Platforma tranzactionare bitcoin ...

kLande.

Active Member
Registered
Full Member
Salutare. As vrea sa ma "joc" putin cu tranzactionarea bitcoinului, sa vad daca pot genera profit. O sa plec de la un buget de test, pe care sunt dispus sa-l pierd, gen 100$. Tranzactiile vreau sa fie doar intre $ si bitcoin, fara alte crypto monede.

Luam pretul actual al bitcoinului: 9643$ (desi nu as cumpara acum, as mai astepta sa scada)

Imi schimb cei 100$ in bitcoin. Astept si creste la 12.000$. Atunci aleg sa schimb in dolari, deci am undeva la 120$ pe platforma aia. El intre timp ajunge la 14.000$, timp in care eu am banii blocati pe acea platforma, dar in dolari (deci in momentul asta nu pierd, nu castig). Ok, trece ceva timp, iar bitcoinul ajunge la 8.000$, iar eu aleg iar sa investesc. Scade in continuare la 6.000$, sunt pe pierdere, dar eu imi tin banii blocati in bitcoin. Creste din nou si ajunge la 10.000$, iar eu aleg sa-l schimb, facand din nou profit. Acum o sa am banii in dolari pe acea platforma si o sa astept pana el scade pt. a reinvesti ...

Care ar fi cea mai buna platforma pt. asa ceva, sa pierd foarte putin la schimbul $ - bitcoin, si sa pot face cele prezentate mai sus ?
 
Este cam mică suma după parerea mea. Ar trebui sa ai un noroc foarte mare.
De exemplu: ca sa câștigi ceva trebuie sa prinzi momentul sa cumperi bitcoint când scade el si apoi sa aștepți explodeze iarăși cu mult peste suma cu care l-ai cumpărat.(puțin probabil)
O parare personală: dacă nu ai ce face cu 100 dolari, cumpara o criptomoneda(care crezi tu ca va exploda in cel mai scurt timp) si uiti de el. După câțiva ani vezi ce ai făcut.
 
O platforma buna ar fi binance.com . Cu bitcoin e mai greu sa faci profit ca e suma mica dar daca intuiesti piata si iti pui un target de 5-10$ pe zi profit..dupa un timp incepe sa se adune.
Problema cu tranzactionarea e ca pe cat de repede castigi, pe atat de repede pierzi
 
eu cred ca inca o sa creasca btc-ul, cred ca dupa a 6-a luna a anului o va lua asa usor catre 15k.

dar sa sti ca joaca asta se poate transforma foarte repede in gambling si intri intr-o nisa foarte volatila asa ca ai mare grija.
 
Eu folosesc doar Blockchain pentru cumpărare si vânzare BTC. Cum am explicat in alt topic ii folosesc pentru ca am full acces la portofel si chiar daca maine dispare acest site tot am acces la btc.

Pe platforme de tranzacționare gen bursa nu ai acces secret key si risti ca oricand sa iti suspende contul si adio bani.
Caută online sa vezi cazuri si motive.

Cu suma asta mai bine investești in curs valutar daca te pricepi. Castigi mai bine si repede.

Eu am peste un btc care acum sunt in pierdere insa sunt sigur ca va creste.

Pentru termen lung poți baga azi 100$ in btc, luna viitoare la fel si tot asa sau cand prinzi pret bun.
 
Ok, din ce motiv spuneti ca nu pot genera profit cu 100$ ? Ca as face doar 110$ si m-as alege cu doar 10$. Daca asta e motivul, atunci e perfect. Asta vreau.

Am spus ca cei 100$ sunt doar pt. test, sa ma imprietenesc cu platforma si mai ales sa vad daca pot genera profit. Apoi suma investita ar fi mai mare. Stiu ca nu mai poti face minuni in 2020 cu o suma mica, target-ul nu este sa fac din 100$, 10000$, eventual intr-o luna. Target-ul final ar fi sa fac de 2-3 ori suma initiala PE AN . Iar ca sa se simta, evident suma ar trebui sa fie mai mare ...

Deci daca din cauza asta ati spus ca suma e prea mica, e ok. Daca din alte motive, gen la 100$ pierd prea mult la comisioane, sau alt motiv, va rog sa-mi spuneti ...
 
La orice tranzacție btc ca primesti sau trimiti plătești comision si depinde de platforma, unele e posible sa nu iti ceara comision la primire.

Daca tu vrei neapărat sa investești cei 100$ pentru un eventual profit, mai bine te orientezi spre altceva. Spre exemplu cumperi 10 domenii bune, le pui pe sedo la pret dublu si sigur vinzi 5 din ele plus ce faci din ads.

Cu 100$ poti face timp de 5 luni dropshipping, unde 3 luno e gratis, plus 58$ pentru inca doua luni si restul ii lasi pentru comenzi.
Vanzo doar produse de pana la 2-5 dolari si in cele 5 luni poti scoate cei 10k care ai dat ca exeplu mai sus.

