O intrebare / un sfat / o idee / orice e bine venit

evam

New Member
Registered
Salutare tuturor.

Povestea mea incepe fix asa.
Dat fiind faptul ca o mare perioada de timp il petrec acasa fiind in cresterea copilului am vazut cateva reclame care mi-au starnit curiozitatea despre marketing afiliat asa ca am zis sa incep prin a ma documenta cat demult pot inainte de a incepe acest job pe care l-am luat destul de in serios pana acum dat fiind faptul ca m-am uitat la peste 100+ clipuri de youtube despre (cum se mananca acest domeniu) + am cumparat chiar si cateva carti pe care le-am si citit despre asta.
Pana aici totul bine si frumos dar partea practica ma cam omoara putin cu putin dar fiind o mama responsabila am sa iau totul foarte in serios cum am facut si pana acum.

Am cumparat domeniu + hosting (.ro) de la mxhost.
Website-ul vreau sa il creez pe nisa (mama&copilul, toys, fashion kids) si sa aibe livrare doar in Romania tocmai de aceea am ales sa fie un domeniu (.ro).
Am cautat destule de multe teme pe internet dar tot ce am gasit au fost doar variante demo asa ca pana la urma am ales tot o tema a wordpress-ului.

Avand domeniu + hosting + tema am cautat un asa zis producator dar nu am gasit absolut nimic asa ca m-am orientat catre website-ul 2performant dar din pacate website-urile cu care eu mi-as fi dorit sa colaborez mi-au dat (ex-afilliate) mai precis (answer, elefant si fashiodays) (oricum as fi ales doar feed-ul de "copii") nicidecum toata gama lor de produse.
Am mai aplicat si la alti dar sunt inca in pending si oricum nu as fi satisfacuta in totalitate de produsele lor.

"Sper sa ma fac inteleasa cu toate ca nu stiu daca am sa explic corect ceea ce vreau dar sper sa ma fac inteleasa"
As vrea sa stiu daca exista un website in care as putea intra in legatura directa cu producatori de produse iar eu sa le vand pe website-ul meu automat primind un comision per comanda.
Dar sa NU fie ceva cu redirectionare catre pagina lor , adica sa fie cu o implementare API daca s-ar putea, adica clientul sa isi faca un cont pe website-ul meu si sa adauge produsele in cos in website-ul meu iar comanda totala sa fie trimisa catre producator si livrata tot de ei iar la mine sa ramana doar acel comision stabilit.
M-ar ajuta enorm de mult daca as gasi un website sau un producator care mi-ar putea oferi pachet-ul API.

Intrebarea mea este daca am nevoie de un PFA/SRL pentru acest job si daca este posibil si sper sa ma fi facut inteleasa !

Va multumesc enorm demult si astept raspunsurile voastre !
 
Ceea ce cauți tu din ce am înțeles eu este Dropshipping.
Pe nisa care vrei sa activezi este o competiție foarte mare, deci iti trebuie timp si buget frumos pentru promovare.

Marketingul afiliat in general se referă unde tu promovezi produsul x prin articol cu link către acesta sau o simpla imagine plus link, asta face si este platforma 2performant.

Iti recomand să citești acest articol.

Cum puteti salva bani multi pe AliExpress (utilizatori noi și existenți)

Ai doua opțiuni cred la ceea ce vrei, cauti.

1. Cumperi tu produsele si apoi le vinzi la prețul dorit de tine si am explicat mai sus cum se poate cumpăra la pret bun.

2. Cauti Dropshipping pe google si pe platformele mari producători care acceptă.

In funcție de platforma la site tau poti include opțiunile de Dropshipping destul de usor, mai alea daca te pricepi putin la code si API.

Daca mai vrei sa stii ceva, te rog să întrebi punctat pentru a fi mai usor de răspuns si cat mai la obiect sau clar.
 
Un pic de off topic, și te rog nu o lua ca pe o descurajare

Să vinzi lucruri pe site-ul tau este extrem de greu, mai ales dacă nu ai deja experiență practică în acest domeniu. Chiar și dacă ai modalități de a aduce trafic, oamenii nu cunosc numele site-ului tău, astfel nu prea au încredere la început, deci mai degrabă o să caute direct pe acele site-uri când își doresc să cumpere ceva.
Deci dacă oamenii nu au încredere să cumpere din surse necunoscute, ce putem face?
Ei bine, oamenii au adesea încredere în opiniile și sfaturile unor oameni care sunt la fel de necunoscuți, tu nu cumperi de la ei, ei doar îți descriu ceva ce au cumpărat. (De asta atunci când faci review la ceva, cel mai benefic e să adaugi și puține lucruri negative despre produs)

Eu aș vedea o oportunitate mai bună să faci un site unde oferi răspunsuri pentru întrebările pe care le au mamele începătoare (de exemplu întrebări la care chiar tu ai căutat ajutor, fie că ai căutat pe net sau la persoane reale, dacă tu ai căutat, garantat că multe alte persoane caută). Iar aici adaugi acele linkuri de tip afiliere, care se duc la un site cunoscut, astfel șansele sunt mai mari ca oamenii să cumpere + adaugi reclame de la google adsense.
 
Ceea ce cauți tu din ce am înțeles eu este Dropshipping.
Pe nisa care vrei sa activezi este o competiție foarte mare, deci iti trebuie timp si buget frumos pentru promovare.

Marketingul afiliat in general se referă unde tu promovezi produsul x prin articol cu link către acesta sau o simpla imagine plus link, asta face si este platforma 2performant.

Iti recomand să citești acest articol.

Cum puteti salva bani multi pe AliExpress (utilizatori noi și existenți)

Ai doua opțiuni cred la ceea ce vrei, cauti.

1. Cumperi tu produsele si apoi le vinzi la prețul dorit de tine si am explicat mai sus cum se poate cumpăra la pret bun.

2. Cauti Dropshipping pe google si pe platformele mari producători care acceptă.

In funcție de platforma la site tau poti include opțiunile de Dropshipping destul de usor, mai alea daca te pricepi putin la code si API.

Daca mai vrei sa stii ceva, te rog să întrebi punctat pentru a fi mai usor de răspuns si cat mai la obiect sau clar.
Da @AlexH un fel de dropshipping dar doar in Romania iar livrarea sa dureze maxim 2-3 zile.
Am studiat si acest domeniu cu produse cumparate dupa Alibaba si Aliexpress insa nu sunt de acord cu investitia intr-un stoc + ca asta ar insemna (depozitare, livrare facuta de mine, facturi s.a.m.d) cam multa birocratie pentru o incepatoare.

Am uitat sa mai specific in primul meu post ca am analizat foarte bine si platformele SaS iar spre surprinderea mea MerchantPro pare ceva mai bun decat restul dar si acolo sunt anumite piedicii cum ar fi faptul ca ei nu iti ofera produsele si imaginiile respective sunt cu titlu de prezentare pentru a-ti forma tu o idee despre aranjarea si pozitionarea lor in pagina.

Ca o ultima idee la care am ajuns ar fi sa trimit mai multe e-mail-uri catre anumite website-uri daca imi pot oferi API code-ul lor.
Pentru ca in acest caz nu as fi nevoita sa am o firma PFA/SRL pentru a emite facturi, eu incasand doar un comision iar asta ma scuteste de firma dar nu ma scuteste si de plata catre anaf a taxei de profit dar in tot cazul este mult mai putina birocratie.

