Optimizare blog Rețete Germania

Ionut Curca

Member
Registered
Full Member
Am deschis recent un blog unde se vor posta Rețete in limba germana ,deoarece vreau să țintesc pe Germania ,unde ratele la adsesne sunt foarte mari si se câștiga destul de bine,față de RO! Ideea e ca vreau sa duc blog-ul asta cât mai departe ,in trafic și indexare și habar n-am cu ce pot începe ! Sunt dispus sa muncesc și 4-5 ore/zi.La partea SEO sunt praf,iar articolele sunt copiate in totalitate! Exista vreo șansa cu ajutorul unor metode prin care sa pot ajunge in 2-3 luni la 5-10k unici/zi ? Cam ce ar trebui să fac ? Cu ce sa încep ? Sa cumpăr domeniu și Host ? Se indexează mai bine fața de blogspot? Mersi frumos!
 
1. faci site cat mai profesional
2. ai grija sa fie scrie corect gramatical si expresie
3. incepe o campanie pe facebook si adword cu tinta germania. Recomand aici sa nu faci pe toata germania odata ci pe anumite zone. Sa spunem ca pe zona Berlin este la cautare mancarea X, atunci faci reclama la acea reteta cu un usor clickbaite la titlul (@Mariuselll este expert la clickbaite si te poti intelege cu el sa iti faca cateva ) si dai drumu la titlul.
4. research inainte de a incepe cat mai amanuntit
5. cont instagram, pinterest, tumblr, google plus pe nisa ta
6. include optiunea trimite o retea

Daca reclama este bine optimizata si se posteaza zilnic continut de calitate, vei urca foarte repede.

Un continut de foarte mare calitate din cate vad. Sa-l arunc la junk? Parca esti expert pe acest domeniu si puteai sa oferi un sfat si nu doar un simplu NU.
 
1. faci site cat mai profesional
2. ai grija sa fie scrie corect gramatical si expresie
3. incepe o campanie pe facebook si adword cu tinta germania. Recomand aici sa nu faci pe toata germania odata ci pe anumite zone. Sa spunem ca pe zona Berlin este la cautare mancarea X, atunci faci reclama la acea reteta cu un usor clickbaite la titlul (@Mariuselll este expert la clickbaite si te poti intelege cu el sa iti faca cateva ) si dai drumu la titlul.
4. research inainte de a incepe cat mai amanuntit
5. cont instagram, pinterest, tumblr, google plus pe nisa ta
6. include optiunea trimite o retea

Daca reclama este bine optimizata si se posteaza zilnic continut de calitate, vei urca foarte repede.


Un continut de foarte mare calitate din cate vad. Sa-l arunc la junk? Parca esti expert pe acest domeniu si puteai sa oferi un sfat si nu doar un simplu NU.
Mersi mult ,Alex! Mai explica-mi puțin te rog punctele 4 și 6! Mersi mult!
 
4. research inainte de a incepe cat mai amanuntit
Pai ce este de explicat mai mult.
Inainte de a incepe o campanie, faci research pentru a vedea ce se cauta pe orasul respectiv, apoi informatiile adunate le pui in practica.
6. include optiunea trimite o retea
Toata lumea are o reteta care vrea sa o faca publica. Asa ca faci o pagina pe site unde userul isi poate trimite reteta. Dupa asta daca iti place o apropi pe site si spui ca este trimisa de X. Exista si pluginuri care fac asta automat sau theme care au inclusa aceasta optiune.
 
Un continut de foarte mare calitate din cate vad. Sa-l arunc la junk? Parca esti expert pe acest domeniu si puteai sa oferi un sfat si nu doar un simplu NU.
Pai a cerut vreun sfat?
Sau a intrebat daca poate reusi prin metodele folosit de el (articolele sunt copiate in totalitate)?

Offtopic.
Faptul ca stiu sa lucrez intr-un anumit domeniu nu ma face expert si nu cred ca am zis undeva ca sunt expert. Tu ma ataci total gratuit, desi in esenta stii ca am dreptate cu ce am zis.
Tipul ar vrea sa faca bani din adsense cu articole copiate. Pentru mine discutia s-a terminat aici, tinand cont ca sunt advertiser si reclam zilnic zeci de astfel de siteuri.
Piata web din germania e cea mai dezvoltata din europa. Deci presupunand prin absurd ca o sa ajunga la numarul ala de vizite, cam cat crezi ca o sa reziste adsense pe site daca articolele sunt copiate in totalitate? Asta in conditiile in care nemtii sunt mai mult decat strictii pe partea de copyright. ;)

Offtopic2.
El vrea sa monetizeze cu adsense si tu ii recomanzi sa foloseasca fb ads si adwords. ;)
 
@Ionut Curca : Sa aduci trafic pe site, este corect, sunt sfaturi foarte bune date de @AlexH . Daca site-ul tau vei incerca sa il monetizezi cu Adsense, @WPMT are perfecta dreptate. Nu vei reusi. Chiar daca Google iti va aproba site-ul pentru adsense, lucru de care ma indoiesc, dar exista o sansa, in foarte scurt timp vei fi reclamat la Google ca furi continut. Ca o parere personala, ori pui osul la treaba si iti scrii articole cu un continut unic, ori incearca alta metoda de monetizare
Zici ca vrei sa duci site-ul departe in trafic si indexare. In trafic il poti duce, in indexare - banuiesc ca te referi la SERP, nu. Vei fi reclamat mai devreme sau mai tarziu. Motivul, intra pe linkul pe care l-am postat mai sus
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus