Poliția Locală din Timișoara hărțuiește bicicliștii în centrul orașului

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Este viral acum pe facebook acest video Poliția Locală din Timișoara hărțuiește bicicliștii în centrul orașului unde fiecare isi spune opinia, dar nimeni nu vad sa spuna ceva despre atitudinea tipului, daca este permis sa mergi cu bicicleta in acea zona.

Nu mai stiu cum sunt legile in Romania sau in fiecare oras, dar stiu ca in Spania sau UK, in centru sunt zone unde nu este permis accesul cu biciclete pentru ca este risc mare de accident, mai ales unde sunt multi copii.

Stiu ca uneori politia abuzeaza de putere in special cei fara atributii mari, pentru a arata ca sunt ceva ce nu sunt. Dar daca nu incercam sa respectam functia, acea uniforma, atunci nu trebuie sa avem pretentii la ajutor atunci cand suntem in nevoie.

Un politist te poate opri pentru orice motiv si este obligatia ta sa te prezinti, sa dovedesti cine esti atunci cand politia cere acest lucru. In spania spre exemplu nu exista scuza ca nu am documentele la mine sau le-am uitat acasa. Este datoria ta sa le porti cu tine tot timpul. Daca esti oprit si nu poti dovedi cine zici ca esti, atunci esti dus la sectie, pana cineva vine cu actele sau iti verifica datele si sunt siguri ca esti cel care spui.

Nu stiu daca este voie sa mergi cu bicicleta in centru timisoarei, dar in alete tari individul era arestat pentru atitudine.
Nu uitati:
Pe orice proces verbal sunt doua locuri pentru semnatura:
Am luat la cunostinta si Recunosc Fapta.


Voi ce parere aveti despre acest individ?

Nu pot spune ca si politistul a procedat 100% bine. :D
 
Loading...
Back
Sus