Prima criptomonedă românească

schoolOFdj

Active Member
Registered
Full Member
România intră în lumea monedelor virtuale şi va lansa curând prima criptomonedă. În spatele proiectului sunt IT-işti încurajaţi de succesul Bitcoin, care în ultimii ani a avut o creştere accelerată.

Criptomonedele nu sunt emise de vreo bancă, ci de o platformă virtuală, printr-un procedeu extrem de complex. În funcţie de cererea pe piaţă, acesteia îi scade sau îi creşte valoarea.

Adrian Stratulat, lead evangelist: Ideea din spatele criptomonezilor a fost să descentalizăm sistemul monetar, să nu mai avem o singură instituţie care să stabilească politica monetară la nivelul unei societăţi.

Banii virtuali se obţin printr-un proces numit minare, prin care nişte calculatoarea ultraperformante legate la platforma virtuală rezolvă formule matematice complexe. Cu cât mai dificile, cu atât creşte şi valoarea monedei obţinute.

Sursa aici : https://point.md/ro/noutati/interna...uala-romaneasca-cine-e-in-spatele-proiectului

aveti si un video care arata ca este difuzat de digi24 hd si am vazut ca poate fi si salvat videoul

numai bine ,fals sau adevar?
 
Ultima editare:
Eu am cont la cei de la OneCoin. Am cumparat moneda cand era 7,2 E ... stiti cat e acum ? 20,75 E / OneCoin ... doar ca nu pot sa ii scot sau sa ii convertesc ... sunt doar in stare latenta si se pare ca e o mare teapa :)
Una peste alta ... cred ca nu ai de unde sa stii pana nu incerci. Am vazut si eu stirea insa nu se face precizarea legata de numele monedei.
 
Eu am cont la cei de la OneCoin. Am cumparat moneda cand era 7,2 E ... stiti cat e acum ? 20,75 E / OneCoin ... doar ca nu pot sa ii scot sau sa ii convertesc ... sunt doar in stare latenta si se pare ca e o mare teapa :)
Una peste alta ... cred ca nu ai de unde sa stii pana nu incerci. Am vazut si eu stirea insa nu se face precizarea legata de numele monedei.
ce moneda ai cumparat prietene ?daca aceasta moneda inca nu este lansata inca ?
este vorba sa coste I jur la 1,5 usd cand va fi official , acum nici wallet nu au ,se lucreaza:)
 
Eu am cont la cei de la OneCoin. Am cumparat moneda cand era 7,2 E ... stiti cat e acum ? 20,75 E / OneCoin ... doar ca nu pot sa ii scot sau sa ii convertesc ... sunt doar in stare latenta si se pare ca e o mare teapa :)
Din ce am inteles, OneCoin e cam scam.
 
Din ce stiu cel care este in spatele proiectului oracol xor il cheama adrian, si se pare ca moneda va fi lansata la bursa prin aprilie in decursul acestui an. https://bitcointalk.org/index.php?topic=2468642.0
Insa moneda se poate mina , doar daca ai comp puternic. Eu cu 2 calculatoare su un laptop deabia reusesc sa fac 50 xor in 12 ore . Se pare ca romanii au prins la acesata moneda , pentru ca vad foarte multe discutii pe bitcointalk . Dupa cum spuneam mai sus moneda se mineaza foarte greu probabil au inceput sa mineze si straini.
 
Incep sa ma enervez gratis de acest forum cate o data, acest topic nu are legatura @FilmeFast cu raspunsul tau , intradevar este despre crypto dar este alta mamaliga .Aceste raspunsuri care le dati sunt doar pt seo sa inteleg scoase din burta ca sa urcati in google?,daca vine un expert in acest domeniu o sa va zica doua 3 cuvinte de o sa va simtiti stupizi , intradevar este ok aceasta comunitate pe alte nise unde are nota 7/10,dar nota mea pentru crypto pentru aceasta comunitate este 2/10 fara suparare.Nu mai postati off topic va rog ,postati topicuri noi .Ce poate invata in membru nou in aceasta nisa de pe acesta comunitate? Citeste doar chaos devine confuz intr-un topic se dau 2,3 raspunsuri care nu are nici o legatura :) .

Hai sa fac si eu off topic cand eram mic spuneam la totosi satoshi si asa mai tarziu aveam porecla satoshi ..asta nu inseamna ca sunt Satoshi Nakamoto.. ceapa masi .Imi cer scuze daca va cert,dar asta este realitatea nu sunt genul de persoana sa mint sau sa postez de dragul de a posta .Postez pentru a deschide mintea persoanelor.Numai bine.
 
Prietene daca tot vrei sa ajuti roforum incearca sa faci postari originale nu copypaste.
Aceasta postare ai postat-o si pe clubptc.net cuvant cu cuvant si probabil si pe alte forumuri ca nu am stat acum sa verific. Tu de dragul de a posta faci un maraton pe mai multe forumuri si paste ,paste paste. Incearca sa creezi o descriere relevanta crypto cu cuvinte cheie nu continut duplicat . Sau tu ajuti SEO mai multe forumuri cu acelasi continut?
 
Incep sa ma enervez gratis de acest forum cate o data, acest topic nu are legatura @FilmeFast cu raspunsul tau
Pai nu inteleg care e problema. Pentru ce ai facut topic pe forum, daca nu vrei raspunsuri., sau doar asa pentru promovare la aceasta moneda.
Nu suntem pe alte forumuri unde daca iti spui parerea si nu este in ton cu restul sau nu foarte smart sar cu totii in capul tau si te fac in toate felurile. Aici nici o intrebare si nici un raspuns este prost sau idiot.
Plus raspunsul a fost la subiect si cum din echipa face parte acel Adrina, omul poate a facut legatura cu oracol. de care am auzit si eu si chiar am comentat in topicul lui.
Nu te mai ambala asa tare te rog pentru ca sunt si alte forumuri unde gasesti mai multe persoane smart pe nisa cripto.
 
Din ce am inteles, OneCoin e cam scam.
Fara indoiala ! Pana acum nu mi-a dat de inteles altceva ... :)
Totusi ... de aceea am dat exemplul meu, pentru ca cei care nu stiu despre monede sa fie atenti in ce se baga. Eu am riscat ceva banuti, si poate a meritat poate nu ... cert este ca acum, in acest moment, nu ii pot scoate ...
 
Loading...
Back
Sus