Poti vinde online daca esti corect?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acest topic este o continuare la acesta Cand google una spune si alta face dar pe nisa de vanzari.

Toata lumea cred ca stie deja ca sunt varza la partea de vanzari, pur si simplu nu ma pricep la asta, stiu cum functioneaza insa nu le pot aplica. Ma simt naspa daca iti vand o bricheta cu acelasi pret care am cumparato.

Asa ca am discutat cu cateva persoane care vand bine pe fiverr. Am incercat sa analizam fiecare gigs in parte sa vedem care este secretul de convinge utilizatorul sa cumpere.
La final si fiecare au recunoscut am realizat ca din tot textul la un gigs aproximativ 90% din acesta este o mare minciuna. Adica tu ii vinzi produsul sau serviciul insa nu trebuie sa-i dai toate detaliile.
Trebuie sa-i spui cat de bun este si cat il va ajuta, chiar daca nu are nevoie.
Am intrebat ce vor face cand userul isi da seama ca nu are nevoie, serviciul e posibil sa-i faca mai mult rau decat bine, etc. Mi-au raspuns ca doar 1 din 10 clienti e posibil sa isi dea seama si la majoritatea pentru ai face sa taca, le oferi o reducere mare pentru urmatorul serviciu cumparat sau gratis. Apoi chiar daca vor posta un feedback negativ, este unul din 10, asa ca pentru clientul care se uita acum la gigs meu, va crede ca este pur si simplu un client din ala rau care nu este multumit niciodata.

Stim cu totii ca traficul din TE este naspa pentru orice site si nu cred ca ai face asa ceva pentru site-ul tau.
Unul din cei care am discutat detine 10 vps unde ruleaza majoritatea botilor de TE pentru a genera puncte/minute, care apoi le vinde pe fiverr. Profitul in comparatie cu costurile este de peste 500% si se poate considera un venit pasiv, pentru ca vps merge non stop, si cand apare un client setezi campania si gata.

O alta intrebare a fost daca sa intamplat sau daca se va intampla ca un cont sa primeasca multe feedback negative si scad vanzarile foarte mult sau de tot.
Raspunsul a fost:
Pai si care e problema?
Oricand se poate face un alt cont, rog cativa amici sa imi cumpere produsul si sa posteze feedback pozitive sau chiar cumpar ca e plin netul de indieni.

In topic m-am referit doar la fiverr dar nu am luat in considerare retelele sociale, forumurile, propriile site-uri, etc unde se vand si acolo de mii de euro in fiecare luna.
Stiu pe cineva care este activ aici pe forum care face peste 3000 euro lunar numai din revanzarea de prostii, gen like, subscribe, follow, trafic din TE, etc.
Le cumpara de la altii si le vinde uneori la un pret de chiar 10 ori mai mare.

Deci...
Vrei za vinzi mult si bine?
  1. minte cu nerusinare
  2. promite orice vrea clientul
  3. spune DA la orice vrea sau doreste clientul
  4. tine cont ca mereu va exista un prost care va crede absolut orice spui.

Nota:
Acest topic nu este o forma de promovare sau a te invata cum sa tragi teapa, ci un apel, o nota informativa cat de usor este sa tragi teapa cuiva, sa inseli si desigur cum cum poti vinde mai mult.

Daca esti corect s nu vrei sa inseli lumea, atunci nu te apuca de vanzari.
 
Sunt curios cum ar suna un anunt in care traficul pe care il vinzi e defapt de pe traffic exchange ... :))
Cauta pe fiver traffic si vei vedea, poti alege sa afiseze dupa vanzari.
Ce am uitat sa specific este ca majoritatea lasa feedback pozititv pentru a a primit rapid si poate putin peste numarul de vizite, insa nu si pentru calitate. :D
 
cand iei cantitate mare o iei la pret bun.
Aproape orice produs vine la jumatate de pret de la furnizor fata de cel afisat pe site ul de vanzari.
Spre exemplu eu am website pe vanzari cu adaos 200% si pot spune ca am comenzi fara promovare(sunt multumit).
La piese auto nu prea poti pune adaos mare din cauza concurentei, dar in rest daca mergi pe o nisa buna, spre exemplu pescuit sau altceva mai restrans, chiar si o subnisa cred ca ar merge si in ziua de azi.
 
La piese auto nu prea poti pune adaos mare din cauza concurentei
Merge daca stii de unde sa cumperi. Stiu ca e cineva pe aici care a ajuns sa cumpere acum trailere de cauciucuri.
Unul din spania cumpara de pe aliepress si alibaba care le vinde aici la pret dublu si ii merge bine tare.
 
Loading...
Back
Sus