PhpVibe este pe duca

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Azi am primit un mesaj ca phpvibe este pe duca, adica moare, dispare, se duce pe alta lume, etc.
Cand a inceput acest proiect acum cativa a fost unul bun, foarte folositor, un load super fast, insa in timp si-a pierdut identitatea.
Cu peste 10.000 webmasteri platitori si 60.000 licente active trebuia sa fie un succes, dar fara un management bun se pare ca este pe moarte.
Din discutiile cu mario am inteles ca proiectul a fost in ultimii ani ca ceva extra pentru ca aveau alte proiecte din care scoteau bani. Au investit mult in backend la optiuni care nu sunt utile, insa pe partea de frontend nu au facut nimic. Lipsa de plugin si theme si-a spus cuvantul, din care se putea aduce un extra castig. Sunt multe platforme de gen si chiar sunt oferite gratis iar venitul este din theme, plugin si munca custom.
Cererea de theme si plugin a fost insa nu au fost bagate in seama din motiv ca nu se vor cumpara, dar nu stii pana nu faci cateva. Daca se facea o thema pentru fiecare nisa, plus plugin sa ajute la automatizare, implementare vast si altele e posibil sa nu fi ajuns in aceasta situatie.

Chiar si asa platforma pe partea de reclame, in special versiunea mobila are o rata de conversie destul da buna la reclame. Stiu pe cineva care a rulat un site de video pe alta platforma si nu scoatea mare lucru, apoi dupa ce s-a mutat pe phpvibe, cu acelasi trafic a ajuns la 700+1000 euro pe luna, cu acelasi tip de reclame.
Daca sunt developeri pe aici dispusi sa incerce, as putea vorbi cu Mario sa-l preluam, dar nu pot garanta. Cu sugestiile mele si codarea voastra il putem transforma si aduce venituri.
Insa nu garantez ca va fi de acord.
 
nu il folosesc si nu ma intereseaza, daca consideri ca merita preluat poti incerca
 
daca consideri ca merita preluat poti incerca
A fost asa ca idee. Nu stiu ce conditii ar fi, dar daca se gasesc 2-3 coderi se poate face ceva frumos. Ultima versiune functioneaza pe sistemul la wordpress, deci ar trebui sa fie usor de facut si implementat theme si plugin.
 
Azi am primit un mesaj ca phpvibe este pe duca, adica moare, dispare, se duce pe alta lume, etc.
Cand a inceput acest proiect acum cativa a fost unul bun, foarte folositor, un load super fast, insa in timp si-a pierdut identitatea.
Cu peste 10.000 webmasteri platitori si 60.000 licente active trebuia sa fie un succes, dar fara un management bun se pare ca este pe moarte.
Din discutiile cu mario am inteles ca proiectul a fost in ultimii ani ca ceva extra pentru ca aveau alte proiecte din care scoteau bani. Au investit mult in backend la optiuni care nu sunt utile, insa pe partea de frontend nu au facut nimic. Lipsa de plugin si theme si-a spus cuvantul, din care se putea aduce un extra castig. Sunt multe platforme de gen si chiar sunt oferite gratis iar venitul este din theme, plugin si munca custom.
Cererea de theme si plugin a fost insa nu au fost bagate in seama din motiv ca nu se vor cumpara, dar nu stii pana nu faci cateva. Daca se facea o thema pentru fiecare nisa, plus plugin sa ajute la automatizare, implementare vast si altele e posibil sa nu fi ajuns in aceasta situatie.

Chiar si asa platforma pe partea de reclame, in special versiunea mobila are o rata de conversie destul da buna la reclame. Stiu pe cineva care a rulat un site de video pe alta platforma si nu scoatea mare lucru, apoi dupa ce s-a mutat pe phpvibe, cu acelasi trafic a ajuns la 700+1000 euro pe luna, cu acelasi tip de reclame.
Daca sunt developeri pe aici dispusi sa incerce, as putea vorbi cu Mario sa-l preluam, dar nu pot garanta. Cu sugestiile mele si codarea voastra il putem transforma si aduce venituri.
Insa nu garantez ca va fi de acord.

