Online.net a marit/actualizat preturile

Susp3kt

Web Designer
Registered
Full Member
Freelancer
Web Designer
Salutare
Recent am primit un email de la online.net in care eram informat ca incepand cu 2018-11-01 pretul la serverul dedicat pe care il am la ei s-a marit de la 16 euro la 24.99 euro. A mai primit careva mail de genul acesta?

Cod:
Dear Customer,

Online has always been focused on offering the best value offers (performance/price) on the market, and will continue to do so in the future.

In the last five years, Online had to face several significant incresases in operating costs,  including taxes (CSPE), energy (TURPE) but also components' costs (i.e. SSD or RAM see our blog post https://blog.online.net/2017/01/05/what-the-hell-is-going-on-with-the-dram-nand-market/).
This evolution of operative costs never impacted our offers in the past.

Given all of the aforementioned points, we have decided to update the price for some ranges of Dedibox servers while ensuring that the new offers remain highly competitive on the market, and at the best performance/price value. It will help us pursue our huge investments for our customers (engineering, technical support, supply chain, services, next generation datacenter, stability, security, and many others)

The price of the following products will be updated starting on 2018-11-01 :

    * Start-2-M-SSD, formerly known as Dedibox XC SSD 2016, will now be charged 24.99 € per month, tax excluded.
 
Eu inca nu am primit nimic inca si am cateva servere la ei.
Sper sa nu o faca ca marirea la mine ar mai mare.
Atunci mai bine il inchizi si si cumperi altul nou la aceiași bani.
 
Eu inca nu am primit nimic inca si am cateva servere la ei.
Sper sa nu o faca ca marirea la mine ar mai mare.
Pai vezi daca ai serverul asta "Start-2-M-SSD" ca atunci si la tine o sa se mareasca pentru ca vad ca si pe site la ei le-au actualizat.
Eu deja caut sa ma mut, cred ca o sa ma duc pe hetzner ca am gasit al 21 euro un dedicat care cred ca este mai ok decat ala e la online, procesor xeon, 16gb ram, 6tb hdd, NIC 1 Gbit.
 
Vezi ca ca server ala e second hand si citeste termenii sa nu ai susprize.
Depinde si ce ai nevoie, daca e doar site fara nimic special atunci oneprovider la 13€.
Daca esti multumit de ala din germania atunci e super bun pret.
 
Vezi ca ca server ala e second hand si citeste termenii sa nu ai susprize.
Depinde si ce ai nevoie, daca e doar site fara nimic special atunci oneprovider la 13€.
Daca esti multumit de ala din germania atunci e super bun pret.
Aa pai la orice firma o sa primesti servere sh, nicio firma nu iti inchiriaza un server dedicat nou la 50 de euro.
 
Am primit și eu. Cel mai probabil o să îl închid pt că mărirea este de la 15,99(cu tva 19,03 euro) la 24.99 € ( cu tva 29,73 ~~ 30 euro).
Dear Customer,

Online has always been focused on offering the best value offers (performance/price) on the market, and will continue to do so in the future.

In the last five years, Online had to face several significant incresases in operating costs, including taxes (CSPE), energy (TURPE) but also components' costs (i.e. SSD or RAM see our blog post https://blog.online.net/2017/01/05/what-the-hell-is-going-on-with-the-dram-nand-market/).
This evolution of operative costs never impacted our offers in the past.

Given all of the aforementioned points, we have decided to update the price for some ranges of Dedibox servers while ensuring that the new offers remain highly competitive on the market, and at the best performance/price value. It will help us pursue our huge investments for our customers (engineering, technical support, supply chain, services, next generation datacenter, stability, security, and many others)

The price of the following products will be updated starting on 2018-11-01 :

* Start-2-M-SSD, formerly known as Dedibox XC SSD 2016, will now be charged 24.99 € per month, tax excluded.

If you have any question, or if you prefer to choose a different offer (Dedibox server, Scaleway bare-metal or Scaleway cloud), do not hesitate to contact our support team at https://console.online.net/assistance/

On behalf of Online team, thank you again for your trust & loyalty

Regards,

Online / Scaleway team
E aiurea că s-au găsit să mărească prețurile din punctul meu de vedere nejustificat deoarece nu oferă nici o îmbunătățire, așa că după 2 ani și un pic o să zis PA PA Online.net
 
Am primit și eu. Cel mai probabil o să îl închid pt că mărirea este de la 15,99(cu tva 19,03 euro) la 24.99 € ( cu tva 29,73 ~~ 30 euro).

E aiurea că s-au găsit să mărească prețurile din punctul meu de vedere nejustificat deoarece nu oferă nici o îmbunătățire, așa că după 2 ani și un pic o să zis PA PA Online.net
Mda, corect era sa lase preturile vechi la clientii care aveau deja serverele respective.. si eu o sa ma mut, sa imi dai si mie de veste daca gasesti o alternativa ok la online.net
 
gasesti o alternativa ok la online.net
Daca nu te duci la oneprovider atunci nemții sunt cei mai buni. Am avut la ei 2 ani. Am plecat ca ca sunt stricti la dmca.
 
Serverul recomandat de AlexH aici pe forum daca cauti gasesti o intreaga poveste despre serverul de 13 euro / paris!
stiu despre serverul ala. am 2 servere de acelea si nu mi se par atat de bune, bineinteles la pretul de 13 euro se merita insa as vrea sa fac un upgrade si nu stiu ce sa aleg.
Credeam ca ai ceva mai bun, sau altceva.
 
Depinde la ce le folosești, ce ai pe ele, cum este configurat, etc.
Si eu folosesc unul din asta la stream video si merge super ok.
Daca vrei sa faci upgrade atunci ala de 35 este soluția cea mai buna.
La 200k unici pe zi nici nu simte.
 
Depinde la ce le folosești, ce ai pe ele, cum este configurat, etc.
Si eu folosesc unul din asta la stream video si merge super ok.
Daca vrei sa faci upgrade atunci ala de 35 este soluția cea mai buna.
La 200k unici pe zi nici nu simte.
Da, ms de informatie mai vad cum imi distribui siteurile pe cele 2 si cred ca o sa renunt macar la unul din ele si am sa incer unul la 35. La configuratia respectiva ar trebui sa duca.
 
Loading...
Back
Sus