O tanara de 18 ani insarcinata.

Jumper

Member
Registered
Banned
Dragii mei ,
Rasfoind in putinul meu timp liber grupurile de facebook,care imi starnesc curiozitati,se vorbesc lucruri demne de a fi discutate sau nu gasesc o postare in care o tanara isi etaleaza mandra sarcina si e dornica sa ofere si informatii in domeniul acesta,al mamelor(in cazul nostru,un copil care va avea un copil).
Ca adolescent,ca om si ca un copil ,de altfel sunt foarte ingrijorat.Cum e posibil ca noi sa fim pe locul 1 in Europa?Conform unui studiu 480 de avorturi se intampla la 1.000 de nasteri..E ingrijorator ,mai ales ca dintr-o prostie poti lua viata unui suflet nevinovat.
Inchid ingrijorat facebook-ul si vin aici,la voi.Sunteti un grup de oameni care ma puteti ajuta ,sunt confuz..Cum de la noi se intampla asa ceva ?Nivelul de educatie influenteaza lucrul asta?
Va multumesc anticipat.
 
Nivelul de educatie influenteaza lucrul asta?
Cu cat ''nivelul de educatie creste'' cu atat numarul de avorturi va creste. Este si normal acest lucru pentru ca odata ce inteligenta creste cu atat se reduc elementele care ne fac oameni, privim totul cu indiferenta si ne pasa doar de noi, fara sa ne gandim la altii.
Conform unui studiu 480 de avorturi se intampla la 1.000 de nasteri.
Nu stiu cat de real este studiu si daca aceasta este realitatea in Romania.
Problema cu avorturile nu este una simpla si depinde de unde si cum o privesti.
Un avort peste tot este considerat o crima si chiar asa este, ca atat timp cat acestea prinde viata, atunci se considera crima. Apoi sunt cazurile in care intr-o noapte de amor din greseala Ea ramana insarcinata, nici unul dintre voi nu vreti copilul, sau va este imposibil datorita situatiei sa-l duceti mai departe. Mai sunt cazurile in care femeia este violata si ramana insarcinata care nu va dori sa aiba o amintire pe toata viata la acel moment de groaza.

Credem ca Romania este rea, dar va asigur ca sunt multe alte tari mult mai rele pe aceasta situatie si nu numai.
 
Cu cat ''nivelul de educatie creste'' cu atat numarul de avorturi va creste. Este si normal acest lucru pentru ca odata ce inteligenta creste cu atat se reduc elementele care ne fac oameni, privim totul cu indiferenta si ne pasa doar de noi, fara sa ne gandim la altii.

Nu stiu cat de real este studiu si daca aceasta este realitatea in Romania.
Problema cu avorturile nu este una simpla si depinde de unde si cum o privesti.
Un avort peste tot este considerat o crima si chiar asa este, ca atat timp cat acestea prinde viata, atunci se considera crima. Apoi sunt cazurile in care intr-o noapte de amor din greseala Ea ramana insarcinata, nici unul dintre voi nu vreti copilul, sau va este imposibil datorita situatiei sa-l duceti mai departe. Mai sunt cazurile in care femeia este violata si ramana insarcinata care nu va dori sa aiba o amintire pe toata viata la acel moment de groaza.

Credem ca Romania este rea, dar va asigur ca sunt multe alte tari mult mai rele pe aceasta situatie si nu numai.
Ai dreptate.Imi pare rau ca un suflet nevinovat trebuie sa pateasca asa ceva ,cand nu iti doresti un copil trebuie sa ai grija.
Din fericire exista campanii de genul acesta.Sper ca in viitor sa scada numarul de avorturi.
 
Sper ca in viitor sa scada numarul de avorturi.
Daca vrei sa scada, atunci fiecare dintre noi trebuie sa aiba mai multa grija si sa isi asume responsabilitate.
 
Dragii mei ,
Rasfoind in putinul meu timp liber grupurile de facebook,care imi starnesc curiozitati,se vorbesc lucruri demne de a fi discutate sau nu gasesc o postare in care o tanara isi etaleaza mandra sarcina si e dornica sa ofere si informatii in domeniul acesta,al mamelor(in cazul nostru,un copil care va avea un copil).
Ca adolescent,ca om si ca un copil ,de altfel sunt foarte ingrijorat.Cum e posibil ca noi sa fim pe locul 1 in Europa?Conform unui studiu 480 de avorturi se intampla la 1.000 de nasteri..E ingrijorator ,mai ales ca dintr-o prostie poti lua viata unui suflet nevinovat.
Inchid ingrijorat facebook-ul si vin aici,la voi.Sunteti un grup de oameni care ma puteti ajuta ,sunt confuz..Cum de la noi se intampla asa ceva ?Nivelul de educatie influenteaza lucrul asta?
Va multumesc anticipat.
Pe primul loc este Lipsa Educatiei...pe care uni parinti nu au cum sa o ofere copiilor ..pentru ca sunt prosti..sau pentru ca sunt plecati prin strainatate la munca .
Plus la noi in Romania in acest moment educatia este la pamant. De ce? Pentru ca sunt numai analfabeti in functi prin Ministerul Educatiei si Invatamantului.
Sunt sate in care nu sunt scoli ..copii trebuie sa mearga zeci e Km pana la scola din satul vecin....din 10 copii cati crezi ca fac asta? 1 sau 2 maxim..restul stau pe state ..si se fut ca orbi.
Cand in Romania se inaugreaza un WC intr-o scoala cu taiere de panglica cu fiast si petrecere dupa...ne mai intrebam de ce educatia in Romania este asa cum este...
Iti dai seama ..daca anumite persoane se pot bucura de realizarea lor ..un WC....ce capacitate mintale au ? Din pacate acesti oameni sunt in educatia Romaniei din ziua de azi.Pe acesti oameni ii doare exact in cur ca o fata va ramane gravida la 14 / 15 /16 / etc ..ani..o sa spuna e treaba ei ..simplu. Pentru ca pt ei ..realizare lor ..un WC..este mult mai mult decat poti tu visa.
 
Loading...
Back
Sus