Problema de mate care da batai de cap

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
@cnusi a postat aici o imagine care a starnit discutii aprinse pe la mine.
Sunt 5 englezi si doar eu. Toti spun ca rezulatul este 9, eu spun ca este 1. Pana la urma care este?
Ba chiar a facut pe google calculator si in browser, iar rezultatul peste tot este 9, dar mie imi da 1.

6:2(2+1)=
 
Ultima editare:
@cnusi a postat aici o imagine care a starnit discutii aprinse pe la mine.
Sunt 5 englezi si doar eu. Toti spun ca rezulatul este 9, eu spun ca este 1. Pana la urma care este?
Ba chiar a facut pe google calculator si in browser, iar rezultatul peste tot este 9, dar imi imi da 1.

6:2(2+1)=
Prima dată paranteza (2+1) = 3, apoi ne rămâne 6:2x3, unde împărţirea se va pace prima dată deoarece se vor lua în ordine. 6:2= 3x3=9
 
Cam tu mă faci să râd deoarece este matematică de clasa a 4-a. Tocmai ce mai sus ţi-am efectuat paranteza urmând să continui de la prima operaţie la ultima (fiind impărţiri şi înmulţiri).
 
In acelasi video prezentat de tine, spune ca metoda prin care fac eu calculul preceda metoda prin care faci tu.
Tot ce ai facut mai sus, a fost sa arati ca am dreptate in forma de calcul. Nu stiu ce va invata la scoala in aceste zile, dar pe vremea mea se facea mate adevarata.
Doar pentru ca au schimba modul de operare si renuntat la prioritate, nu o face corecta.
 
# Alex,nuștiu ce-ai învățat tu la școală
Acest exercițiu banal face 9
Explicație matematică....... Când există parantele () se face calculul din paranteze ( Ex: 6:2(2+1)= 6:2(3)...... Apoi nu se sare direct la înmulțire,deoarece paranteza schimbă regulile,iar ordinea operațiilor se face de la stânga la dreapta... ( Ex. 6:2(3) = 3(3)=9
 
# Alex,nuștiu ce-ai învățat tu la școală
Acest exercițiu banal face 9
Explicație matematică....... Când există parantele () se face calculul din paranteze ( Ex: 6:2(2+1)= 6:2(3)...... Apoi nu se sare direct la înmulțire,deoarece paranteza schimbă regulile,iar ordinea operațiilor se face de la stânga la dreapta... ( Ex. 6:2(3) = 3(3)=9
Te inseli,cand exista paranteze fix langa nr. Se inmulteste ;)
 
Toți care considerați că răspunsul face 1, eu nu vă pot schimba părerea oricâte argumente aș aduce ...
Sfatul meu căutați un profesor de matematică și întrebați ( doar că se va amuza teribil, deoarece este un exercițiu banal )
http://prntscr.com/fmaqzi
 
Hai sa facem discutia mai interesanta sa folosim fractiile: 6:2(2+1)= 6/2 X 3 = 6/2 x 3/1 - (la fractii numitori se inmultesc intre ei si deasemenea numaratori tot intrei ei) => 6x3 supra 2 x1 = 18 supra 2 => 9
 
[HASHTAG]#Jhonny[/HASHTAG], mai rău i-ai încurcat :))) E dificil,pentru cine nu se prinde din prima...Au print lăsat de mine cu tutorial rezolvat de profesor pe youtube..Le dau și link dacă e nevoie
 
mai rău i-ai încurcat
Daaaa :D
Sa spunem ca imi datorezi niste bani si pentru a afla suma exacta trebuie sa folosesti formula de mai sus. In final cati euro trebuie sa imi dai. 1 sau 9?
Sau trebuie sa calculezi distanta minim de franare dupa aceiasi formula. Este o diferenta de viata si moarte intre cele doua rezultate.
 
Daaaa :D
Sa spunem ca imi datorezi niste bani si pentru a afla suma exacta trebuie sa folosesti formula de mai sus. In final cati euro trebuie sa imi dai. 1 sau 9?
Sau trebuie sa calculezi distanta minim de franare dupa aceiasi formula. Este o diferenta de viata si moarte intre cele doua rezultate.
N-are legătură :)) când datorezi bani se știe exact suma...Dar revenind la exercițiu, rezultatul este 9..... plătesc oricât dacă cineva îmi demontrează prin metodă corectă că mă înșel
 
Loading...
Back
Sus