Pareri si sfaturi pentru Vlog/ Canal pe youtube

Ce credeti ca prinde mai bine?
Cred ca cel mai bine ar prinde un jurnal personal unde filmezi tot ce faci zilnic si apoi postezi un colaj de 10-15 minute. Pentru ca esti frumoasa multi se vor abona sa vada ce faci zilnic, nu mai spun de concurenta, adica femeile care din invidie iti vor vizita canalul zilnic.
Apoi parerea ta sincera despre orice vrea inimioara ta. :D Daca vrei sa te joci cu mintea oamenilor vezi ce topicuri sunt in trend zilnic si postezi o opinie pro despre partea minoritara.
Daca poti face un colaj ca acesta din activitatile tale ar super.
 
Buna,

Recent am creat un canal pe youtube. Am facut un test momentan si am postat un vlog mai mult sa vad cum se editeaza, etc. Acum ma gandesc sa fac video-uri cu o prietena dar nu stim pe ce tema sa fie. Ce credeti ca prinde mai bine? Multumesc.

Normal Ce faci tu este SPAM acuma si ar trebui sa te Sanctionez dar.... Tinand
Buna,

Recent am creat un canal pe youtube. Am facut un test momentan si am postat un vlog mai mult sa vad cum se editeaza, etc. Acum ma gandesc sa fac video-uri cu o prietena dar nu stim pe ce tema sa fie. Ce credeti ca prinde mai bine? Multumesc.


Asa cum a zis si @AlexH ... :

"Cred ca cel mai bine ar prinde un jurnal personal unde filmezi tot ce faci zilnic si apoi postezi un colaj de 10-15 minute. Pentru ca esti frumoasa multi se vor abona sa vada ce faci zilnic, nu mai spun de concurenta, adica femeile care din invidie iti vor vizita canalul zilnic."

Apropo sa nu uiti sa mentionezi in urmatorul Clip Roforum.net si pe urma sa postezi clipul aici. O sa ai niste distribuiri pe facebook de la mine pe paginile mele + cateva Grupuri
 
Ultima editare:
Vorbesti prea putin, trebuie sa interactionezi mai mult cu viitorii abonati. In "vlog" 90% e o filmare in care nu spui nimic, doar filmezi si atat ...
Trebuie sa vorbesti sau sa faci ceva interesant 90% din timp, nu invers. Acele momente cand nu spui nimic ar trebui sa fie niste cadre mai reusite, gen un apus, un rasarit, etc. Acelea trebuie filmate diferit fata de restul vlog-ului si eventual cu o melodie (care sa nu aiba copyright) pe fundal ...
Sunt momente cand ti camera invers si ar trebui sa ne uitam cu gatul intors, ceea ce e incomod. Trebuie mereu sa ti camera cum trebuie ...
Vorbeste in romana, e foarte important ...

P.S. O parere sincera, mai ai foarte mult de evoluat ca sa faci vlog. In acel video e doar o simpla filmare, putin taiata si atat. Trebuie sa nu ai track la camera, sa vorbesti ca si cand ai fi un vlogger, nu ca si cand te-ai filma sa trimiti unui prieten/prietene ...

Ca tema poate fi chiar calatoritul ...

Edit: Uita-te pe canalul lui Backpackyourlife si incearca sa te inspiri atat la partea de editat, cat si la partea de continut propriuzis ...
 
Vorbesti prea putin, trebuie sa interactionezi mai mult cu viitorii abonati. In "vlog" 90% e o filmare in care nu spui nimic, doar filmezi si atat ...
Trebuie sa vorbesti sau sa faci ceva interesant 90% din timp, nu invers. Acele momente cand nu spui nimic ar trebui sa fie niste cadre mai reusite, gen un apus, un rasarit, etc. Acelea trebuie filmate diferit fata de restul vlog-ului si eventual cu o melodie (care sa nu aiba copyright) pe fundal ...
Sunt momente cand ti camera invers si ar trebui sa ne uitam cu gatul intors, ceea ce e incomod. Trebuie mereu sa ti camera cum trebuie ...
Vorbeste in romana, e foarte important ...

P.S. O parere sincera, mai ai foarte mult de evoluat ca sa faci vlog. In acel video e doar o simpla filmare, putin taiata si atat. Trebuie sa nu ai track la camera, sa vorbesti ca si cand ai fi un vlogger, nu ca si cand te-ai filma sa trimiti unui prieten/prietene ...

Ca tema poate fi chiar calatoritul ...

Edit: Uita-te pe canalul lui Backpackyourlife si incearca sa te inspiri atat la partea de editat, cat si la partea de continut propriuzis ...
Posibil dupa ce o sa fac pasii aceia o sa fiu pregatita pentu Vlog! Momentan o sa tin cont de tot ce mi-ati spus aici. Multu!
 
Oricum pe scurt, uita-te la alti vloggeri cu ochii unui viitor vlogger si la orice lucru incearca sa-ti pui intrebarea "cum a facut asta", atat pe partea de editat cat si filmatul propriuzis ...

