Pagespeed Score

GoldMember

Active Member
Registered
Full Member
Salut.

Am si eu o nedumerire, legata de acest pagespeed score. Problema sta asa: Inainte aveam un pagespeed de 85-90% pana au trecut la compania vietii care face acest audit moment in care mi s-a dus la 10% site-ul FARA NICI O MODIFICARE. Am inteles ca acum aduitul este facut de alta companie etc. dar nu inteleg de ce asa mare discrepanta. Intre timp am adaugat un cache (NU AM NEVOIE DE EL, SERVERUL ESTE INSTANT, poate doar reclamele intarzie full load) si am dus la 20-25% dupa cum are chef. Orice as face si chiar daca ma uit la recomandarile date de ei, clar dupa designul site-ului meu nu o sa pot sa-l duc nicaieri aproape de 90% decat daca ... nu stiu, servesc doar text fara poze, sau ceva de genul.

Vroiam sa stiu daca asta influenteaza pozitia google si daca se poate face ceva in sensul asta. In acest moment am cumparat wp rocket, transmite full gzip, scripturi si css in footer, toate lucrurile recomandate, daca bagam pluginul asta inainte de schimbarea asta ajungeam aproape de 100%, acum doar 20%, ce se poate face ? Mi se pare o aberatie si stupid ce se intampla aici.
 
Pe ce site faci testul? Vezi ca am scris aici despre noul test de la google Measure nou de la google - Analiza site
Uneori aceste teste sunt inselatoare si daca nu primesti notificare in webmaster de la google legat de speed load, ar trebui sa stai linistit, cel putin asa procedez eu.
Daca tu cand accesez site-ul de pe diferite browsere, device se incarca bine, atunci e ok.
Verifica site-uri mari sa vezi ce scor de tot rasul au. :D
 
Nu am verificat alte site-uri ce-i drept dar nu mi se pare normal ca site-urile mele care aveau un scor ffff bun sa treaca de la 80+ % la 10% doar pt ca auditul acum se face de alta companie (site). Pe mine ma ingrijoreaza faptul ca odata ce ei primesc aceste rezultate or sa clasifice altfel site-urile, implicit rankurile. Singura chestie pe care nu o inteleg este de ce un site trece de la 80+% la 10% fara nici un fel de explicatie. Ok, inteleg ca se pune cont pe viteza si altele dar eu am un site care fara cache este aproape instant, doar pt ca el a detectat ca sunt poze pe pagina scade scorul, pozele fiind deja scalate si optimizate etc, css in footer si de asemenea js.

Vedeti poza de mai jos, e o mizerie ce se face aici dupa parerea mea ...
 

Atașamente

  • Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    76,9 KB · Vizualizări: 32
Eu sunt de parere ca e vreun update de la google ... am vazut picaje recent la o serie de site-uri administrate de mine ... la fel ...fara modificari ...
 
si eu am aceasi problema, aveam 99% mobil si desktop, iar acum am 47% pe mobil si 100% pe desktop si ma ingrijoreaza foarte mult, pentru ca majoritatea vizitelor le am de pe mobil ! ( este un wp )
 
Update sau nu, cert e ca acum folosesc auditul altei companii sau altui site oricum, chiar si scrie in pagespeed de cine e facut, nu am intrat acum sa verific exact cine. Si eu am primit un 100% wipeout fara nici un fel de dmca sau warning, de la 6k pe zi am ajuns la 100, peste noapte, dar nu cred ca are legatura cu pagespeed.
 
Update sau nu, cert e ca acum folosesc auditul altei companii sau altui site oricum, chiar si scrie in pagespeed de cine e facut, nu am intrat acum sa verific exact cine. Si eu am primit un 100% wipeout fara nici un fel de dmca sau warning, de la 6k pe zi am ajuns la 100, peste noapte, dar nu cred ca are legatura cu pagespeed.

Cu ce crezi ca te ajuta acel pagespeed? Poti face niste teste sa vezi, 95% dintre cazuri cu scor bun nu au pageload mai bun ca ceilalti. Vorbim din stiri sau din testari, asta ca sa stiu si eu cu cine pot sa vorbesc.
 
Am mai spus-o și o repet..nu contează acel audit. Marile site-uri precum facebook, youtube etc au scoruri foarte mici în acele ”teste” și cu toate astea trafic la greu. E mai important să se încarce site-ul bine - LIVE să zic așa.
 
