Primul parlamentar batut...

Iar când voi fi tras la răspundere voi spune ca așa am văzut ca a ripostat domnul politist în cazul boureanu :) , pentru ca dânsul asta a arătat ca trebuie sa ripostam atunci când suntem atacați
Cand vei fi si tu politist si vei fi in timpul serviciului poti sa zici asta. Pana atunci mai usor cu pianul pe scari.

Stiti de ce nu va place voua ce a facut politistul desi are dreptatea si legea de partea sa?
Pentru ca sunteti romani. Si sunteti obisnuiti cu mica smechereala, nu cu aplicarea legii.
Ce conteaza ca nu ai voie sa te dai jos din masina cand esti oprit in trafic? Ce conteaza ca esti injurat (ultraj)? Ce conteaza ca nu respecti ordinele polistului? Ce conteaza ca esti atacat?

Eu tocmai asa inteleg progresul si independenta fortelor de ordine. Pai cu ani in urma indraznea cineva sa opreasca un politician? Eu mi-as dori mai multi politisti ca cei de fata care nu stau pres in fata smecherasilor. Si faptul ca filmau atatia era tocmai pentru a avea dovezi, pentru ca era clar ca va fi un caz mediatizat.

Si iata ca tocmai aceste dovezi i-au adus cel putin 30 zile de arest pentru ultaj. ;) Politistul este in strada sa aplice legea, nu sa fie umilit, inurat, lovit, agresat etc.
 
"Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 au înregistrat dosarul penal cu privire la acuzele pe care fostul deputat Cristian Boureanu i le aduce polițistului de la Brigada Rutieră care l-ar fi lovit în cursul acțiunii de încătușare. Cu alte cuvinte, de astăzi, agentul Ovidiu Andrei, la rându-i lovit de fostul politician, este cercetat penal pentru infracțiunea de purtare abuzivă" , destul de clar nu ?

Edit: poate sa fie el polițist, procuror,judecător nu îi da nimeni dreptul sa lovească la rândul sau dacă este lovit,drept urmare va fi judecat pentru fapta săvârșită . Poate sa aibă el N probe video+ martori ca degeaba ...Un organ de politie trebuie sa dea exemplu cetățenilor de un comportament civilizat indiferent de situație.
 
"Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 au înregistrat dosarul penal cu privire la acuzele pe care fostul deputat Cristian Boureanu i le aduce polițistului de la Brigada Rutieră care l-ar fi lovit în cursul acțiunii de încătușare. Cu alte cuvinte, de astăzi, agentul Ovidiu Andrei, la rându-i lovit de fostul politician, este cercetat penal pentru infracțiunea de purtare abuzivă" , destul de clar nu ?

Edit: poate sa fie el polițist, procuror,judecător nu îi da nimeni dreptul sa lovească la rândul sau dacă este lovit,drept urmare va fi judecat pentru fapta săvârșită . Poate sa aibă el N probe video+ martori ca degeaba ...Un organ de politie trebuie sa dea exemplu cetățenilor de un comportament civilizat indiferent de situație.

Nu vreau sa te jignesc, dar eu am mai scris pe forum despre persoane care citesc un text si nu il inteleg.
In cazul de fata stii care e diferenta intre cercetare si condamnare?
Plangerea penala poate fi depusa de orice persoana fizica sau juridica atunci cand aceasta considera ca a suferit o vatamare prin producerea unei infractiuni. Faptul ca depui o plangere nu inseamna ca persoana impotriva caruia o depui e automatat vinovata. Inseamna ca se deschide o ancheta pentru a se cerceta ce s-a intamplat.

Vai de capul nostru daca am ajuns sa credem ca e ok sa agresezi un politist si ca acesta nu are voie sa riposteze.
 
Loading...
Back
Sus