Sau cumperi de 100$ ceasuri din alea cate iti arata cat ai mers, puls, etc (link in sidebar) la pretul de 5$. Aici aceste ceasuri eu le vand cu amănuntul la pretul de 25 euro, alții le vand la 35 - 40 euro si in cantitati mari intre 12 si 17 euro.

Dupa ce vinzi retragi investiția inițială si cu Restul te joci.

Scuze daca m-am lungit si nu te interesează altceva in afara BTC.
 
Ok, din ce motiv spuneti ca nu pot genera profit cu 100$ ? Ca as face doar 110$ si m-as alege cu doar 10$. Daca asta e motivul, atunci e perfect. Asta vreau.

Am spus ca cei 100$ sunt doar pt. test, sa ma imprietenesc cu platforma si mai ales sa vad daca pot genera profit. Apoi suma investita ar fi mai mare. Stiu ca nu mai poti face minuni in 2020 cu o suma mica, target-ul nu este sa fac din 100$, 10000$, eventual intr-o luna. Target-ul final ar fi sa fac de 2-3 ori suma initiala PE AN . Iar ca sa se simta, evident suma ar trebui sa fie mai mare ...

Deci daca din cauza asta ati spus ca suma e prea mica, e ok. Daca din alte motive, gen la 100$ pierd prea mult la comisioane, sau alt motiv, va rog sa-mi spuneti ...
partea cea mai grea e sa nimeresti perioadele cand scade sa cumperi si cand creste maxim sa vinzi. Daca cumperi la 6k$ de ex si apoi asta a fost maximu' si scade la 4k deja ai pierdut si te-ai blocat. Practic astepti iar sa urce la 6k sau mai sus sa poti jongla. Eu am incercat, nu mi-a iesit.

In plus fiecare platforma de tranzactionare iti ia un mic comision, nu foarte mare. De ex la 200 euro mi-a luat vreo 0,10$ comision...comision care ti-l ia la fiecare schimb cel faci.

Cum am zis, nu comisionul e problema si nici suma de 100$. Problema e "daca" prinzi intervalele...
 
@AlexH . Ok, mi-am notat si asta. Dar nu renunt nici la ideea cu tranzactionarea ... :))

Tin sa mai precizez inca o data. Cei 100$ sunt doar de test. Pt. a ma imprieteni cu platforma si a invata sa tranzactionez. Suma cu care vreau sa incep este mai mare, dar doar daca testul cu 100$ va fi un succes ...

M-am logat acum pe blockchain si am bitcoin de cateva zeci de dolari. Pot face acest test chiar si cu ei, dar am totusi o problema, nu reusesc sa fac ce am spus mai sus ...

Si anume, sa spunem ca eu anticipez ca bitcoinul se plafoneaza iar la maxim 10.000$, in cazul asta eu sunt multumit cu pretul lui actual 9.630$ si vreau sa vand. Vreau sa am din nou dolari, iar banii sa stea in dolari pana pretul bitcoinului ajunge pe la 7000$ cand o sa cumpar iar.

Cum fac asta pe blockchain ? Sa-mi ramana banii tot pe site, dar in dolari, nu in bitcoin ??
 
Cum fac asta pe blockchain ? Sa-mi ramana banii tot pe site, dar in dolari, nu in bitcoin ??
Din pacate nu iti ofera aceasta optiune pentru ca nu este un site gen bursa ci mai mult in portofel . Iti permite sa cumperi monezile respective iar cand vinzi banii vor ajunge in contul tau bancar.
 
@AlexH
Si anume, sa spunem ca eu anticipez ca bitcoinul se plafoneaza iar la maxim 10.000$, in cazul asta eu sunt multumit cu pretul lui actual 9.630$ si vreau sa vand. Vreau sa am din nou dolari, iar banii sa stea in dolari pana pretul bitcoinului ajunge pe la 7000$ cand o sa cumpar iar.

Cod:
https://www.binance.com/en/trade/BTC_USDT
 
cu putina inspiratie 100 de dolari iti poate aduce 10.000 in mai putin de 3 ani, vezi cazul binance coin care in august 2017 era 10 centi iar acum e 16 dolari.

aici e de investit.

cauta un coin care crezi ca va avea un boom asemanator ( sunt coins care au crescut cu x1000 in ultimii 1-2 ani) si... ori o pui, ori nu o pui. mai ales ca ai spus ca nu sunt atat de importanti acei bani.

la 100 de dolari bitcoinul ar trebui sa se dubleze sa faci 200. nu mai bine ii dai ‘rosu/negru’ si stii o treaba? nu mai stai cu sufletul la gura asteptand sa creasca/scada btc.

de altfel, de 100 ai putea 10 coins diferite de cate 10 dolari. daca in 2 ani cel putin un coin a ajuns la x100 ai facut 1.000
 
Ca sa raspund de ce nu vreau alta moneda. Suma va fi mai mare, deci o sa ma multumesc sa o dublez sau sa o triplez o data pe an. Nu visez la x100 sau x1000 in niciun caz, sunt realist ...

