Openload

A raspuns openload cu privire la faza cu about:blank ?
Faza cu about:blank se intampla in trecut la popads cand faceau update la anti-adblock solution. Credeti ca openload ia reclame de la popads si defapt sa fie de la popads problema si nu openload?
 
A raspuns openload cu privire la faza cu about:blank ?
Faza cu about:blank se intampla in trecut la popads cand faceau update la anti-adblock solution. Credeti ca openload ia reclame de la popads si defapt sa fie de la popads problema si nu openload?

Pai de la popads e problema nu de la openload
 
Au trecut deja 2 saptamani de cand este problema asta si nimeni nu ne da niciun raspuns concret. I-am zis lu' Marcel pe skype de problema asta si a raspuns "Okay". E clar. nu este niciun interes pentru ei sa scoata popads sau pentru popads sa rezolve problema asta daca se scot mai multi bani din asta.
 
Au trecut deja 2 saptamani de cand este problema asta si nimeni nu ne da niciun raspuns concret. I-am zis lu' Marcel pe skype de problema asta si a raspuns "Okay". E clar. nu este niciun interes pentru ei sa scoata popads sau pentru popads sa rezolve problema asta daca se scot mai multi bani din asta.
E nasoala treaba. Foloseam si openload si streamango care au aceleasi reclame. Se plang oamenii pe buna dreptate ca le jongleaza popurile in browser, le-am tot trimis si eu, "cauta rezolvari"
 
Nu cred ca se va schimba nimic 90% cu faza asta. Este o chestie care au facut-o ei, nu e ceva gresit in codurile lor.

mesaj de la tomksoft de la popads:

Blank popunder is actually more of a feature than a bug. Let me explain.
In the old code, the adcode would first contact our adserver. If it received an advertisement to display, it would activate itself and would open a popup/popunder next time the visitor clicks anywhere.
The problem? If the visitor clicked anywhere on your website BEFORE the response from our server came, we would lose the opportunity to open a popup/popunder.

The new adcode has a feature called prepop. This is active only on browsers where a popunder can be opened (so firefox and chrome).
The feature works this way:
  • The first time user clicks on your website, a blank popunder is open, regardless if we received response from adserver or not.
  • As soon as we receive response from adserver with ad, we redirect that popunder to the ad.
  • If the response from adserver indicates there are no ads available, it will close the blank popunder.
I will look into improving it a bit today, mostly will set up some cache that when last time we got no ad response from adserver, it will stop opening prepops for some time.
Also, if it's really a huge problem, I might expose this as an option in the adcode so you could disable it.
 
Am vorbit si eu acum cu Tomasz pe Skype, il aveam demult in lista. I-am trimis si video cu treaba asta, spune ca e ok, ca utilizatorul nu trebuie sa traga de blank popul ala mic ca sa nu jongleze, cica e ceva normal si asa va ramane.
 
Asta i-am spus si eu, majoritatea celor ce folosesc retele de genul asta sunt webmasteri pe site-uri de stream. O sa piarda si ei si openload. Netu e viitorul, n-au reclamele terorizante de la Openload si parca contorizeaza mai bine si platesc mai ok. Am vorbit cu Vlad si a spus ca pentru clientii premium e posibil sa implementeze si versiunea de 1080p. Daca ar facea asta, ar rupe gura celorlalte servere
 
Eu nu înțeleg un lucru si am recomandat de multe ori acest lucru.
Va adunați toti, faceți un server, puneti toti egal sau dupa trafic si scăpați de toate aceste probleme.
Veniturile le impartiti egal sau dupa trafic.
Prima data din ce se scoate lunar se plătește serverele si apoi restul se împarte la toți.
La traficul care il aveti împreună ati ajunge sa scoateti dupa plata la servere cateva mii de euro.
 
Daca se va face optiune pentru cei ce adauga cod-ul lor pe site , nu vad de ce nu poate reveni la normal.
Netu are calitate mai proasta pentru ca folosesc metode invechite de encode si la premium ar fi trebuit sa ofere spatiu nelimitat si video-urile sa nu fie sterse daca sunt inactive 30 de zile.
 
Eu nu înțeleg un lucru si am recomandat de multe ori acest lucru.
Va adunați toti, faceți un server, puneti toti egal sau dupa trafic si scăpați de toate aceste probleme.
Veniturile le impartiti egal sau dupa trafic.
Prima data din ce se scoate lunar se plătește serverele si apoi restul se împarte la toți.
La traficul care il aveti împreună ati ajunge sa scoateti dupa plata la servere cateva mii de euro.
Stii de ce ? Ca fiecare vrea sa castige doar el. Se teme lumea. Dar este o idee super stralucita.
 
Daca se va face optiune pentru cei ce adauga cod-ul lor pe site , nu vad de ce nu poate reveni la normal.
Netu are calitate mai proasta pentru ca folosesc metode invechite de encode si la premium ar fi trebuit sa ofere spatiu nelimitat si video-urile sa nu fie sterse daca sunt inactive 30 de zile.

Mie mi se pare ca encodeaza super fast si calitatea este mai buna decat pe Openload! Pe Openload mi se intampla de multe ori sa imi ramana blocat la 0% si sa astept mult si bine convertirea.

Din serialele sau filmele straine, deja au fost incarcate pe serverul respectiv si apar instant convertite pentru ca sunt recunoscute deja. Dar videouri unice de exmplu inregistrari le converteste foarte greu Openload.
 
Mie mi se pare ca encodeaza super fast si calitatea este mai buna decat pe Openload! Pe Openload mi se intampla de multe ori sa imi ramana blocat la 0% si sa astept mult si bine convertirea.

Din serialele sau filmele straine, deja au fost incarcate pe serverul respectiv si apar instant convertite pentru ca sunt recunoscute deja. Dar videouri unice de exmplu inregistrari le converteste foarte greu Openload.

Le encodeaza mai repede ca foloseste un bitrate mai mic si o face intr-un singur pas. Daca encodezi acum un episod de 40 de minute si alegi in Handbrake single pass , ti-l face in 10-15 minute dar calitatea este mai slaba. Se pot compara.
 
Mie asa mi se pare personal, ca bitrate-ul este mai mare decat pe Openload, asa observ. Ai descarcat cumva un video convertit de pe Netu? Din ce imi dau seama bitrate-ul pe Netu e de 1500 iar pe Openload 1280kbps. Sincer pe net de la Telekom eu nu ma pot uita la un film pe Openload, buffereaza mereu, si am viteza buna de net
 
Sincer pe net de la Telekom eu nu ma pot uita la un film pe Openload,
Aici intram in alta treaba. E posible ca openload sa fi pus limita de stream pe unii operatori,care e chiar simplu.
Ca test. Intra de pe telekom pe rovideo, cauta romanii au talent si vezi cum merge. La conversie am folosit aceiași comanda (care era acum ceva vreme cand am verificat eu) ca la openload.
Din 11gb la facut la 3.4gb si calitatea e aceiași, zic eu.
 
Voua v-a scazut traficul pe Openload in ultimele zile? Sunt curios daca nu cumva problema este de la pop-urile noi.
 
Loading...
Back
Sus