentul de fata. Pozitiile la site in google sunt acelelasi si chiar pe unele cuvinte cheie a mai crescut putin dar vizitele sunt foarte putine si asta imi pune cateva semne de intrebare ca nu inteleg de ce.. astept si eu o parere de la cineva care a mai dat redirect si a intampinat exact problema mea. Multumesc!
 
pai si daca nu mai dai redirect si lasi site-ul asa cum este o sa fii luat ca spam
 
Nu ai dece sa fii luat ca spam.
Sunt o multime de siteuri care folosesc backlinkuri,chiar si forumul acesta.
Daca pui backlink vei avea de castigat pe ambele siteuri ;)
 
@YooProJecT, ai putea dezvolta ideea cu ce ai zis mai sus?

"Daca pui backlink vei avea de castigat pe ambele siteuri ;)"

Poti sa explici cum?
 
@YooProJecT eu cred ca te referi sa pui backlink ca sa cresti primul site fara sa ii mai dai redirect ca ai zis ca esti contra redirecturilor, eu m-am referit la altceva.. in cat timp isi ia face site-ul pe care am dat redirectul de pe site-ul vechi aparitia in google si va incepe sa creasca, asta a fost intrebarea mea tu mi-ai raspuns la cu totul altceva dar este foarte ok ce ai spus, intr-adevar daca ai surse unde poti pune backlinkuri poti sa pui si pe domeniul vechi si pe domeniul nou cate un link :D
 
Sunt mai multe tipuri de redirect, redirect definitiv, redirect la o anumită pagină ".php / .html ".
Redirect câtre un alt domeniu, îți atașez cod-ul:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.exemple.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.exemple.com/$1 [L,R=301]

Acest redirect total îți transferă autoritatea care o ai la cel care primește.

Și urmatorul redirect se bazează pe o filă în php, poți să faci redirect pe index.php pe acelas domeniu:

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
sau așa
Redirect 301 /subdir /index.php
Sper să funcționeze din câte m-am documentat din google...
 
Ultima editare:
Nu ai dece sa fii luat ca spam.
Sunt o multime de siteuri care folosesc backlinkuri,chiar si forumul acesta.
Daca pui backlink vei avea de castigat pe ambele siteuri ;)


Problema e că nu ai înțeles, a făcut redirect la unul câtre alt domeniu, cel care i-a făcut redirect a scăzut, păi e ceva logic să scadă cât timp are redirect și nu mai e vizibil dar autoritatea de la domeniu se poate transfera.
 
@AlexH, sincer nu am inteles la ce se refera mesajele de mai sus, poate ne poti da tu o explicatie mai logica pentru ca sunt sigur ca foarte multe persoane care au vazut acel thead nu au inteles mare lucru.
 
Se refera la ultimul anunt google legat de redirect de pe un domeniu pe altul.
Una spune google si alta este in realitate, regulile nu se aplica la toti la fel.
Redirectul la domenii se foloseste foarte mult cate tehnica SEO de marile firme. Se cauta domenii cu PR mare sau autoritate si apoi se face redirect 302 sau 301 si automat PR cat si autoritate se transfera catre domeniul care face redirect.
Plus e mult mai ieftin sa cumperi 200 domenii decat a cumperi link pe tot atatea domenii active.

Si chiar daca lumea nu a inteles, daca erau cu adevarat curiosi puteau cauta pe google sa afle mai multe info si in acest fel acumulau o informatie valoroasa in plus.
 
Loading...
Back
Sus