Problema PC nu recunoaste intreaga Memorie RAM

val77

Member
Registered
Full Member
Salut, Am un PC care nu ii dau de cap cu memoria RAM, in sensul ca eu am 14GB de ram , HDD SSD 240GB
folosit ca partitie unde ruleaza windowsul (C) si altul de 500GB folosit ca partitie de stocare, ideea e ca nu imi recunoaste decat 3,48GB, am incercat diverse tutoriale de pe youtube insa fara nici un rezultat.

Mai jos pun o poza cu sistemu meu: Ce as putea face in cazul meu deoarece nu pot profita la maxim de memoria care o am pe acest PC. Multumesc.4319
 
Ai instalata versiune pe 32 de biti, versiunea pe 32 de biti recunoaste maxim 4GB de ram. Instaleaza o versiune pe 64 de biti. Adica x64.

Si eu zic sa renunti la windows 7, este deja mult prea vechi iar parerea mea este ca windows 10 este cel mai bun windows din toate punctele de vedere.

Daca tot vrei sa instalezi windows 7, instaleaza versiunea x64.
 
Va multumesc pentru raspunsuri, Am instalat windows 10 si se pare ca se misca excelent iar problema cu memoria RAM s-a rezolvat, nu am instalat windows 10 deoarece am crezut ca nu am suficiente resurse .4320
 
nu sunt la aceeasi frecventa si de aceea nu ii recunoaste ;)
 
Puteai sa ai mama latentelor, tot maxim 4gb de ram iti recunostea windowsul, pt ca tu din poza ta e clar ca aveai instalata versiunea pe 32 de biti :)
 

Atașamente

  • B0D57023-AE45-4FE1-B405-F51AB8ABC6C3.jpeg
    B0D57023-AE45-4FE1-B405-F51AB8ABC6C3.jpeg
    82,5 KB · Vizualizări: 21
Loading...
Back
Sus