Problema aplicatie web

Mihai Chivu

Active Member
Registered
Full Member
Salutare. Intampin si eu de ceva timp o problema...si vreau sa stiu sigur daca e de la platforma sau de la dezabonarile utilizatorilor.
Fac 3000 de subscriberi, dau un push mass, dintr-o data mai raman cu 400.
Fac 5000 de subscriberi, dau un push mass, dintr-o data mai raman cu 700.
Fac 10000 de subscriberi, dau un push mass, dintr-o data mai raman cu 2000.

Am vazut o eroare in platforma, gen:

Platorm Warning
Your Google Android platform has a Mismatched Users configuration warning that may be affecting message delivery.

Va atasez si o imagine din cont..Notez faptul ca aplicatia este pe o anumita nisa, update zi de zi. Deci utilizatorii au ce lua de pe ea.

Multumesc
3345
 
Ultima editare de un moderator:
Patesc si eu asta.
  1. userii au dezinstalat aplicatia
  2. useri sau dezactivat optiunea de a primi notificari, etc
  3. cand trimiti push se face un update la useri si de asta scade. Daca din 10k iti arata doar 2k, nu inseamna ca a doar 2k useri ci acestia au ales sa primeasca notificare/reclame.
  4. mergi in google play la aplicatia ta si apoi la sectiunea erori si vezi daca apare ceva acolo.

Ce poti face (ca un mic truc) executa o mica modificare in aplicatie, apoi faci update in google play iar userii vor fi notificati de update.
Dupa o 7-10 zile trimite un push si vezi ce numere iti arata.
 
Pai cred ca scrie destul de clar acolo. Din cei 3k la care ai trimis push mass 1k s-au dezabonat (foarte probabil sa se fi dezabonat inainte sa dai acel push mass ca scrie Failed deci platforma a vrut sa trimita mesaj tuturor doar ca la 1k persoane nu a reusit sa ajunga pentru ca s-au dezabonat intre timp)
 
Loading...
Back
Sus