Optiune upgrade platforma roforum

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Sincer nu cred ca ar avea nevoie de asa ceva. Arata excelent cum e acum. Oricum majoritatea n-ar seta un featured.
 
Habar n-am ce features sa ii mai adaugi, momentan eu gasesc ca are de toate.Ce nu e ok e viteza, se incarca foarte aiurea,in special pe smartfoane.
Si aici nu vorbesc de viteza net-ului,Roforum.net trebuie optimizat,pentru ca e varza.
https://gtmetrix.com/reports/roforum.net/5wR8zDKk
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?url=http://roforum.net&tab=desktop
La inceput am crezut ca e o problema la mine, ca stau de pe telefon.O curatentie prin js-uri si css-uri n-ar strica,un async pus strategic asa..
 
Eu mereu testez pe versiunile mobile si viteza de incarcare este ok, pe smartphone si tableta cu net acceptabil ca in uk nu este viteza asa buna ca in romania.
Acum depinde si de telefon, ce ai instalat, resursele disponibile, etc.

Chiar acum m-am uitat pe ambele si se incarca fara probleme.
Voi incerca sa analizez situatia si sa maresc viteza de load.
 
Tocmai asta spuneam, la inceput am crezut ca e ciurul meu de telefon.Arunca un ochi pe linkurile de mai sus, sunt niste indicatii acolo care, daca sunt aplicate, fac minuni.Nu stiu pe XenForo cum se face, dar pe Wordpress odata rezolvate, se cunoaste diferenta.Chiar si pe desktop se vede ca se incarca alandala,ideal ar fi sa se incarce intai partea vizibila apoi restul.Si javascripturile sa se incarce asincron.
 
Inseamna ca sunteti bine dotati cu sculele :)) Nu e ca eu am cine stie ce mari probleme.Totusi PageSpeed Insights si GtMetrix dau niste scoruri nasoale.Iar pagina principala arata ca ar avea 2,6 mb, nu e un pic cam mult?
 
Totusi PageSpeed Insights si GtMetrix
Am explicat in cateva topicuri ca nu tot timpul trebuie sa tii cont de acestea. Conteaza experienta utilizatorului si daca asta e ok, atunci restul ....
 
Absolut, nici eu nu zic ca trebuie duse in 100. Doar ca pe device-urile mai slabe se cunoaste.
De exemplu, eu pe telefon,daca in primele 10 secunde incerc sa dau click undeva, am toate sansele sa nimeresc in alta parte ca tocmai se incarca o imagine sau altceva si schimba un pic layout-ul la pagina si ia click-ul pe alt link.M-am obisnuit de acum, dar nu e tocmai placut, in special daca nu sunt pe 3g.
Pe Pc se incarca partea cu Statistici si dupa aia intra headerul, se vede asta.
Nu sunt carcotas de fel, doar zic ce am vazut eu ca nu e bine.
 
Pe Pc se incarca partea cu Statistici si dupa aia intra headerul, se vede asta.
Nu stiu cum e la tine, dar este tocami invers. Header + continut se incarca primul si statistici se incarca la final. Adica poti face scroll down fara probleme.
 
Update pret: Buy Now for 40.00 GBP dar are Not Available
S-a strans ceva AlexH? Mai vrei sa-l cumperi? As pune si eu ceva.
 
S-a strans ceva AlexH?
Inca nu.
Mai vrei sa-l cumperi?
Personal nu. Am deschis acest topic, poate lumea vrea o schimbare, ceva nou, etc. Mie imi place asa cum este, simplu si fara multe chestii.
Un lucru care in viziunea mea ar trebui schimbat, sunt categoriile, nu toate dar cel putin o partea.
As pune si eu ceva.
Multumesc frumos. Daca tu sau restul considerat ca este un necesar atunci poate luam acel modul.

 
Loading...
Back
Sus