Poti trai dintr-un site de filme online?

Raneni

Member
Registered
Banned
Salut,

In ultima vreme, am zis sa ma bag si pe nisa asta de filme online pe Romania. Fiind un impatimit al acesti zone a filmelor si serialelor, imi surade ideea de a acorda timp unui astfel de site. Insa, vine intrebarea: se pot scoate bani bunisori dintr-un site de genul?

*Bani bunisori = un salariu minim pe economie

Aveti site-uri de filme care produc aceasta suma? Sau cunoasteti pe cineva care reuseste aceasta performanta?

Va intreb, pentru ca as avea in plan, cel putin in perioada urmatoare sa bag tare si sa scriu niste zeci de articole/zi pe un site de filme. Intrebarea mea e: merita sa fac acest sacrificiu, sa acord mai mult timp site-ului astuia, in detrimentul altor proiecte? Sau ar trebui s-o iau usor, sa bag 1-2 articole/zi pe el si sa il consider doar o sursa de bani pentru o pizza si un suc la final de luna?
 
Am avut site de filme care imi aduceau venituri foarte bune si stiu persoane care au site de filme si scot sume fabuloase .Totusi trebuie sa te gandesti ca este o nisa foarte populata si cu destule bloguri , site care stau pe prima pagina de ani de zile .
 
Eu reuseam sa scot din site-ul pe care l-am vandut 7$ pe zi (sau cu putin peste), asta la circa 8k unici / zi trafic de RO.
Gandeste-te la site-uri precum zfilme, care din cate stiu sunt ale unui user de pe forum.
Oricum, ca sa ajungi ca ei, pe langa vechimea de ani de zile iti trebuie si minimile cunostinte in SEO, nu doar sa postezi random.
 
Este o nișă grea. Trebuie să ai foarte mult timp să-ți aloci pentru asta, pentru că mai mult repari la un site de genul decât să urci ceva nou, din cauza dmca-ului. Trebuie să știi și seo, securitate. Nu vreau să descurajez pe nimeni, doar povestesc din experiența unor prieteni care au site de genul.
 
Un salariu minim pe economie se poate scoate, dar trebuie sa investesti foarte mult timp in site. Iti spun din propria experienta, cel putin la inceput am bagat si cate 16 ore pe zi in adaugare content si lucru la site efectiv gen design, securitate si alte cele. Problema este ca ai concurenta mare, nisa e deja saturata. Eu daca m-as apuca acum de site de la zero nu as face-o. Venitul pe care ti le poate aduce ACUM un site de filme ar fi prea mic comparativ cu timpul pe care trebuie sa-l investesti.
PS: poti sa faci si 1000 de descrieri unice, asta nu inseamna ca te va plasa google in top 3 site-uri de filme, e nevoie de SEO serios si vechime.
 
Astia care traiesc din asta vad ca nu raspund :))
E rau cand ajungi sa traiesti din asta pentru ca sursa nu este una sigura. Mereu se poate intampla ceva. Plus ca seara te mai gandesti. Oare nu o sa-mi bata in usa.
Cred ca toti cei care castiga bine din site-uri de filme se gandesc sa se reprofileze, dar e mai greu, pentru ca banii deja vin, si nu mai poti spune, da-i la dracu, hai sa vad ce fac altceva...
 
Am avut site de filme care imi aduceau venituri foarte bune si stiu persoane care au site de filme si scot sume fabuloase .Totusi trebuie sa te gandesti ca este o nisa foarte populata si cu destule bloguri , site care stau pe prima pagina de ani de zile .
In prezent, mai ai site-uri de filme? Daca nu, pot sa te intreb de ce?
Si da, intr-adevar...concurenta este acerba pe aceasta nisa, dar banuiesc ca se pot face bani si daca esti pe primele pagini.

Ideea este că se poate, totul este să reușești, dacă ai in cap așa ceva, fă, nu încerci nu câștigi

Tocmai asta e ideea: " sa reusesc". Insa, n-am asa mult timp liber, sa pot sa ma arunc cu capul inainte si sa vad ce-o iesi, de aia incerc sa aflu daca e realizabil.

