Optimizare page insights 90+

crystygye

Well-Known Member
Registered
Full Member
Inca o metoda simpla de a optimiza un site in cateva secunde, si pe desktop si pe mobile.

Dupa testul cu PageSpeed Insights pe siteul vostru, daca optimizarea este medie si nu se apropie de 90%, va recomand urmatorul plugin ce muta toate scripturile in footer. Are cativa kb, se instaleaza si doar trebuie sa stergeti cache si sa refaceti testul dupa 30 de secunde. Fara alte setari sau modificari.

Eu nu reuseam pe varianta mobil sa optimizez bine. Acest plugin m-a ridicat de la 68 la peste 90% in 10 secunde, cat mi-a luat sa il instalez si activez.

Pluginul este acesta:
Scripts To Footer

M-am gandit ca poate ajuta lumea.
 
Am testat acum pe un site si pe partea de mobil scorul sa ridicat cu 40 puncte iar pe desktop cu 9.
Daca activezi amp din cloudflare si Auto Minify mai urca cateva puncte.
De retinut ca este posibil sa nu functioneze la toata lumea si in unele cazuri iti poate distorsiona aspectul la site.
 
Pluginul doar muta scripturile in footer. Nu merge ceva, dati disable si gata.
Este un plugin/script simplu, mic si care ar trebui sa functioneze in 99% din cazuri fara probleme.

Legat de cloudflare, orice modificare aduca, dati clear cache, verificati absolut tot, testati site in pageinshgts, apoi mergeti mai departe.
Sunt setari cloudflare ca blocheaza multe chestii: gen va blocheaza scriptul de pop, playerele video, etc. Cu mare grija mereu. O setare pe rand, verificare, mergi apoi mai departe.

Recomand toate cele 3 setari din cloudflare, de la categoria SPEED: Auto Minify JavaScript, CSS, HTML.
Dar cu amp, brotli si rocket aveti MARE grija. Rocket blocheaza si strica multe.Nu recomand nimanui activarea rocket din cloudflare. In special nisei de filme online.

Pluginul cu pricina ajuta DOAR la optimizare! Nu si la viteza!
 
Am testat acum pe un site si pe partea de mobil scorul sa ridicat cu 40 puncte iar pe desktop cu 9.
Daca activezi amp din cloudflare si Auto Minify mai urca cateva puncte.
De retinut ca este posibil sa nu functioneze la toata lumea si in unele cazuri iti poate distorsiona aspectul la site.

App de AMP, asta nu tine de structura HTML ? este ceva de activat ?
 
Cod:
<noscript id="deferred-styles">
<link href="//fonts.googleapis.com/css?family=Fira+Sans:300,400,500,600" rel="stylesheet">
<link href="//maxcdn.bootstrapcdn.com/font-awesome/4.7.0/css/font-awesome.min.css" rel="stylesheet">
<link href="http://mp3youtube.video/css/styles.css" rel="stylesheet">
<link href="http://mp3youtube.video/css/custom.css" rel="stylesheet">
 </noscript>
<script>
      var loadDeferredStyles = function() {
        var addStylesNode = document.getElementById("deferred-styles");
        var replacement = document.createElement("div");
        replacement.innerHTML = addStylesNode.textContent;
        document.body.appendChild(replacement)
        addStylesNode.parentElement.removeChild(addStylesNode);
      };
      var raf = window.requestAnimationFrame || window.mozRequestAnimationFrame ||
          window.webkitRequestAnimationFrame || window.msRequestAnimationFrame;
      if (raf) raf(function() { window.setTimeout(loadDeferredStyles, 0); });
      else window.addEventListener('load', loadDeferredStyles);
    </script>


Cu acest cod oferit de google am dus site-ul la 99 pe mobil si 98 pe desktop
 
Loading...
Back
Sus