Un pic de off topic, și te rog nu o lua ca pe o descurajare

Să vinzi lucruri pe site-ul tau este extrem de greu, mai ales dacă nu ai deja experiență practică în acest domeniu. Chiar și dacă ai modalități de a aduce trafic, oamenii nu cunosc numele site-ului tău, astfel nu prea au încredere la început, deci mai degrabă o să caute direct pe acele site-uri când își doresc să cumpere ceva.
Deci dacă oamenii nu au încredere să cumpere din surse necunoscute, ce putem face?
Ei bine, oamenii au adesea încredere în opiniile și sfaturile unor oameni care sunt la fel de necunoscuți, tu nu cumperi de la ei, ei doar îți descriu ceva ce au cumpărat. (De asta atunci când faci review la ceva, cel mai benefic e să adaugi și puține lucruri negative despre produs)

Eu aș vedea o oportunitate mai bună să faci un site unde oferi răspunsuri pentru întrebările pe care le au mamele începătoare (de exemplu întrebări la care chiar tu ai căutat ajutor, fie că ai căutat pe net sau la persoane reale, dacă tu ai căutat, garantat că multe alte persoane caută). Iar aici adaugi acele linkuri de tip afiliere, care se duc la un site cunoscut, astfel șansele sunt mai mari ca oamenii să cumpere + adaugi reclame de la google adsense.
Multumesc @Iurra838 pentru raspuns insa orice website la inceput nu a fost cunoscut, nu cred ca a aparut niciodata niciun website si sa fie deja cunoscut de toti inca din prima zi.
Pe de alta parte eu ceea ce incerc sa fac vreau sa fac ceva pe termen lung deci timp pentru a face cunoscut website-ul va fi destul. Cat despre promovare si aducerea oamenilor in website-ul meu automat voi folosi Instagram Ads, TikTok Ads, si putin Facebook Ads insa sunt inscrisa in foarte multe grupuri pe facebook legate de "mamici" gen "mami cumpara/mami vinde" s.a.m.d .... nu am sperante sau ganduri ca website-ul meu va fi cunoscut imediat sau ma rog alte chestii, adica nu visez la mii sau zeci de mii de euro din prima sunt constienta de asta.

Cat despre ideea ta de a scrie despre reivew-uri, am deja asta in plan pentru ca website-ul meu o sa aiba si o categorie de "blog" unde o sa dau permisiunea ca si alte link-uri fie ele si de afiliere sa fie postate acolo atata timp cat articolul include o parere despre un produs, o intamplare, o intrebare, un sfat, ce tine de "mamici"
 
dropshipping dar doar in Romania iar livrarea sa dureze maxim 2-3 zile.
Absolut nici o sansa din păcate.
Pe site de mai sus poti face si clientul va aștepta sa vina comanda cu pretul cumpărat de la tine pe site.

Dropshipping toti fac de pe acest doua surse si sunt unele chiar foarte mari si cunoscute.

Din cate vad ai doua opțiuni.
1. Afiliere marketing unde faci postati cu bune si rele la produse si link catre vânzător.
2. Faci propriul stock de marfa si vinzi.
Cu putina atenție si istețime poti iesi la final dupa transport, taxe, livrare cu 100% profit la produsul vândut.

Cineva de aici pe forum acum câțiva ani a inceput cu 2 cauciucuri si după 1 an a început sa aduca cate 2 containere pe luna.


Un alt user de aici care a început aproape la fel acum 5 ani, anul trecut spre exemplu a facturat pe shopul lui online, aproape 5 milioane euro.


Trebuie bani si risc daca vrei sa ai succes.
 
Un pic de off topic, și te rog nu o lua ca pe o descurajare

Să vinzi lucruri pe site-ul tau este extrem de greu, mai ales dacă nu ai deja experiență practică în acest domeniu. Chiar și dacă ai modalități de a aduce trafic, oamenii nu cunosc numele site-ului tău, astfel nu prea au încredere la început, deci mai degrabă o să caute direct pe acele site-uri când își doresc să cumpere ceva.
Deci dacă oamenii nu au încredere să cumpere din surse necunoscute, ce putem face?
Ei bine, oamenii au adesea încredere în opiniile și sfaturile unor oameni care sunt la fel de necunoscuți, tu nu cumperi de la ei, ei doar îți descriu ceva ce au cumpărat. (De asta atunci când faci review la ceva, cel mai benefic e să adaugi și puține lucruri negative despre produs)

