Paypal - Decizie fara precedent in istoria internetului. Tu vei mai folosi paypal?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Este incredibil ce se va intampla incepand cu data de 01.05.2015. Pe aceasta data va intra in actiune noua politica si termeni la paypal.
Multi o sa spuneti care este problema, ca au fost o gramada pana acum. Doar ca acest update te va afecta atat pe tine, cat si restul lumii, azi si restul vietii tale si a copiilor tai.

De ce noul update la termenii paypal este fara precedent?

Pentru ca paypal va detine toate drepturile tale morale si comerciale atat azi cat si in viitor daca folosesti serviciile lor.

sa spunem ca esti web designer si folosesti paypal pentru a primi plati, vinde produsele tale.
Automat paypal va detine toate drepturile de folosire asupra continutului tau. Aceste drepturi nu pot fi retrocedate in caz ca renunti la folosirea serviciilor paypal. Acestia vor avea toate drepturile pe viata.
Un alt lucru interesant este ca pe langa faptul ca au drepturi depline la produsul realizat astazi cand foloseai paypal, ci vor avea drepturi depline la toate produsele sau serviciile care le vei face in viitor.

Cu alte cuvinte esti sclavul paypal, sau esti proprietatea lui.
NQIRTM0.png


https://www.paypal.com/ie/webapps/mpp/ua/upcoming-policies-full?locale.x=GB

Pentru a intelege care sunt ramificatiile acestei decizii a paypal cautati pe net Trans-Pacific Partnership. Pentru documente clasificate legat de acest tratat cautati pe WikiLeaks.

PaypalSucks.jpg


Tu vei mai folosi paypal dupa 01 iunie 2015?

Eu cu sigunranta nu. Cel putin nu voi avea activ pe nici un site serviciul de plata paypal. Il voi tine acolo pentru plati private.
 
exact, il vom folosi numai pentru plati intre clienti pentru servicii oarecare, vor pierde tranzactii gramada, sa le fie rusine
 
exact, il vom folosi numai pentru plati intre clienti pentru servicii oarecare, vor pierde tranzactii gramada, sa le fie rusine

Pentru noi care nu avem site-uri mari sau implicati tare in ecommert nu e problema. Acum sa te gandesti o secunda la toti cei care vand pe ebay.com. Tot ce vand sau tranzactiile care le fac acolo vor fi proprietatea paypal.
Si asta e doar un exemplu.

Poate cei de la freedom vor schimba metoda de plata. Ca altfel orice video urcat pe youtube si primit plata prin paypal, acestia vor avea toate drepturile asupra lor.
 
Cred ca marile company ca si Amazon, Ebay, etc.., va incepe sa isi implementeze singuri sisteme de plata :( . Dar privind partea plina a paharului poate o sa avem sisteme noi cu mai multe functionalitati :)
 
Cred ca marile company ca si Amazon, Ebay, etc.., va incepe sa isi implementeze singuri sisteme de plata :( . Dar privind partea plina a paharului poate o sa avem sisteme noi cu mai multe functionalitati :)

Amazon are deaja propriul sistem de plata.
Paypal este detinut de ebay, asa ca nu vor schimba nimic.
Pentru coderi acum e sansa sa faca un ban pentru a profita de aceasta situatie. Module de plata pentru toate platformele care sa inlocuiasca sistemul paypal.
 
Pentru coderi acum e sansa sa faca un ban pentru a profita de aceasta situatie. Module de plata pentru toate platformele care sa inlocuiasca sistemul paypal.
Cam greu pentru a face acest lucru, dar nu contest ca nu va fi devs care o sa faca si vor avea mari probleme de securite :(
 
Eu cred ca nu ati inteles bine partea respectiva din termeni.
When providing us with content or posting content (...) using the Services, you grant the PayPal Group (...) right to exercise any and all copyright (...) rights you have in the content (...).
Eu din asta inteleg ca doar atunci cand postezi continut pe siteul lor, prin serviciile lor, doar atunci le oferi lor dreptul intelectual.
In exemplul de mai sus ca designer, atat timp ca nu trimiti content catre client printr-un site sau serviciu paypal nu au cum sa capete ei niciun drept asupra lucrarii prestate catre client.

Cititi si articolul asta: http://www.isfanficlegal.com/post/117357444059/paypal-what-the-heck-does-your-user-agreement
That clause basically means (...) that PayPal has a nonexclusive right to use what you post/upload to their site (...).


Deci v-ati cam panicat degeaba ;) si am inteles ca vor modifica paragraful respectiv ca sa fie mai usor de inteles.
 
Totusi inca mai avem un pic de timp pana se modifica ToU.

@Andrei Telteu Lb Eng se poate intelege in mai multe feluri, la fel ca Lb. Romana, iar pana nu se modifica ToUul oficial, orice alt blog/website care face analiza pe text nu este 100% concrect si/sau corect :)
 
Eu cred ca nu ati inteles bine partea respectiva din termeni.

Eu din asta inteleg ca doar atunci cand postezi continut pe siteul lor, prin serviciile lor, doar atunci le oferi lor dreptul intelectual.
In exemplul de mai sus ca designer, atat timp ca nu trimiti content catre client printr-un site sau serviciu paypal nu au cum sa capete ei niciun drept asupra lucrarii prestate catre client.

Cititi si articolul asta: http://www.isfanficlegal.com/post/117357444059/paypal-what-the-heck-does-your-user-agreement



Deci v-ati cam panicat degeaba ;) si am inteles ca vor modifica paragraful respectiv ca sa fie mai usor de inteles.
Services - si metoda de plata e un serviciu, si butonul Donate e un serviciu PayPal si serviciile PayPal Pro s.a.m.d ca sa nu mai amintesc de API folosit in woocommerce sau alte pluginuri care folosesc API PayPal care daca trag line e tot un serviciu.
Oricum mi-am indreptat de ceva timp atentia spre Zombaio care accepta nisa adult si Bitcoin ca metode de plata... oricum PayPal sucks din foarte multe puncte de vedere.
 
Loading...
Back
Sus