Cerere pagespeed scor

crystygye

Well-Known Member
Registered
Full Member
Stie cineva o rezolvare la unul dintre cele 2 probleme ramase (analitycs si font)? Pas cu pas ce trebuie sa fac sa rezolv problema?!
Doar cine a rezolvat si stie, va rog. Multumesc!

image.jpg
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    310,8 KB · Vizualizări: 3
Pentru prima problema va trebui sa imi dai un link ca sa vad ce cauzeaza problema, iar pentru a doua problema cu browser caching nu poti face nimic, e de la facebook si google.
 
Facebook va fi scos.E un script de care nu mai am nevoie.
Pentru orice problema trebuie sa fie o rezolvare. Am inteles ca as putea facea analitycs local pe server la mine , dar nu am gasit ceva clar..Dar din cate stiu exista rezolva si la asta cumva.

Referitor la prima problem ti-am lasat mesaj privat.mersi de interes
 
Am analizat si eu siteul cu google pagespeed (extensie chrome), prima problema blocking css resource, nu stiu de ce iti apare acolo, pentru ca extensia google pagespeed arata ca totul e ok in legatura cu aia, deci problema nu exista in acest moment pe siteul tau (poate ai rezolvato fara sa iti dai seama, nu stiu).

A doua problema cu cache pentru analytics, nu ai cum sa o rezolvi, pentru ca nu ai cum sa setezi ca google-analytics.com/analytics.js sa fie cache-uit in browser, asta pot seta doar cei de la google. Singura solutie pentru problema aia este sa renunti la analiza prin google analytics.
Am inteles ca as putea facea analitycs local pe server la mine
Da, asa este, poti instala platforma Piwik, care este cea mai buna platforma pentru analiza de trafic pe care o poti instala pe serverul tau. Daca chiar vrei sa ai sistemul tau de analiza de trafic, iti recomand piwik, incearca-l cateva zile si daca iti place renunta la google analytics si ramai cu piwik, dar daca esti obisnuit cu google analytics, nu iti face griji de problema aia care iti apare cu cache.
 
poti instala platforma Piwik
De retinut ca aceasta platforma nu este recomandat sa instalezi pe shared hosting. Consuma ceva resurse si depinde cat de vizitat e site tau.
Poti instala pe un vps de 2.5 euro acest script il il poti folosi pe toate site-urile.

Am facut eu undeva un test live cu acest script. Daca il gasesc te anunt.

Asa cum am spus si in alt topic, e aproape imposibil sa ai un score de 100% google speed, din cauza la continutul care se afla pe remote source.
 
e aproape imposibil sa ai un score de 100% google speed, din cauza la continutul care se afla pe remote source.
Adica scorul ala nu trebuie sa tinda spre mai mic ? trebuie sa fie mai aproape de 100?
Si cum pot remedia ?
Optimizaţi imaginile
Reduceţi spaţiul ocupat de codul JavaScript
Reduceţi mărimea fişierului HTML
Minimizaţi dimensiunile fişierului CSS


Folosesc wp-fastest cache pentru java si html si wp-smush pentru imagini dar vad ca nu isi fac treaba
 
Ultima editare:
Scorul trebuie sa fie verde 100/100 pentru perfectiune.

1.Optimizaţi imaginile
-foloseste EWWW Image Optimizer.fac updateuri dese si merge bine.
-absolut fiecare poza care o adaugi pe site trebuie facuta la dimensiunea exacta care trebuie folosita (adica sa ii faci resize) + sa o salvezi pentru web cu o calitate de 30-40% pe jpg. spre ex: ai un chenar de featured image de 300x200, daca tu pui poza luata de pe net la 1200x720, ai rupt site in 2 si serverul. trebuie sa o modifici in rezolutia aia (aproape exact 300x200 gen) si sa o optimizezi (adica reduci calitatea + marimea in acelasi timp)
-folosesti apoi Force Regenerate Thumbnails, pentru a reface toate pozele sau cele modificate

2,3,4
-foloseste WP Super Cache, Autoptimize, Leverage Browser Caching Ninja si GZip Ninja Speed Compression
Alea de la ninja doar le instalezi le dai enable si save. Autoptimize si super cache trebuie configurate si testate la fiecare optiune in parte pana "se pupa" cu tema ta si iese. Prima data fa autoptimize ca e mai usor si apoi super cache. Eu prefer supercache si tema mea la fel.daca nu e ok, schimba si incearca altele.

Aditional
cand iti zice sa micsorezi dimensiunea la java, css, html, etc. foloseste site-uri gen http://cssminifier.com/ (cauti pe google minifyer js, html,etc). Deschizi fisierul cu problema in notepad, continutul il pui intr-un site de genul ala (html ptr html, js ptr js, css ptr css , ai inteles ideea) ii dai minificare si continutul il salvezi.
daca nu ma insel acum pagespeed dupa ce iti arat scorul te ajuta el cu cateva modificari.iti va da o arhiva cu fisierele "cum ar trebui sa fie".trebuie doar sa le stergi pe ale tale si sa le pui cele facute de google.

DUPA fiecare modificare sterge cache, asteapta 30secunde si scaneaza iar cu google pagespeed ca sa vezi daca ai schimbat in bine sau rau.

Daca nu reusesti da link la site tau sa vad ce zice in engleza si te ajut imediat. Si apropo: fiecare plugin care nu e optimizat bine si instalat iti adauga probleme in pagespeed google. E posibil sa trebuiasca sa renunti la multe pluginuri daca vrei scor mare si esti adeptul celor care instaleaza de toate pe blog.
 
Ultima editare:
Andrei nu am umblat la nimic..Nu stiu ce este cu eroarea aia si vad ca nu ingreuneaza nimic. Ma gandesc ca poate o fi de la WPtouch Mobile Plugin care stiu sigur ca foloseste lato.o sa fac maine niste teste fara pluginul activat.sa vad daca asta o fi cauza.
mersi de ajutor. o sa vad maine si Piwik.
 
Loading...
Back
Sus