Pentru cei cu siteuri video

Valentina

New Member
Registered
Am observat acum cateva momente caci siteul 990punctRO are afisat un baner cum ca siteul ar fi sechestrat de Ministerul public. Vroiam doar sa va anunt pe cei cu astfel de siteuri. ( Acest nume de domeniu este sechestrat în conformitate cu dispoziţiile art.249 din Codul de procedură penală. Prezentul nume de domeniu face obiectul unei cauze penale. )

Alex te rog sa inchizi sau sa stergi topicul daca crezi ca este irelevant.
 
Art. 249

Condiţiile generale de luare a măsurilor asigurătorii

(1) Procurorul, în cursul urmăririi penale, judecătorul de cameră preliminară sau instanţa de judecată, din oficiu sau la cererea procurorului, în procedura de cameră preliminară ori în cursul judecăţii, poate lua măsuri asigurătorii, prin ordonanţă sau, după caz, prin încheiere motivată, pentru a evita ascunderea, distrugerea, înstrăinarea sau sustragerea de la urmărire a bunurilor care pot face obiectul confiscării speciale sau al confiscării extinse ori care pot servi la garantarea executării pedepsei amenzii sau a cheltuielilor judiciare ori a reparării pagubei produse prin infracţiune.

(2) Măsurile asigurătorii constau în indisponibilizarea unor bunuri mobile sau imobile, prin instituirea unui sechestru asupra acestora.

(3) Măsurile asigurătorii pentru garantarea executării pedepsei amenzii se pot lua numai asupra bunurilor suspectului sau inculpatului.

(4) Măsurile asigurătorii în vederea confiscării speciale sau confiscării extinse se pot lua asupra bunurilor suspectului sau inculpatului ori ale altor persoane în proprietatea sau posesia cărora se află bunurile ce urmează a fi confiscate.

(5) Măsurile asigurătorii în vederea reparării pagubei produse prin infracţiune şi pentru garantarea executării cheltuielilor judiciare se pot lua asupra bunurilor suspectului sau inculpatului şi ale persoanei responsabile civilmente, până la concurenţa valorii probabile a acestora.

(6) Măsurile asigurătorii prevăzute la alin. (5) se pot lua, în cursul urmăririi penale, al procedurii de cameră preliminară şi al judecăţii, şi la cererea părţii civile. Măsurile asigurătorii luate din oficiu de către organele judiciare prevăzute la alin. (1) pot folosi şi părţii civile.

(7) Măsurile asigurătorii luate în condiţiile alin. (1) sunt obligatorii în cazul în care persoana vătămată este o persoană lipsită de capacitate de exerciţiu sau cu capacitate de exerciţiu restrânsă.

(8) Nu pot fi sechestrate bunuri care aparţin unei autorităţi sau instituţii publice ori unei alte persoane de drept public şi nici bunurile exceptate de lege.


Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-procedura-penala-ncpp/art-249
 
Aici este corect !!!
Fraude comise prin sisteme informatice şi mijloace de plată electronice

Art. 249

Frauda informatică

Introducerea, modificarea sau ştergerea de date informatice, restricţionarea accesului la aceste date ori împiedicarea în orice mod a funcţionării unui sistem informatic, în scopul de a obţine un beneficiu material pentru sine sau pentru altul, dacă s-a cauzat o pagubă unei persoane, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.


Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-249
 
@Valentina ai postat chiar in momentul cand voiam sa dau publicare. Noroc ca am verificat inainte sa public. :p
7d7316bd341543db9860e55a5ab01f57.png


Sa vedem acum in cati baga frica noua actiune a parchetului?
990.ro avea filmele hostate pe propriile servere sau doar embed?
Sa stiu daca imi fac full backup la site. :D
 
Tocmai am dat backup si sunt peste 420gb, Daca mai adaug inca 100 filme va ajunge la 1.7Tb la backup. Sa vedem unde-l pun pentru a face usor restore.
E bun de mine ca nu am servere in romania si nici domeniu .ro ca altfel o puteam pati.
Dar nu inteleg un lucru. Mai sunt site in romania care hosteaza filme si nu patesc nimic. Openload spre exemplu, este firma romaneasca si daca verifici vezi ca unele servere sunt in romania la 2 universitati plus la o institutie de stat.
Oare cum decid procurori pe cine acuza si ce site-uri inchide?
 
Probabil din cauza reclamatiilor.
Altfel nu au de ce sa se autosesizeze.
Pana si procrorul/judecatorul/avocatul/grefierul/etc s-au uitat cel putin o data la un film piratat pe net.
 
Tocmai am dat backup si sunt peste 420gb, Daca mai adaug inca 100 filme va ajunge la 1.7Tb la backup. Sa vedem unde-l pun pentru a face usor restore.
E bun de mine ca nu am servere in romania si nici domeniu .ro ca altfel o puteam pati.
Dar nu inteleg un lucru. Mai sunt site in romania care hosteaza filme si nu patesc nimic. Openload spre exemplu, este firma romaneasca si daca verifici vezi ca unele servere sunt in romania la 2 universitati plus la o institutie de stat.
Oare cum decid procurori pe cine acuza si ce site-uri inchide?
Nu cred ca s-au sezizat din oficiu, avand in vedere ca 990 era unul din cele mai accesate site-uri de acest gen, probabil s-au facut una sau mai multe plangeri de catre persoanele care aveau drepturi asupra continutului respectiv
 
Nu gazduiau ei filmele le urcau pe site-uri gen videomega,openload,etc.
Cazul este mai vechi cred ca din cauza la voyo deoarece acum 2 ani stiu ca au facut reclamatie cu mai multe site-uri printre care se afla si 990.ro
 
Daca tot e acest caz acuma cu 990.ro, intreb: cum e mai bine sa iti protejezi siteul? Una din optiuni este sa iti cumperi numele domeniului din strainatate si sa fie com, net, info, tv, etc etc.In nici un caz sa nu fie .ro, iar filmele sa fie urcate prin cod embed la openload, videomega.

Alte idei de protectie stiti?
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus