Pentru cei care folosesc sentora panel

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Sentora ramane putin in urma cu trendul si necesitatile de care are nevoie piata. Chiar daca este un panel simplu, usor, nu consuma multe resurse, fapul ca nu vine cu update pentru a respecta ultimele necesitati face lumea sa renunte la acesta.
Motivul principal pentru care sentora nu face upgrade este SUHOSIN care inca nu exista o versiune stabila pentru php7. Daca ai sentora nu poti rula php 7 . x plus ca sunt si alte module care trebuiesc actualizate sau modificate pentru a functiona bine.

In ultima perioada am testat Vesta Panel si Centos Panel. Pentru userul normal recomand Vesta panel pentru ca este gratis pe cand la Centos Panel unde are mai multe optiuni, unele elemente de securitate si performanta se pot activa doar daca activezi premium, care nu este mult, 1$ pe luna.

Daca iti permiti 1$ pe luna atunci recomand Centos Panel Pro care este mult mai usor de folosit, mai ales pentru cei care sunt obisnuiti cu cpanel unde ai totul la indemana.

Vesta Panel:
Este gen sentora unde majoritate setarilor se fac din consola iar in panel ai basic necesar.
Un avantaj la acesta este ca poti folosi nginx + phpfpm care dubleaza performanta fata de nginx + apache.

Centos Panel Pro
Poti face cam totul din panel si doar daca vrei ceva extra si neaparat nevoie trebuie sa intri in consola.
Poti avea mai multe versiuni de php si schimbat versiunea se face foarte usor.
Versiunea pro iti da posibilitatea sa rulati nginx + apache + vanishcache.

Deci pana cand sentora sau SUHOSIN va face tranzitia catre php 7.x recomandarea mea este sa alegeti alt panel.

Nu este nici o problema daca folositi sentora cu php 5.6.x dar pe zi ce trece riscul de securitate creste, plus curand majoritatea la theme, plugin vor suporta minim php 7.x, adica pe o versiune veche nu va functiona.

La fel trebuie sa tineti cont ca theme, plugin, script mai vechi e foarte posibil sa nu functioneze bine sau deloc pe php7.x.
 
Presupun ca AI dezactivat SUHOSIN sau nu AI verificat daca Este activ sau nu.
Da UN PHP v si vezi ce iti da.
SUHOSIN face parte din sentora core si dezactivarea lui duce la multe probleme de security.
 
Pot sa comfirm cele spuse de AlexH mai sus. De ceva vreme site-urile mele mergeau foarte greu... aveau load mare. Orice am facut nu dadea rezultate. Nici sa editez direct din wordpress nu puteam.... Serveru era Ok .. dar.....

Acuma am schimbat pe altceva si nu stiu daca ati auzit de VITEZA LUMINII ( asa imi merg site-urile acuma ) si totul datorita lui AlexH care a facut toata treaba . Multumesc cu ocazia asta inca o data.
 
Recompilezi suhosin dupa update la php si ar trebuii sa mearga.
 
Sa inteleg ca am facut alegerea buna cu serverul care l-am configurat pe centos web panel in ciuda impulsurilor de la tine sa pun sentora :)
Recomandarea se Mai schimba in functie de situatie.
Am recomand si voi recomanda sentora pentru cei ce vor ceva simplu si au resurse putine.
Chiar voiam sa iti recomand sa schimbi panel pe server pentru a rezolva cateva probleme.
Centos panale consuma de doua ori Mai multe resurse decat sentora.
 
Loading...
Back
Sus