Stiai Ca Poti pleca astazi si ajunge ieri la destinatie?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Credeti ca este posibil sa pleci astazi din punctul A si sa ajungi ieri la destinatie punctul B?
Daca credeti ca este posibil imi puteti oferi un exemplu.
 
Daca calatoresti intr-o tara in care fusu orar e cu -5 ex. Pleci din Romania pe la ora 22 cu avionu si ajungi la destinatie cu o zi in urma.
Teoretic nu ajungi la destinatie cu o zi in urma ci in aceeasi zi. Daca pleci pe 5 la ora 22 din Romania ajungi tot pe data de 5. De exemplu cu -7h fus orar ..deci cand pleci din romania(ora 22) e de fapt 15 in tara de destinatie, dar aceeasi zi(5).
Credeti ca este posibil sa pleci astazi din punctul A si sa ajungi ieri la destinatie punctul B?
Daca credeti ca este posibil imi puteti oferi un exemplu.
Decat daca fusul orar din tara de destinatie este mai mare sau egal cu -24h. Din cate stiu nu exista asa diferente, dar nu-s foarte documentat!
Conform Wikipedia avem asa:
  • 6.1UTC−12h – UTC−9h 30min
  • 6.2UTC−9h – UTC−6h
  • 6.3UTC−5h – UTC−3h 30 min
  • 6.4UTC−3h – UTC−1h
  • 6.5UTC – UTC+3h
  • 6.6UTC+3h 30min – UTC+5h
  • 6.7UTC+5h 30min – UTC+6h 30min
  • 6.8UTC+7h – UTC+9h
  • 6.9UTC+9h 30min – UTC+11h
  • 6.10UTC+11h 30min – UTC+13h
  • 6.11UTC+13h 45 min – UTC+14h
PS: Ar trebui sa pleci din tara dupa ora 00:00 (gen 1,2) si sa te duci intr-o tara cu fus orar -GMT.
 
Ultima editare:
Teoretic nu ajungi la destinatie cu o zi in urma ci in aceeasi zi. Daca pleci pe 5 la ora 22 din Romania ajungi tot pe data de 5. De exemplu cu -7h fus orar ..deci cand pleci din romania(ora 22) e de fapt 15 in tara de destinatie, dar aceeasi zi(5).

Decat daca fusul orar din tara de destinatie este mai mare sau egal cu -24h. Din cate stiu nu exista asa diferente, dar nu-s foarte documentat!
Conform Wikipedia avem asa:

  • 6.1UTC−12h – UTC−9h 30min
    6.2UTC−9h – UTC−6h
    6.3UTC−5h – UTC−3h 30 min
    6.4UTC−3h – UTC−1h
    6.5UTC – UTC+3h
    6.6UTC+3h 30min – UTC+5h
    6.7UTC+5h 30min – UTC+6h 30min
    6.8UTC+7h – UTC+9h
    6.9UTC+9h 30min – UTC+11h
    6.10UTC+11h 30min – UTC+13h
    6.11UTC+13h 45 min – UTC+14h
PS: Ar trebui sa pleci din tara dupa ora 00:00 (gen 1,2) si sa te duci intr-o tara cu fus orar -GMT.
Ai dreptate. Cred ca mi-a fost prea somn cand am scris ( la 6 am venit de la munca). E logic sa mergi dupa ora 00:00 nu inainte.
 
Ok,scuze topicul e vechi cu multe luni, dar mi-a atras atentia deoarece sunt fascinat de calatoria in timp,de aici am vazut si toate sf-urile gen.
@AlexH . Ceva comic pe seama religiilor dintre musulmani si credinciosi pe care nu o sa inteleg vrodata,deoarece Mohamed este urmatorul dupa Isus. Daca pleci azi din Romania si te duci intro tara de Musulmani, gen Iordania pe canalul lor oficial vei vedea ca este aceeasi ora ca la tine dar data este fix cu 400de ani in urma dupa religia lor.
 
Calendarul nostru se numeste Calendarul gregorian dar sunt multe altele iar cel budist este cu cateva mii de ani inainte din cate stiu. Anul budist este parca 6000+ in acest moment.
Daca te uiti la unele tari tin evenimentele importante dupa stilul vechi, gen craciun, revelion, paste, etc.
La fel si vremea, anotimpurile se schimba tot dupa stilul vechi, unde luna incepe undeva pe 20 ale lunii noastre si nu pe data de 1 cum stim noi.

 
Da,da! Stiu in mare parte ce spui tu, si eu care credeam ca sunt singurul care se documenteaza despre orice altceva ce pentru altii pare neinteresant si au impresia ca esti venit dupa marte.
 
si au impresia ca esti venit dupa marte
Mi se spune asta zilnic de toata lumea, de cand eram copil mic.
Cel mai tare a fost cand cineva ma facut nebun si ca vobesc prostii, ca asa ceva nu este posibil, cand i-am spus ca la Pol sunt 6 luni zi si 6 luni noapte.
Chiar daca i-am aratat dovada tot nu ma crezut, desi aceste lucruri le inveti la scoala primara.
Eu am vorba:

Pentru simplu fapt ca nu detii cunostintele, informatia despre un lucru, nu inseamna ca este imposibil sau nu exista.
 
Am trecut si eu prin aceeasi explicatie apoi a stat vro 2 zile suparat pe mine la modul ca fac misto de el si ca il cred prost etc. Dupa care sa documentat singur. Dar vorbesc de ani de cand eram copii pe la liceu acu vro 10ani.
 
Apăi mi se pare ciudat, dacă unu' e limitat să creadă că și restul sunt așa.
Și mie îmi plac chestiile astea. Și pinguinii pot fi homosexuali și adoptă pui pentru a-și face familie :)) câinii sunt o rasă specială care se trage din lup, din câte știu e, câinii natural nu există in natură. Pigmentul din culoarea albastră se găsește doar într-o specie de fluture, restul culorilor unde vedeți sunt iluzii, de exemplu cerul(atmosfere, azot, etc.)
 
Loading...
Back
Sus