Totodata caut o moneda mai credibila sa o numesc asa, adica dintre cele mai vechi : Bitcoin, Ethereum, Ripple, Monero, etc. In niciun caz, sa o dau la ghici cu o moneda no-name. Deci din start am exclus 98% din crypto monedele actuale ...

Iar dintre cele cu vechime, mie bitcoinul mi se pare cel mai stabil si cel mai sigur. Daca ma uit la ripple, cand era bitcoinul aproape 20.000$, ripple era 3$, acum e doar 0,20$, de 15 ori mai putin. Bitcoinul e doar de 2 ori mai putin. La cel si cu alte monede vechi, care sunt de 10-20 de ori mai putin ...

Dar sa revin la intrebarea mea. Vad ca @Naruto9 imi recomanda Binance. Sa inteleg ca acolo pot sa am banii inapoi in dolari cand vreau ? Sa ii tin blocati in dolari si sa investesc in bitcoin doar cand consider eu, fara ai mai trimite spre card, si fara ai tine permanent intr-o crypto moneda ?
 
Iar dintre cele cu vechime, mie bitcoinul mi se pare cel mai stabil si cel mai sigur. Daca ma uit la ripple, cand era bitcoinul aproape 20.000$, ripple era 3$, acum e doar 0,20$, de 15 ori mai putin. Bitcoinul e doar de 2 ori mai putin. La cel si cu alte monede vechi, care sunt de 10-20 de ori mai putin ...

"ripple era 3$, acum e doar 0,20$" ce misto ai gandit-o. deci gandesti din start la cat ai pierde daca...

nu stiu cum calculezi tu, dar hai sa-ti spun cum as calcula eu (dupa ideile mele pe care le explic mai jos).

cand XRP a ajuns la maxim de aproape 4 dolari in ianuarie 2018, in urma cu un, in ianuarie 2017, pretul sau era de 0.006. Deci o crestere foarte mare (x650), astfel ca daca as fi avut xrp de 100 de dolari, dupa un an i-as fi transformat in peste 65.000 de dolari.

cand bitcoinul a ajuns la maxim, in decembrie 2017, cu un an in urma era aproape 800 de dolari, deci o crestere de doar 25 de ori. astfel ca cei 100 de dolari ii transformam in 2.500 de dolari.

am inteles, tu vrei doar sa-i dublezi/triplezi. dar de ce bitcoin? bitcoin chiar e cea mai nesigura/volatila moneda.

cresterile bruste sunt DOAR pentru a pierde lumea bani. da mai castiga si altii, iti dai seama, dar mai mare e pierderea. atat timp cat e controlat de bitcoin whales, ca binance, coinbase, kraken, okex si alti traderi/exchangeri mari, nimic nu e sigur. pretul e facut de ei, sa vinda/cumpere ei.

acum recent, cand bitcoinul a ajuns pentru putin timp la 10.000, a picat coinbase. bitcoinul a coborat la 8.500. pe 13 mai cineva muta 420 de milioane, si hopa bitcoinul a mai urcat 1.000.
intelegi ideea? asta inseamna trading.

mai bine as risca 1.000 in 100 de coins a cate 10 dolari bucata, decat 1.000 in bitcoin.
chiar daca vad zilnic ca bitcoin va ajunge la 100k, 200k, 300k. - stiri facute pentru tine, care te gandesti sa investesti pentru 1-2-3 ani.

va creste, bineinteles. poate la 20.000 iar, mai sare chiar si la 50.000 (oricum cresterea va tine maxim cateva zile - nu va fi nimic constant) dar cand? de peste 2 ani se asteapta ca bitcoinul sa sara iar de 20.000 - desi abia a mai urcat la 13.000 - dupa ce lumea isi vindea dupa un an bitcoinul luat la 20k pentru 3-4k.

care sunt cele mai bune sanse actuale?
ca intr-un an bitcoinul sa creasca x10 = 95.000 de dolari
sau xrp sa creasca x100 = 20 de dolari
 
Eu vad lucrurile diferit. Eu nu astept ca bitcoinul sa creasca, ci il vad plafonandu-se la 10.000$ maxim, o perioada de timp. Deci cand ajunge la 9700$ deja trebuie vandut, astepti iar sa scada vreo 1500$-2000$, iar cumperi. Lucrurile astea s-au intamplat de N ori in ultimul an si se intampla in continuare. Deci eu nu as investi maine in bitcoin, ci as astepta sa mai scada macar 1000-2000$, momentan caut doar platforma ideala pt. asa ceva ...