Eu aș vedea o oportunitate mai bună să faci un site unde oferi răspunsuri pentru întrebările pe care le au mamele începătoare (de exemplu întrebări la care chiar tu ai căutat ajutor, fie că ai căutat pe net sau la persoane reale, dacă tu ai căutat, garantat că multe alte persoane caută). Iar aici adaugi acele linkuri de tip afiliere, care se duc la un site cunoscut, astfel șansele sunt mai mari ca oamenii să cumpere + adaugi reclame de la google adsense.
Nu o ia ca pe o descurajare dar cam asta faci.

Iti recomand sa cauti informatii si pe twitter, poti gasi informatii foarte utile. Stiu persoane care castiga bine, trebuie doar sa te documentezi.
 
Incurci notiunile dintre marketing afiliat si dropshipping. In primul caz il poti presta pe persoana fizica iar in cel de-al doilea iti trebuie PFA/SRL etc.

Daca vrei sa faci pe site-ul tau atunci ai nevoie sa faci un contract cu diversi distribuitori(iti vor pune ei api la dispozitie etc) dar legal tu primesti comanda de la client si atunci te supui legilor existente la fel ca restul magazinelor. Si nu lucrezi pe baza de comision ci iti faci singura preturile. Distribuitorul iti pune la dispozitie lista cu produse si preturi iar apoi tu poti adauga ce procent vrei la ele. Poti discuta si ajunge la o intelegere cu distribuitorul sa trimita coletul clientului direct dar in cazul asta omiti niste aspecte si anume "NU AI CONTROL PE PRODUSE"

Ideea e veche si nu functioneaza pentru ca sunt foarte multe batai de cap, facturi, stres, probleme cu colete returnate/refuzate + inclusiv gasirea unui distribuitor care sa accepte ce vrei. SI da, iti trebuie orice forma juridica ca altfel distribuitorul nu are cum sa iti presteze serviciul.

Daca nu ai cunostinte despre domeniu atunci sfatul meu "REALIST - nu ca sa descurajez" e sa nu mai visezi la cai verzi pe pereti. Incepe cu marketing afiliat, vezi cat te pricepi sa vinzi si apoi daca esti buna iti faci propriul site si treci la level 2. Nu poti incepe intre levele cand nu ai cunostinte iar experienta mi-a confirmat ca REALITATEA e diferita de CARTI. E usor sa zici ca Instagram Ads, TikTok Ads, si putin Facebook Ads dar faptul ca dai cateva sute de lei nu inseamna ca iti genereaza si vanzari
 
Hello Dear,
It seems like you have a clear vision for your website and affiliate marketing venture. It is great that you have taken the time to educate yourself and explore different options. Finding the right manufacturer or website with API integration can be challenging, but it is essential for your desired setup. As for the need for a PFA/SRL, it would depend on the legal requirements in your country and the scale of your business. Clarifying these aspects will ensure you move forward confidently. Best of luck with your endeavours.
thank you
 
Salut!

Sfatul meu este că, dacă ești hotărâtă să urmezi acest drum, cea mai bună soluție ar fi să îți înființezi o formă juridică și să faci comenzi direct de pe AliExpress și să trimiți tu comenzile. Astfel, vei avea avantajul de a câștiga mai mulți bani, iar acești bani sunt întotdeauna bineveniți, mai ales la început când nu vei avea foarte multe comenzi. De asemenea, vei putea concura la preț cu magazinele mari din domeniu.

În ceea ce privește marketingul afiliat sau orice altă formă similară, prețul final al produsului va fi, în general, la fel de mare sau chiar mai mare decât în magazinele mari. În calitate de începător, este important să atragi clienții cu produse mai ieftine. Cu prețuri mari pentru un site la început, va fi foarte greu să obții vânzări, și să nu mai vorbim de faptul că a doua comandă se va face direct pe site-ul unde ai trimis clientul.
 
Loading...
Back
Sus