Platforma app Romania

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Va propun urmatorul proiect si as vrea reactii sincere daca se poate.

Pe plan extern sunt multe platforme unde aveti posibilitate sa faceti app unele mai bune, altele mai rele in schimbul unei sume de bani.
Ce spuneti daca s-ar face asa ceva si pentru userii din Romania, unde fiecare in parte isi poate face o aplicatie profesionala cu un simplu drag and drop.

Costul pentru o platforma de acest gen este destul de mare la care se adauga un server bun pentru a putea rula toate aplicatiile cat si continutul urcat.

Variante pentru a acoperi costurile:
1. split ads unde userul primeste 70-80% iar platforma 30-20% din veniturile generate.
2. o suma per aplicatie, asta inseamna realizare, publicare si mentenanta la app.

Exista si optiunea 3 unde plata sa fie pe luna cu numar nelimitat de aplicatii sau poate un numar limitat, insa aici intervine o mica problema. Daca aplicatia unui user devine foarte populara cu 10 sau sute de mii de useri activii, acea taxa sa spunem de 10 euro pe luna nu poate acoperi cheltuielile la resursele generate. Asta daca tot continutul este urcat pe server, iar daca este app la un site normal fara sa incarce nimic sau minim de pe server, atunci merge. Sper ca am explicat bine.

Costurile pentru a lansa acest proiect sunt 2600 euro + 150 euro server care se plateste lunar.

Cu revshare la ads (admob) cred ca toti am fi multumiti si nimeni nu trebuie sa scoata un ban din buzunar pentru a face un app profesional pentru serviciul sau site lui.

-astept optinii sincere, critice
-ce revshare ar merge sa fie toti multumiti
- ai folosi o astfel de platforma
- optiuni ai dori sa aiba
- vrei sa fie publicat sub contul tau google play (costa 25 euro one time) sau pe contul default la platforma
- iOS este disponibil insa sunt cam stricti si costa destul de mult indiferent ce ai alege la punctul de mai sus
 
Singura problema pe care o vad eu e "sa o facem pentru ro" ... Poate gresesc, dar nu cred ca exista destule persoane in ro pentru a avea venit substantial. Adica e ok ca userii ro sa fie ca target principal, dar site-ul sa aiba si traducere in engleza macar
 
Este un proiect interesant insa asa cum spune si @Iurra838 nu stiu daca merge lansat strict doar pentru userii romani.


Proiectul este unul foarte complex (si scump, ma refer la platforma) daca vrei ca userul sa faca aplicatii profesionale... insa eu zic ca pentru inceput se poate incepe si cu template-uri prestabilite pentru site-uri de stiri, de articole, de video, de games, etc.. si cu optiune de personalizare a template-ului respectiv (culori, font, marime, logo, etc)..

Pentru acoperirea costurilor eu zic ca cel mai ok este cu abonament care are nr. limitat de aplicatii.
Se poate incerca si cu un abonament free in care introduci reclamele tale si ii dai si userului posibilitatea sa adauge si reclama lui si la ads sa faca rotate (o data reclamele platformei, o data reclamele userului).

Ideea cu publicarea aplicatilor userilor pe contul de google play al platformei nu stiu daca este o idee buna.. o sa fie contul plin cu tot felul de aplicatii care pot sa dauneze contului si automat sa fie dezactivat din cauza aplicatilor facute de useri (se poate totusi incerca si varianta asta, dar aplicatile sa fie moderate si sa fie acceptate doar cele "hight quality").

Pentru mentenanta / posibilitatea editarii unei aplicatii se poate tot pe baza de abonament sa salvezi fiecare aplicatie in baza de date pentru o anumita perioada de timp (in functie de abonament: ex: 1 luna, 12 luni) si utilizatorul sa aiba acces sa faca eventuale modificari ale aplicatiei lui si peste X luni.


Ai deja un script care face chestia asta? ca sunt curios ce optiuni are si cum arata
 
Platforma o poate folosi oricine insa eu o dedica pentru romani, sa avem un loc unde sa putem face aplicatii de care vrem si cate vrem. Eu cunosc problema asta bine pentru ca am cautat in lung si lat ceva bun si in afara de appie aia care am facut pentru roforum nu mai exista, dar si acestia au inchis pravalia se pare.

Ai deja un script care face chestia asta? ca sunt curios ce optiuni are si cum arata


app2.png
 
Loading...
Back
Sus