Eu reuseam sa scot din site-ul pe care l-am vandut 7$ pe zi (sau cu putin peste), asta la circa 8k unici / zi trafic de RO.
Gandeste-te la site-uri precum zfilme, care din cate stiu sunt ale unui user de pe forum.
Oricum, ca sa ajungi ca ei, pe langa vechimea de ani de zile iti trebuie si minimile cunostinte in SEO, nu doar sa postezi random.

Din cate imi aduc aminte, niciunul din site-urile pe care le aveai la vanzare nu-ti facea suma asta pe zi. :)) Si da, in legatura cu SEO-ul, ai dreptate.

Un salariu minim pe economie se poate scoate, dar trebuie sa investesti foarte mult timp in site. Iti spun din propria experienta, cel putin la inceput am bagat si cate 16 ore pe zi in adaugare content si lucru la site efectiv gen design, securitate si alte cele. Problema este ca ai concurenta mare, nisa e deja saturata. Eu daca m-as apuca acum de site de la zero nu as face-o. Venitul pe care ti le poate aduce ACUM un site de filme ar fi prea mic comparativ cu timpul pe care trebuie sa-l investesti.
PS: poti sa faci si 1000 de descrieri unice, asta nu inseamna ca te va plasa google in top 3 site-uri de filme, e nevoie de SEO serios si vechime.
Din fericire, n-am un site asa la inceput...Are putin timp, cateva luni deci nu plec de la 0, ci de la 0.5 :)) Si da, top 3 e greu de atins, insa daca ai destule filme si toate pe primele pagini, as tinde sa cred ca se pot face bani.

Este o nișă grea. Trebuie să ai foarte mult timp să-ți aloci pentru asta, pentru că mai mult repari la un site de genul decât să urci ceva nou, din cauza dmca-ului. Trebuie să știi și seo, securitate. Nu vreau să descurajez pe nimeni, doar povestesc din experiența unor prieteni care au site de genul.

Daca pana la urma ies bani pe masura muncii, o faci si pe asta. Tin totusi sa precizez ca pe site-ul pe care-l folosesc in prezent, nu am decat PopAds si un link shortener. Nu folosesc Openload sau altele. :))

Astia care traiesc din asta vad ca nu raspund :))
E rau cand ajungi sa traiesti din asta pentru ca sursa nu este una sigura. Mereu se poate intampla ceva. Plus ca seara te mai gandesti. Oare nu o sa-mi bata in usa.
Cred ca toti cei care castiga bine din site-uri de filme se gandesc sa se reprofileze, dar e mai greu, pentru ca banii deja vin, si nu mai poti spune, da-i la dracu, hai sa vad ce fac altceva...
Evident, nu ne punem toate ouale intr-un cos. Dar am intrebat ipotetic. Gen, daca as avea mai multe surse si ar pica toate deodata si as ramane doar cu asta.
 
Ma saturasem sa scriu descrieri unice la filme de cate 300 de cuvinte si sa le urc ca apoi sa vad ca sunt copiate peste tot , facute clone si al meu site sa apara chiar in spatele celor care ma copiau .Am renuntat la el si din lipsa de timp si pot spune sincer ca acum ma simt mult mai bine ca nu mai am o bataie de cap in plus )) .
Totusi ma repet din nou ca sunt destui care fac bani frumosi din asa ceva .
 
Astia care traiesc din asta vad ca nu raspund :))
E rau cand ajungi sa traiesti din asta pentru ca sursa nu este una sigura. Mereu se poate intampla ceva. Plus ca seara te mai gandesti. Oare nu o sa-mi bata in usa.
Cred ca toti cei care castiga bine din site-uri de filme se gandesc sa se reprofileze, dar e mai greu, pentru ca banii deja vin, si nu mai poti spune, da-i la dracu, hai sa vad ce fac altceva...
Raspund @Peter Pony ca,de mine banuiesc ca era vorba:))),atat ca am fost in concediu + ca am ramas singur cu copii si mie mai greu sa fiu online cat au inca vacanta.Nu traiesc doar din siteuri am si alte surse de venit dar as putea trai lejer si foarte bine si din cele 8 siteuri de filme ce le am..nu dau nume.La chestia cu batul la usa nu m-am gandit si nici nu e cazul sa imi fac griji :cool:.De reprofilat da ai dreptate e mai greu sa zic stop ! lasa-i draku ca ii voi scoate din altceva :))))
 
Ultima editare:
Oricum, ca sa ajungi ca ei, pe langa vechimea de ani de zile iti trebuie si minimile cunostinte in SEO, nu doar sa postezi random.
Nu iti trebuie cunostinte SEO cat iti trebuie rabdare si tutun :) )) acum 5 ani cand am facut primul site de filme stateam cam 12 ore pe pc,cea ce fac si si acum,sunt zile cand stau si pierd si cate 10,11 ore la calculator
 
Ultima editare:
Nu iti trebuie cunostinte SEO cat iti trebuie rabdare si tutun :) )) acum 5 ani cand am facut primul site de filme stateam cam 12 ore pe pc,cea ce fac si si acum,sunt zile cand stau si pierd si cate 10,11 ore la calculator
Wow, Alex. Te apreciez pentru rabdarea de care ai dat dovada. Si totusi...8 site-uri? Unul bun, pe care sa postezi super multe filme nu-ti ajungea? :))
 
Raspund @Peter Pony ca,de mine banuiesc ca era vorba:))),atat ca am fost in concediu + ca am ramas singur cu copii si mie mai greu sa fiu online cat au inca vacanta.Nu traiesc doar din siteuri am si alte surse de venit dar as putea trai lejer si foarte bine si din cele 8 siteuri de filme ce le am..nu dau nume.La chestia cu batul la usa nu m-am gandit si nici nu cazul sa imi fac griji :cool:.De reprofilat da ai dreptate e mai greu sa zic stop ! lasa-i draku ca ii voi scoate din altceva :))))
De ce nu iti faci griji? Poate ma ajuti si pe mine :))

In legatura cu "daca poti trai" eu am 17 ani si de cand sunt in online de 3-4 ani numai asta am facut: upload pe site de filme. Am avut cu un tovaras un site foarte mare care acum nu mai este, s-a inchis deodata cu 990, nu l-au inchis autoritatile si "salariu minim pe economie" e putin spus pentru castigurile pe care le faceam... si nu conteaza foarte mult SEO dupa parerea mea..dar da, daca vrei pe termen lung chiar nu e ok, stai cu frica aia in tine sa nu te inchida, si trebuie sa-l inchizi pana la urma, ramai deodata pe 0, fara nicio sursa de venit daca vrei doar din asta sa traiesti...
Eu impreuna cu un user de aici, nu dau nume ca poate nu doreste detinem un site de seriale si a muncit extrem de mult la el, eu venind din urma cu subtitrari,episoadele zilei s.a.m.d si o ducem OK amandoi dar nu renteaza cu munca facuta... ne gandim sa ne facem si ceva legal din banii pe care ii strangem (cel putin eu) asa ca daca aveti idei chiar vreau sa va aud.
 
ne gandim sa ne facem si ceva legal din banii pe care ii strangem (cel putin eu) asa ca daca aveti idei chiar vreau sa va aud.
Topic separat pentru asta. Mai e un topic deschis de mine cu idei de afaceri, da mai deschide tu unul, poate le-o mai venit idei. (cati bani, cam la ce te-ai gandit tu?,:p)
 
Unul bun, pe care sa postezi super multe filme nu-ti ajungea? :))
Daca tot postezi eu stiu un film,doua pe zi sau cate iasa,cat ti-e sa postezi acelas filme mai pe 2,3 sau 10 siteuri?Pentru eu stiu 10-15 min in plus cat iti ia..In orice faci este nevoie de placerea de a face a cel ceva si rabdare...rezultatele le vei culege si te vei bucura de ele in timp ! in nici un caz imediat !
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus