Părere cumpărare magazin online

los89

Member
Registered
Salut,o persoana din Galați vinde un magazin online bazat pe creșterea rețelelor de socializare...are anunț postat pe OLX,el spune că nu mai are timp să se ocupe de acel site..
Și că el se ocupă cu creștea afacerilor ( face un magazin online îl dezvoltă și după aceea îl vinde )..
Ce părere aveți este țepar sau nu?
Chestia este că știu cum îl cheamă și am și contul lui IBAN de la bancă..
Vă mulțumesc
 
Ideea e urmatoarea, 1800 lei vine undeva la pana in 400 euro, doar ca sa fac un site de genul asta nu m-as ridica personal nici din pat pentru 400 euro. Un simplu site de prezentare se poate ridica la un pret de 2000 de euro.

Domeniul e brandabil, cred ca nu iti va da clienti dar e nisat si daca te pricepi de unde sa cumperi ieftin like-uri si urmaritori atunci da poti face 300% profit.

Parerea mea strict personala este ca merita pretul asta. Ce vei face cu el ulterior depinde doar de tine, dar in principiu ar trebui sa iti scoti banii destul de repede.
Tu ti-ai vinde afacerea dacă era super profitabila?
Ideea de super profitabil nu sta in faptul ca omul ala ii vinde o afacere cu clienti, afacerile cu clienti nu se vand pe 300-400 euro. Omu vinde ceva care e gata facut, iar cineva care nu are idee de programare plateste. Si pretul pe care il cere baiatul ala nu e deloc exagerat.
 
Ideea e urmatoarea, 1800 lei vine undeva la pana in 400 euro, doar ca sa fac un site de genul asta nu m-as ridica personal nici din pat pentru 400 euro. Un simplu site de prezentare se poate ridica la un pret de 2000 de euro.

Domeniul e brandabil, cred ca nu iti va da clienti dar e nisat si daca te pricepi de unde sa cumperi ieftin like-uri si urmaritori atunci da poti face 300% profit.

Parerea mea strict personala este ca merita pretul asta. Ce vei face cu el ulterior depinde doar de tine, dar in principiu ar trebui sa iti scoti banii destul de repede.

Ideea de super profitabil nu sta in faptul ca omul ala ii vinde o afacere cu clienti, afacerile cu clienti nu se vand pe 300-400 euro. Omu vinde ceva care e gata facut, iar cineva care nu are idee de programare plateste. Si pretul pe care il cere baiatul ala nu e deloc exagerat.
Are listă cu furnizori și prețurile de pe acel site sunt puse doar ca să nu producă..exact așa mi-a spus și acel băiat " am pus acele prețuri mari sa vad cine mușcă bine cine nu,nu"
 
Omu a făcut acest magazin anul trecut,și după cum zicea el că cică a făcut profit de 10.000 lei,ceea ce eu nu cred, i-am cerut azi să îmi dovedească..dar nu îmi răspunde la mesaje...
 
Are listă cu furnizori și prețurile de pe acel site sunt puse doar ca să nu producă..exact așa mi-a spus și acel băiat " am pus acele prețuri mari sa vad cine mușcă bine cine nu,nu"
cum adica sa nu produca?
si preturile nu sunt deloc mari, nici macar pentru romania.

pe .com e plin de ele. Sunt site-uri care cer chiar si 100 de dolari la 1k followeri pe instagram (ei cumparand de la diferite SMM-uri cu 1-2 dolari).
e o afacere super-extrem de profitabila, daca stii sa-ti aduci clienti, si mai ales recurenti (social media, advertising, contactand diferite magazine online/influenceri).

daca iti da si lista de clienti e ok, tu le poti trimite diferite oferte.
 
Legat de furnizori, eu zic ca sunt de pe fiverr sau de pe blackhatworld. Si daca nu ai conistiintele necesare sa iti faci un asemenea magazin online, eu zic ca este ok pretul de 1800 lei.
Dar din cate vad foloseste shopify. Shopify functioneaza pe baza unui abonament sau ma insel ?
In anunt scrie ca are si o pagina de facebook cu 7k like-uri. Ceea ce este un 0, daca el cu asta se ocupa, vanzari de like-uri.
Si trebuie sa fii atent pentru ca daca ai magazin online, oamenii platesc cardul, paypal sau alta modalitate de plata, ceea ce inseamna ca vei avea nevoie si de o firma .
 
Legat de furnizori, eu zic ca sunt de pe fiverr sau de pe blackhatworld. Si daca nu ai conistiintele necesare sa iti faci un asemenea magazin online, eu zic ca este ok pretul de 1800 lei.
Dar din cate vad foloseste shopify. Shopify functioneaza pe baza unui abonament sau ma insel ?
In anunt scrie ca are si o pagina de facebook cu 7k like-uri. Ceea ce este un 0, daca el cu asta se ocupa, vanzari de like-uri.
Si trebuie sa fii atent pentru ca daca ai magazin online, oamenii platesc cardul, paypal sau alta modalitate de plata, ceea ce inseamna ca vei avea nevoie si de o firma .
El ma asigurat că nu am nevoie de firmă,că mă învață el cum să vorbesc cu furnizori..
 
Ar fi mai ok sa te asiguri tu in privinta asta, inainte sa cumperi site-ul. El ar zice orice pentru a-si vinde marfa.
Da știu,dar e nasol să ai firmă.. trebuie să plătești contabil, să faci acte să scoți nirul.. să umbli mult... fratele meu are magazin fizic și știu cum este cu actele și cu bătaia de cap,cu contabilitate
 
Loading...
Back
Sus