Cu ce crezi ca te ajuta acel pagespeed? Poti face niste teste sa vezi, 95% dintre cazuri cu scor bun nu au pageload mai bun ca ceilalti. Vorbim din stiri sau din testari, asta ca sa stiu si eu cu cine pot sa vorbesc.
Tind sa cred ca intr-un anumit procent acel pagespeed influenteaza rankul pe googe. Asta ar trebui sa fie clar. Iar daca te refereai la mine daca din stiri sau testari, este vorba de 100% testari si nu fake news. Nu inteleg de unde atitudinea ostila dar ma rog ...
 
Eu nu va inteleg pe bune.
Acordati atata atentie la aceste teste, munciti din greu sa ajungeti la 100%, dar cand te uiti in cont vezi cam zero.
Acel timp nnu ati putea sa-l alocati pentru a ridica traficul?
Ma intreaba mereu cineva ce trafic am pe site x, la care ii raspund nu stiu. Toti raman surprinsi si se mira cum nu monitorizez traficul si raspunsul meu este urmatorul:
Ma uite pe site-urile unde fac ban, daca suma scade atunci am o problema, daca se mentine sau creste atunci e ok.
Acesta e singurul indicator care ma intereseaza.
 
Daca faci un site cu homepage un index.html, blank, bănuiesc că este un pagespeed perfect. Contează asta? Evident nu. Mă alătur opiniilor că toți acești metrici sunt de o importanță exagerata. Ideea e sa nu stai foarte prost în aceste teste
 
@nidvew si @AlexH cred ca stiti de articolul care spune clar ca rankul in google va tine cont si de viteza de incarcare a site-ului cat si de optimizarea mobile. Sunt aceste articole si pe acest forum, nu inteleg de ce va faceti ca ploua.

Ceea ce spuneam eu este faptul ca inainte aveam 90% acum am 10% cu nici o modificare si asta s-ar putea sa ma influenteze negativ.

Evident ca un html cu o poza si text nu o sa se compare dar la mine nu e cazul, stiu unde bati @Nidweb

Ideea este ca o data cu schimbarea site-ului care face acest speed test pe care-l foloseste google acum, obtinem alte rezultate decat inainte. Daca acest speed test conteaza pentru rank, atunci e o problema.

BTW, am wp rocket full optimizat cu tot ce trebuie si cu toate astea ajung acum la 25% dupa standardul lor. Deci undeva e o problema.
 
@nidvew si @AlexH cred ca stiti de articolul care spune clar ca rankul in google va tine cont si de viteza de incarcare a site-ului cat si de optimizarea mobile. Sunt aceste articole si pe acest forum, nu inteleg de ce va faceti ca ploua.

Ceea ce spuneam eu este faptul ca inainte aveam 90% acum am 10% cu nici o modificare si asta s-ar putea sa ma influenteze negativ.

Evident ca un html cu o poza si text nu o sa se compare dar la mine nu e cazul, stiu unde bati @Nidweb

Ideea este ca o data cu schimbarea site-ului care face acest speed test pe care-l foloseste google acum, obtinem alte rezultate decat inainte. Daca acest speed test conteaza pentru rank, atunci e o problema.

BTW, am wp rocket full optimizat cu tot ce trebuie si cu toate astea ajung acum la 25% dupa standardul lor. Deci undeva e o problema.

Viteza de incarcare a paginii si optimizarea mobile in timp real (real-time) nu dupa un audit in stare beta, oricum insights cu update-urile lor a inceput sa fie din ce in ce mai prost.

Ideea este asa: orice schimbare poate afecta rankarea in serps. Acum ai inteles despre ce se vorbeste aici? Tu ai vorbit pana acum doar din stiri, din auzite. Sunt curios cum ai testat si ai ajuns la concluziile trase.
 
Viteza de incarcare a paginii si optimizarea mobile in timp real (real-time) nu dupa un audit in stare beta, oricum insights cu update-urile lor a inceput sa fie din ce in ce mai prost.

Ideea este asa: orice schimbare poate afecta rankarea in serps. Acum ai inteles despre ce se vorbeste aici? Tu ai vorbit pana acum doar din stiri, din auzite. Sunt curios cum ai testat si ai ajuns la concluziile trase.
Curios cum am testat si am ajuns la concluziile acestea ?
Inainte aveam pe pagespeed 90 score
Acum am 10 fara sa fac modificari, ce e asa greu de inteles ? Am adaugat un cache care m-a dus la 25 dar avand o gramada de nebunii pe site nu ma lasa sa urc absolut deloc, si nu inteleg de ce, site-ul e optimizat la maxim, daca inainte avea 90% doar pentru ca aveam reclame pe site care incetineau site-ul altfel era la 95-98 acum l-a pus la 10%, DE CE ? daca stii atat de multe explica-mi si mie te rog, incerc sa fac treaba buna si nu inteleg unde gresesc.
 
@nidvew si @AlexH cred ca stiti de articolul care spune clar ca rankul in google va tine cont si de viteza de incarcare a site-ului cat si de optimizarea mobile. Sunt aceste articole si pe acest forum, nu inteleg de ce va faceti ca ploua.
Cred ca e din cauza la ploaie asta seara ca nu prea ne intelegem :D :p :cool::eek:o_O
Topicurile in cauza sunt facute chiar de mine, vezi si cel de aici Measure nou de la google - Analiza site care l-am postat si mai sus.

Nu am spus sa nu tiii cont, dar nici atata atentie pentru ca pierzi ce este mai important si anume sa faci bani din el.
Stii ce este mai important intre speed load si user experience? A doua in fata lu google mai ales daca ai reclame de la el.
Uite un raport facut acum la un site.
Am intrebat 3 amici sa-l acceseze pe desktop si mobile unde se incarca la click fara probleme. Daca te uiti la raportul de mai jos nu vei crede asta.
Pe mine ma intereseaza cum iti merge tie ca persoana si mai putin la un robot.

raport.pngrapor4.pngraport1.pngraport2.pngraport3.png

Am facut mai multe pentru a vedea diferenta.
Acum daca facem o analiza intre ele asa scurta vedem ca problemele care le am la site sunt cele cu fonturile care le folosesc, in rest sun reclamele chiar de la google.
In tot acest timp pe desktop si mobile pentru un user normal site se incarca normal fara lag sau alte probleme.
 
@AlexH merci pt raspuns si pentru intrebare, merci pt ca ai intrebat. Apreciez f mult.
Sa incep a descrie special pt tine @AlexH am un site 100% optimizat pt user exsperience mobile sau pc, 90% score inainte din cauza ca aveam pops si reclame 1x1 care intarziau site-ul sa se incarce. Daca iti vine sa crezi, e de filme/seriale. Totusi DUPA ce google au schimbat auditul acum am primit 10% pagespeed score din varii motive pe care eu nu le inteleg. De aceea am descis acest topic, sa vorbim despre aceasta schimbare, pentru ca de asta suntem aici. Apropos si eu am scoruri asemanatoare cu pozele de mai sus.
 
@AlexH merci pt raspuns si pentru intrebare, merci pt ca ai intrebat. Apreciez f mult.
Sa incep a descrie special pt tine @AlexH am un site 100% optimizat pt user exsperience mobile sau pc, 90% score inainte din cauza ca aveam pops si reclame 1x1 care intarziau site-ul sa se incarce. Daca iti vine sa crezi, e de filme/seriale. Totusi DUPA ce google au schimbat auditul acum am primit 10% pagespeed score din varii motive pe care eu nu le inteleg. De aceea am descis acest topic, sa vorbim despre aceasta schimbare, pentru ca de asta suntem aici. Apropos si eu am scoruri asemanatoare cu pozele de mai sus.
Chiar nu înțeleg de ce te stresezi atât că acum nu mai ai 90% :)) Dar dacă nu poți dormi din cauza asta atunci optimizează site-ul așa cum îți zice acel tool..că până la urmă îți zice jos ce să modifici(sau mai exact unde e problema)

1. Acel tool e în beta încă, deci nu e un produs final...
2. Poza de mai jos spune multe
Screenshot_4.png
 
De aceea am descis acest topic, sa vorbim despre aceasta schimbare, pentru ca de asta suntem aici.
Asta e bine si ma bucura, una de la mine, alta de la tine, alta de la gigi si uite asa gasim o solutie, ne schimbam directia si poate chiar invatam ceva.
Dupa cum am spus, azi a fost luna plina si ..... :D
Eu pentru acest topic am facut acele teste care in general nu le fac. Apoi ma uit la recomandari date de tester si daca tine de mine atunci le fac daca nu, atunci trec mai departe.
Cel mai bun test la un site/host care l-am recomandat de fiecare data este sa faci o pagina html, php unde adaugi un text de cateva sute de cuvinte.
Vezi cum apare si apoi adaugi o imagine, un ads si tot asa pana pagina este full cu tot ce ai tu pe pagina.
In felul asta vezi testul ''real'' la o pagina simpla si stii de unde pleci.
Am facut un test acum pe acelasi site la o pagina text simpla.
textraport.pngtextraport11.png

Deci probleme cu serverul nu am.
 
Loading...
Back
Sus