Pay to unlock this content

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca multi dintre voi ati vazut ca acest trend ''Pay to unlock this content'' a inceput sa fie implementat de foarte multe site-uri, in general cele de pe extern.
Pay to unlock this content functioneaza pe doua sisteme, pentru a da userului posibilitatea de a alege.

1. Pay to unlock this content acces nelimitat la continut cu plata lunara
2. Pay to unlock this content cu acces per produs, articol, video

Prima varianta mereu are un pret mai mic fata de varinata adoua si chiar nimica toata pentru toate buzunarile. Ca un exemplu, prima varianta are un pret de 1.18$ pe cand adoua are intre 0.20 si 1$.

Ok, acum veti spune cine plateste pentru a vedea un articol sau a citit un site. Ei bine va spun ca sunt foarte multi care platesc si numarul acestora continua sa creasca de la o zi la alta.
Asta ne face sa intelegem ca in curand majoritatea la continut va deveni cu plata si gratis veti vedea foarte putine si daca sunt gratis, atunci iti trebuie cateva minute bune sa treci peste mii de reclame.

Abuzul de reclame este si motivul pentru care multi useri aleg sa plateasca pentru a vedea acel continut fara probleme.
Pentru a intelege mai bine va ofer exemplu unui client care are site de filme online, adult si multe altele. Are cont premium mai mai toate site-urile de continut, de la filme pana la articole de interes general.
Pe site-urile lui are sute de reclame si cand l-am intrebat dece plateste, mi-a spus ca atunci cand vrea sa vada un film sau episod, nu vrea mii de reclame ci clean si fara probleme, plus foloseste aceste surse pentru a aduce continut pe site la el.
Chiar un moment dat a spus : Lasa fraieri sa vada filmele la mine pe site si sa stea 10 minute sa inchida reclame.

Unele site de stiri ati vazut ca la accesare iti arata 5% din articol, apoi te pune sa completezi un sondaj. Ai si optiunea sa scapi de asta contra unei sume mici de bani pe luna.

La inceput multi vor spune ce afacere faci din 0.50$ acces pe luna pentru un utilizator. Problema este ca multi faceti calculul per user si nu per volum.
Sa spunem ca intr-o luna 50.000 persoane iti acceseaza siteul tau. Apoi din acestia 10.000 platesti cei 0.50$ pentru acces. Asta inseamna 5000$ pe luna din acces si daca scazi 5% taxe de procesare iti ramane 4750$.

Majoritatea dintre voi sunteti webmasteri asa ca va intreb daca ati include acest sistem pe site vostru sau daca ati plati acces undeva.
Cum arata viitorul din punctul vostru de vedere?
 
Am mai primit si eu mesaje, sa pun o taxa modica gen 5 euro si sa scot reclamele. Nu as pune pentru ca mi-e frica. Sa nu-mi bata la usa pentru evaziune fiscala... Iar ca sa platesc impozit pe venit..nu as putea ca nu e legal site-il :). Am facut si eu un calcul. Bani as face mult mai multi decat din reclame. Daca 5000 ar plati 5 euro pe luna, as face 25k/luna. Un vis frumos. Si 1000 daca ar plati...
 
Loading...
Back
Sus