Eu nu sunt de acord cu cei din topic, care pastreaza bitcoinul mult timp intr-un portofel. Mie mi se pare ca de un an de zile trebuie sa-l tranzactionezi ca sa castigi. Altfel stai pe loc cu banii blocati ...

Si inca ceva legat de cei care au cumparat cand era mai sus, din ce am vazut inclusiv Alex. Foarte multi ganditi ca daca l-ati luat la 20.000$, pana nu se face iar 20.000$ stati cu el blocat, eu gandesc diferit legat de treaba asta, dar fiecare ia propiile decizii pe banii lui ...

Sa zicem ca a cumparat acel bitcoin cand era 15.000$. Il poti vinde chiar in pierdere si sa iesi pe plus intr-un final. Multi aveti banii blocati de mai bine de 2 ani. In ultimele luni, maxim 1 an de zile, puteati iesi din "gaura" asta daca il tranzactionati. Cum ? Il vindeati cand a fost 10.000$, iar in momentul ala erati 5000$ pe minus, dar aveati banii in dolari. Apoi asteptati pana s-a facut 5000$, moment in care cumparati 2 bitcoin. Iar acum cand a fost iar aproape 10.000$ aveati 20.000$, deci practic erati 5000$ pe plus, nu pe minus ...

Stiu ca o sa ziceti ca da, dar cine il vindea fix la 10.000$ si il cumpara fix la 5000$ (desi a fost si 3000$). Ok, erau sanse mai mici. Dar cu siguranta suma asta se putea face din mai multe tranzactii unde castigati doar 500$-1500$, daca tranzactionati de fiecare data un bitcoin intreg ...

Dar revin cu vesnica intrebare. Binance imi ofera treaba asta, sa tin banii inclusiv in dolari, nu mereu in crypto ? Atunci cand vand in profit sa stau cu banii pe platforma in dolari pana piata scade. Se poate asta pe binance ? Mersi ...
 
ii poti tine in USDT - aceeasi valoare ca dolarul.

mie mi-ai dat de inteles ca iei bitcoin acum si il vinzi peste un an. dar cand colo sa-mi spui de trading.
iti poti inmulti banii de 10 ori intr-o luna, daca esti bun. lol
 
Dar revin cu vesnica intrebare. Binance imi ofera treaba asta, sa tin banii inclusiv in dolari, nu mereu in crypto ? Atunci cand vand in profit sa stau cu banii pe platforma in dolari pana piata scade. Se poate asta pe binance ? Mersi ...
Cum a zis isshmen, ii tin in USDT , 1USDT = 1$ . Tranzactionarea e complicata si pe termen lung poti pierde. In exemplu tau cu pierdut 5000..deja ai pierdut juma din suma..inca 2-3 alegeri nefericite si aia e

Daca vrei sa faci profit mic pe zi gen 10-50$ maxim pe zi atunci bitcoin e cel mai ok pentru ca acum e 9000, apoi 9500 si poti jongla. DAR, trebuie sa fii pe faza mereu, mai mereu on sa le prinzi.

Vezi ca pe binance trebuie verificat contul, eu l-am verificat cu ce mi-a cerut. Il folosesc de 2 ani deja si chiar acum am 1000 euro stocati acolo si pregatiti de sell/buy

Sfatul meu e sa depui minimul si sa te joci nitel, sa intelegi graficele si platforma si toate functiile. Are si functii de "Vinde la x$" sau "cumpara la Y$" deci poti si programa treburile astea
 
Ultima editare:
bineinteles, bitcoin e cel mai bun in acest caz.

de optiuni binare ce spui? un fel de rosu/negru, mult mai riscant dar castiguri rapide.

la invitatia unui prieten (care a luat de pe urma mea $250 - ca tot am vorbit de referali in topicul meu), m-am bagat si eu pe IQoption. primul trade pierdut. apoi 14 consecutive prinse (noroc chior). in mai putin de 10 minute faceam peste 800 de dolari. nu-mi venea sa cred, urlam de bucurie. deja ma vedeam in noul seria 7.
in mai putin de 2 luni ajungeam sa pierd peste 10.000 de dolari :))
 
La optiuni binare nu ma bag, cum ai spus si tu, e noroc chior ...

Deci pt. ce vreau eu binance ar fi cea mai buna optiune ... se poate transfera din blockchain in binance bitcoin ?
 
se poate transfera din blockchain in binance bitcoin ?
Da, ai depozite separate in binance. Poti transfera orice cryptomoneda au ei iar pentru fiecare ai o adresa separata(le gasesti in cont). Iar apoi te joci fix cum vrei :)

PS: Astea-s comisioanele de la binance
Cod:
https://www.binance.com/en/fee/schedule
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus