Optimizare reclame tubeadvertising pentru o conversie mai buna

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acest tutorial este din propria experienta si nu este unul oficial sustinut sau prezentat de tubeadvertising. Il postez la categoria tubeadvertising support pentru a fi mai usor de gasit.
Acest tutorial va poate ajuta sa cresteti conversia si sa monetizati traficul care nu indeplineste cerintele la oferte. Acest tutorial poate fi aplicat la orice retea cpa care are oferte pe mai multe tari si ofera fallback.

In mode normal fiecare pune un banner in sidebar sau in articol in speranta ca va prinde o conversie. Stiu de la multi ca folositi smart tools link pentru ca e mai usor, dar nu aduce rezultate foarte bune.
Cu cat este mai customizata oferta cu atat ai sanse mai mari sa prinzi o conversie. Pe asta se bazeaza si acest tutorial.

[HIDE-THANKS]Actiuni pregatitoare:
1. pe sistemul de statistici vedeti care sunt tarile din care primiti trafic.
2. verificati in sistemul de oferte daca tarile din care primiti cel mai mult trafic (top5 tari) au oferte disponibile
3. vezi ce fac userii pe site, unde dau click, pentru a stii unde sa pui reclamele cu cea mai buna rata.
http://www.roforum.net/threads/metoda-prin-care-poti-vedea-exact-ce-fac-userii-pe-site.1115/

1. Daca nu aveti cont va recomand sa va faceti unul aici.
2. mergeti la sectiunea marketplace
3. in bara de cautare scrieti tara care aveti ce mai mult trafic
4. acum aveti o lista de oferte si click la fiecare pe preview pentru a vedea cum este landig page. Acest lucru este foarte important pentru ca nu toate landig page fac aceiasi conversie pe un site. Asta inseamna ca trebuie sa va cunoasteti cat de cat userii care va acceseaza site si in functie de nisa la site.
5. acum alegeti oferta cpa care va convine cel mai mult. De retinut ca o oferta cpa cu rata mare nu inseamna ca aduce si conversie buna pe orice site. Trebuie ales oferta in functie de nisa si utilizatori.
6. la oferta aveti mai multe tipuri de bannere. Daca nici unul nu se potriveste puteti alege unul din cele 200 premium bannere http://www.roforum.net/threads/200-premium-adult-banner.3505/ . Mai puteti cauta pe google o imagine pe dimensiunea dorita si care sa se potriveasca cu nisa la site vostru. Daca aveti site de filme online si nu vreti sa afisati bannere adult sau soft adult atunci google e cea mai buna solutie.
7. pe oferta mai jos aveti optiunea Fallback si aici click pe Redirect to a custom URL: unde puneti orice link doriti voi.
Ce face aceasta optiune?
Daca userul cand da click nu corespunde cu cerintele, OS, Tara, device, etc, va fi redirectionat catre url setat de tine. Puteti seta aici link de la smart tools link, link catre un site de al vostru, link direct la Exoclick juicyads ero-advertising plugrush si alte retele care permit trafic pe link direct.
Asa ca traficul pe acel banner nu se pierde si indieferent de unde este utilizatorul vei avea de castigati.
Aici mai este o optiune sa trimiti userul in functie de tara pe reteaua care area cea mai buna plata pe tara respectiva.
Daca vreti ceva si mai extra, la fiecare retea de mai sus, puteti adauga un alt link de fallback catre o alta oferta sau url, pentru a benefecia si mai mult de pe urma la trafic.
Scriptul il gasiti aici Code redirect in functie de tara pentru oferta CPA daca sunteti VIP Club. Daca nu sunteti trebuie sa va inregistrati ca referal la mine.

8. Acum click pe Short Link care il pui pe site.

Daca vrei sa stii mai multe despre optimizarea reclamelor citeste acest topic
http://www.roforum.net/threads/optimizare-reclame-pe-site.3948/

Metoda prezentata merge si pe social media dar trebuie sa alegeti ofertele optimizate pentru acest tip de trafic.

O alta optiune este pe aceiasi locatie / banner sa trimiteti userul pe oferta in functie de tara in care se afla, dar aveti nevoie de acest script http://www.roforum.net/threads/code-redirect-in-functie-de-tara-pentru-oferta-cpa.4000/
[/HIDE-THANKS]

Daca aveti intrebari va rog sa o faceti punctat pentru a intelege si putea raspunde mai bine.

Se poate folosi si pentru campanii platite facebook daca esti putin smart. :D

Pentru intrebari despre oferte va rog sa contactati @TubeAdvertising
 
A incercat cineva sa promoveze prin facebook si a avut conversie?
Eu, @Mariuselll si altii cativa . Conversie este daca stii cum se face si desigur daca promovezi pe grupurile care trebuie, ca e posibil sa nu ai conversie buna sau deloc.
Plus e posibil ca o zi conversia sa fie zero, alte zile big time, la fel conteaza ora cand promovezi link-ul.
 
AlexH eu de exemplu am pus pe site un cod de a lor de proba e un banner cu download si iti descarca o aplicatie apk pe android deja am vreo 5 descarcari si am descarcato si eu dar tot 0 conversii cum e posibil?
 
AlexH eu de exemplu am pus pe site un cod de a lor de proba e un banner cu download si iti descarca o aplicatie apk pe android deja am vreo 5 descarcari si am descarcato si eu dar tot 0 conversii cum e posibil?
Salut, da-mi si mie ceva detalii, deschide asa cum a spus Alex un topic sau contacteaza-ma pe skype-ul online.
A incercat cineva sa promoveze prin facebook si a avut conversie?
Merge prin Facebook foarte bine, ID:4 e hard si id:5 e soft , ambele sunt optimizate special pentru Facebook , daca folosesti altceva nu o sa mearga la fel de bine.

Saptamana asta cel mai probabil bagam ceva cu payout mai mare pe aceeasi nisa ;) Succes tuturor!
 
Am luat link de la oferta 4, vreau sa pun pe facebook, dar as vrea sa pun si o poza, iar atunci cand da click pe poza, sa se duca pe landing page
 
Daca userul cand da click nu corespunde cu cerintele, OS, Tara, device, etc, va fi redirectionat catre url setat de tine. Puteti seta aici link de la smart tools link, link catre un site de al vostru, link direct la Exoclick juicyads ero-advertising plugrush si alte retele care permit trafic pe link direct.
Asa ca traficul pe acel banner nu se pierde si indieferent de unde este utilizatorul vei avea de castigati.
As vrea sa precizez ca in momentul de fata traficul respectiv nu se pierde ci pleaca intr-un smartlink generat automat de sistemul nostru pentru fiecare user in parte, asta e setarea "default" ce poate fi schimbata de voi in caz de nu sunteti multumiti cu ce coversii se fac la noi.
Astazi am incarcat si bannere noi pe ofertele "soft" pentru ce ce au site-uri unde nu pot publica adult deoarece erau prea putine . Felicitari @AlexH pentru frumosul tutorial :)
 
Am luat link de la oferta 4, vreau sa pun pe facebook, dar as vrea sa pun si o poza, iar atunci cand da click pe poza, sa se duca pe landing page
Momentan va trebui sa faci asta cu un landingpage / site hostat de tine, lucram la un sistem de cloaking de genul, saptamana asta sper sa il terminam. Voi anunta aiai pe forum oricum cand e gata si voi pune si un ghid de folosire :)
 
Ma chinui de ceva timp sa il arunc si eu pe un profil.. dar FB nu ma lasa... (bongacams)
Nu poţi publica postarea, deoarece conţine un link blocat
 
Multumesc, am incercat cu goo.gl, dar tot nu mergea. Voi face maine asta.. numai bine pana maine se mai aduna curiosi
 
Ma chinui de ceva timp sa il arunc si eu pe un profil.. dar FB nu ma lasa... (bongacams)
Nu poţi publica postarea, deoarece conţine un link blocat
Ai oferta 4? daca e aia fa un shortlink la noi (o sa iti schimbe domeniul) si uitate jos la fallback sa fie bifat "show an error message" am atasat 2 poze.2211.png 1122.png
Am publicat si un ghid despre cum sa folosesti Marketplace: AICI
 
Da.. a mers dupa ce am mutat de la fallback de la default la show error message
 
Da.. a mers dupa ce am mutat de la fallback de la default la show error message
Problema era ca traficul ce nu era Romania pleca in "fallback" asa cum e "by default" setat de noi ,sa nu se piarda traficul si Facebook, neavand IP romanesc, e dus in fallback pe smartlink, deci, vedea ofertele de acolo printre care si aia de la Boncacams ce probabil e blocata de ei!
 
Facebook mi-a blocat postarea. pe motiv ca ar fi spam.. O sa mai astept sa fac cum a zis Alex mai sus
 
Loading...
Back
Sus