Din pacate am primit si eu un email de la ei, ar fi pacate, este un produs romanesc bun !

Este un produs bun, am cumparat si mie mi-a mers bine scriptul ! Il recomand, am primit si eu mailul ziua trecuta parca, din pacate, trec printr-o perioada mai dificila financiar si nu as putea sa ajut in nici un fel platforma !
 
Ultima editare:
We're sorry!
PHPVibe is here to stay!

Our deepest regrets for Cristian's email, which was misleading or just poor interpreted information, sometimes carrying too much leads to reckless decisions and outbursts.
We apologize!

My name is Marius, most of you know me as Mario, I am the founder of PHPVibe and CEO of the managing company , please allow me to clarify this situation:
First, indeed the PHPVibe sales are not what they used to be but MediaVibe generates revenue from custom jobs based on this cms, we've acquired many contracts including some with multinational companies from this lead.
PHPVibe's custom jobs make up to 39% of our income, commercial sales just below 5%.
Indeed this numbers are bad but this brand "PHPVibe" is what put us on the market and made us visible.

Closing development? Not in our plan!
Substituting the PHPVibe team handling the development of the commercial cms, which has had very poor results, indeed was to be discussed.
Discussions about pulling PHPVibe off the market have existed, but not closing it, just new sales, one idea is to acquire new sales only via custom jobs.
But this won't "close PHPVibe" or affect existing clients.
There is no final decision about this.


Let me be very clear : We've done numerous custom jobs, received countless congratulations and success stories this years for this project and has made us known to many influential people and businesses as developers, we don't plan in any way to abandon it, we plan on raising it back to number 1!

We've already added in v6 :
- Premium content with monthly subscriptions
- Pay to watch video (we may extend this with a plugin for revenue sharing in the future)
- A new player for Youtube & Vimeo (Keeping it a surprise for now!)
- VideoJs IMA ads, JwPlayer Ads support, Flowplayer video ads plugin support
- Wave mp3 player
- Json files based languages (Non-sql stored)
Both this email and the Facebook page are at your disposal for suggestions and issue reporting. We'd love to get more feedback on what PHPVibe should become with the next version(s).

Thank you for your contributions so far, we do appreciate them and we'll make sure to repay you with a valuable free gift for the trouble once we have the next plugins batch ready!
But there is no need to hurry a purchase or deposit in order to keep this project alive.

I apologize on behave of our entire company for Cristian's newsletter!
A new team for this project will be acquired soon!


Regards,
Marius 'Mario' Patrascu,
Media Vibe Solutions
 
Am vrut sa comentez, dar m-am razgandit. Iar o sa zica lumea ca sunt negativist :)
 
Eu ma bucur sincer cand vad proiecte romanesti de succes.
Tot astept ziua cand n-o sa mai lucrez pentru altii si o sa reusesc si eu cu un proiect propriu. Pana o sa devin "faimos" o sa raman anonim :)

Nu stiu prea multe despre acest proiect, dar de obicei cand se schimba programatorii la un proiect custom e cam jale.
Multi programatori nu lucreaza pe scripturi incepute de altii pentru ca le ia prea mult sa le inteleaga, stilul de munca difera etc.. Adica nu o sa mai iasa un proiect la fel de bine optimizat cum se dorea.

Din cauza asta la proiecte mai mari de 500 de ore pun de obicei sa lucreze 2 oameni. Daca intre timp pleaca unul, sa poata continua celalalt.

Asta e doar unul din motivele pentru care tot mai multa lume prefera wordpress. Pe langa ca se pot face proiecte tot mai complexe, poti schimba oamenii care iti lucra la ele mult mai repede si cu mai putine batai de cap, pe cand la un proiect custom cam ramai legat de programatorul care ti-a facut scriptul.
 
Loading...
Back
Sus