A da si sa nu uiti de cel mai important lucru. Trebuie sa ai neaparat un stabilizator de imagine, sau daca nu macar un trepied. Nu poti filma doar cu o camera/telefon, fara sa ai acel mic trepied, dar ideal ar fi un stabilizator. Nu e vorba doar de acel "maner" care o sa te ajute cand filmezi, dar stabilizeaza imaginea foarte mult. Acela iti poate da senzatia ca filmezi ca un profesionist. Poti alerga, iar imaginea nu se mai misca. Iti las mai jos un clip cu un stabilizator pt. telefon si o sa intelegi exact la ce m-am referit ...

 
Buna,

Evita sa mai filmezi intorcand telefonul sau camera deoarece e foarte incomod pentru cai care se uita. Pentru partile in care nu spui nimic, ai putea sa inregistrezi un material dupa, adica cumperi un microfon, si incepi sa vorbesti despre locul vizitat sau despre ce vrei tu, insa ai grija ca vocea sa aiba o calitate cat mai mare si sa fie ceva interesant.

Oamenilor le place sa urmereasca viata altora sau sa afle chestii interesante despre o anumita locatie, deci ai putea merge la inceput pe niste clipuri de 10 min, si in functie de evolutie sa le faci mai lungi sau mai scurte. Adica, un clip despre chestii interesante despre Venetia si un alt clip, despre vacanta ta in Venetia, ce ai vizitat, ce ti-a placut etc. In plus, mai poti face clipuri si despre cum iti alegi tu vacantele, pe baza caror criterii, despre biletele de avion, eventual faci un blog si te apuci de afiliere daca vrei sa scoti bani, insa partea asta mai incolo, deoarece e devreme.
Oricum, subiecte ar fi chiar multe, testeaza tot ce poti si vezi care prind cel mai bine iar ulterior, incearca sa faci clipuri doar ca si cele care au multe vizualizari.

Ceea ce au spus si altii, incearca sa vorbesti mai mult, sunt parti in care nici nu e filmat foarte bine si nici nu se prea intelege ce vorbesti.

Cert e ca potential exista pe nisa asta, chiar unul foarte mare, deoarece in limba romana, doar Catalin de la BackPackYourLife face treaba buna. E mult de vorbit aici, insa totul trebuie luat cu incet si cu grija, deoarece nu poti fi cea mai buna din prima zi, nimeni nu e invatat din nastere, asa ca mult spor de munca si apuca-te de treaba ca poti avea succes.
 
Daca vrei o parere sincera..
Clipul postat e foarte slab. Filmat prost, nu spui nimic, nu areti nimic..
Probabil ti-ai dat deja seama de asta dupa numarul mic de vizualizari (desi l-ai postat si pe pagina de facebook)
Am vazut ca te ocupi de makeup. Cred ca mai bine ai incepe sa filmezi ceva "creatii". From zero to hero gen.
Nu tutoriale ca de astea e plin internetul.

Ps: daca persoana cu care te gnadesti sa filmezi e tipa din clip, te-as sfatui sa renunti la idee. e prea mare contrastul dintre voi.
 
Dacă vrei să faci vlog despre călătorie, te poți inspira de pe canalul ăsta: https://www.youtube.com/channel/UCvZSJLg7pjLHzAyMMJvtnmw
Baftă :)
Am mai vazut ca a dat cineva exemplul canalul asta, dar personal nu mi se pare un exemplu bun din mai multe motive. Nu vreau sa detaliez ca e tarziu, dar ar trebui sa stiti ca: Andrei fiind actor a plecat la drum cu o baza destul de mare de fani. Desi stie sa vorbeasca in fata camerei (se vede ca are experienta), calitatea videoclipurilor postate de el e destul de slabuta (atat ca editare cat si ca si continut). Titlurile + thumbnailurile clipurile postate de el sunt in marea majoritate clickbait, un gen de fake news. Estimez ca datorita lor are cel putin +50% din vizualizari. Acum unii ar zice ca e bine, doar ca intr-un an de zile nu a reusit sa isi faca o comunitate de fani strict pt treaba asta (iti poti da seama din lipsa donatilor pe patreon), are o gramada de dislikeuri la clipuri si comentarii negative din cauza asta. Pe termen lung parerea mea e ca nu va evalua in acest mod (vezi cazul zmenta).

Ontopic:
Am avut rabdare acum si am vazut tot clipul lui Denise. Am inteles acum ideea, dar cred ca a fost aplicata prost :)
Ce cred eu ca a vrut ea sa exprima a fost ceva de genul ce face gagica asta:
https://www.youtube.com/channel/UCVsTboAhpnuL6j-tDePvNwQ (vezi clipurile de travel). Dar pentru asta iti trebuie bani, timp, scule + cameraman. Si multa editare :D
 
@WPMT , Fata de ai dat-o tu ca exemplu are aproape 2,5 milioane de abonati si continut in limba engleza. Instagramul ei se duce spre 1 milion si el. Fata aia face mai mult ca sigur zeci de mii de dolari pe luna si 100% nu-si editeaza singura vlogurile ... :))

Dar in rest, da, poate fi luata ca model de urmat. Se poate inspira din vlogurile ei ...
 
Loading...
Back
Sus